Pozytywny wpływ koronawirusa na środowisko

Kilkukrotnie pisaliśmy o skutkach jakie niesie za sobą koronawirus. Epidemia nie tylko wpływa na znaczne opóźnienia produkcji i transportu z Chin, ale także dotyka branżę rozrywkową. Kilka dni temu informowaliśmy również, że Chiny przez koronawirusa zniosą cła na amerykańskie produkty. Jednakże, jednym z pozytywnych skutków jakie niesie za sobą epidemia jest wpływ koronawirusa na środowisko. Według najnowszych doniesień wirus ogranicza emisję CO2 do atmosfery.

Wpływ koronawirusa na środowisko

Wstrzymanie produkcji w Chinach

Działania podjęte w ramach walki z epidemią prawdopodobnie wyeliminowały jedną czwartą lub więcej emisji CO2 w Chinach w ciągu ostatnich dwóch tygodni. Szacuje się, że w okresie, w którym działalność fabryk powinna zostać wznowiona po obchodach Chińskiego Nowego Roku, wybuch koronawirusa doprowadził do zmniejszenia produkcji od 15% do 40% we wszystkich kluczowych sektorach przemysłu. W tym samym czasie w 2019 r. Chiny uwolniły około 400 mln ton CO2, co oznacza, że wirus mógł do tej pory zmniejszyć globalną emisję CO2 o 100 mln ton.

Import z Chin w 2021

Spowolnienie chińskiej gospodarki

Wykorzystanie węgla w elektrowniach jest na najniższym poziomie na przestrzeni ostatnich 4 lat. Produkcja ropy naftowej i stali jest niższa niż w jakimkolwiek innym momencie od czasu, gdy w 2015 r. gospodarka chińska odnotowała spowolnienie. Reperkusje wybuchu epidemii mogą zmniejszyć światowe zapotrzebowanie na ropę naftową nawet o 0,5% w okresie styczeń-wrzesień bieżącego roku. Krajowe i międzynarodowe podróże lotnicze zostały znacznie ograniczone, ponieważ chiński rząd próbuje powstrzymać rozprzestrzenianie się epidemii.

To wszystko może oznaczać, że światowy poziom CO2 może nieznacznie spadać do końca 2020 roku.

Jednak chiński rząd zapowiada wprowadzenie programu, który ma na celu odbudowanie wszelkich strat wywołanych koronawirusem. Co więcej, odpowiedź chińskiego rządu może przeważyć nad krótkoterminowym ograniczeniem emisji dwutlenku węgla i ostatecznie ją wyrównać.

Wpływ koronawirusa na środowisko

Jak się okazuje wybuch koronawirusa ogranicza nie tylko przedostawanie się CO2 do atmosfery. Według pomiarów satelitarnych, emisja tlenku azotu NO2 była o 39% niższa w ciągu ostatnich dwóch tygodni w porównaniu z tym samym okresem w 2019 roku. Jest to mile widziana wiadomość dla osób cierpiących na choroby dróg oddechowych.

Zapraszamy do zapoznania się także z naszym artykułem, w którym informowaliśmy o leku na koronawirusa. Według najnowszych doniesień fabryki w Chinach wracają do pracy i oczekuje się, że sytuacja ustabilizuje się w marcu.

Bezpłatna konsultacja

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 6