Najpopularniejsze marki chińskie

Wraz z rozwojem Państwa Środka i jego otwarciem się na świat, wiele chińskich firm, które przodują na rodzimym rynku, postanawia również spróbować wybić się na rynki światowe. Marki chińskie z różnych branż dążą do podniesienia klasy swoich wyrobów, osiągnięcia znakomitej jakości produktów i rozpowszechnienia ich poza granice Chin, aby trafić do jak największej ilości potencjalnych klientów. Jest to dla nich długotrwały proces wyrobienia renomy swoich produktów, w celu zmiany panujących złych stereotypów. Przygotowaliśmy listę marek, które osiągnęły sukces na światowych rynkach i pokazały, że jakość chińskich produktów może być porównywalna, a nawet lepsza od tych europejskich.

marki chińskie

Towary „made in China” przestały już kojarzyć się ze słabą jakością. Chińscy producenci wytwarzają coraz lepsze jakościowo produkty. Ponadto innowacyjnością często mogą konkurować z największymi globalnymi markami. Chiny nie są już wyłącznie „fabryką świata”, wytwarzającą produkty dla innych marek. Popularność chińskich firm rośnie i są one coraz bardziej obecne na międzynarodowym rynku.

Poniżej opisujemy najbardziej znane marki chińskie. Nietrudno zauważyć, że Chiny zaczynają się liczyć w szczególności w branży technologicznej. Elektronikę użytkową i artykuły gospodarstwa domowego z Państwa Środka znajdziemy już w wielu sklepach i domach w Polsce. Warto mieć na uwadze, że marki chińskie stają się coraz popularniejsze, a także jest ich coraz więcej na rynkach zagranicznych. Poniższa lista to już drugi artykuł na temat chińskich firm. Na temat innych marek z Chin, takich jak Huawei, Xiaomi i Lenovo, przeczytasz w poprzednim artykule.

Szkolenie: Import z Chin

Technologiczne marki chińskie

dji

DJI – Jest to firma zajmująca się technologią, przede wszystkim dronami, ale także profesjonalnym sprzętem do filmowania. Główna jej siedziba znajduje się w Shenzhen, które uważane jest za stolicę nowinek technologicznych w Chinach. DJI miał swoje początki w 2006 roku, co jak widać przekształciło się w rozpoznawalną w skali światowej markę. Od ostatnich kilku lat, wraz ze wzrostem popularności dronów można zauważyć również większe zainteresowanie produktami DJI w Polsce.

zte

ZTE – Korporacja ta jest jednym ze światowych liderów telekomunikacji. Powstała w 1985 roku , a jej główną siedzibą jest Shenzhen. Firma uważa, że innowacje technologiczne są ważnym filarem dla rozwoju korporacji. Jest ona największym dostawcą sprzętu telekomunikacyjnego w Chinach. ZTE skupia się na produkcji przede wszystkim takich urządzeń jak telefony komórkowe, tablety, modemy USB i mobilne hotspoty.

oneplus

OnePlus – Przedsiębiorstwo to zajmuje się produkcją smartfonów. Powstało w 2013 roku i od tamtej pory rozwija się w znacznym tempie. Założycielami byli Pete Lau i Carl Pei. Tak jak większości producentów elektroniki, ich główna siedziba również zlokalizowana jest w Shenzhen. Firma weszła na rynek chcąc wprowadzić smartfony o niższej niż inne cenie, ale równie dobrej jakości. Przedsiębiorstwo jest podległe korporacji Oppo.

tencent

Tencent – Firma założona w 1998, której główna siedziba znajduje się w mieście Shenzhen. Jest to jedna z największych w skali światowej firma technologiczna, która specjalizuje się w różnych usługach i produktach związanych z Internetem, rozrywce, sztucznej inteligencji i technologii. Tencent znany jest przede wszystkim z portali społecznościowych i gier komórkowych. Za sprawą firmy powstały programy takie jak WeChat, który jest w Chinach największym komunikatorem społecznościowym, służącym również do zakupów czy płatności oraz QQ – platforma muzyczna. Tencent zajmuje się wieloma dziedzinami od animacji, gier, przez muzykę czy filmy. Korporacja obejmuje swoim działaniem niemal miliard użytkowników na całym świecie.

gearbest

GearBest – Jest to serwis, który umożliwia chińskim firmom bezpośrednią sprzedaż wysyłkową swoich produktów na terenie całego świata. Możemy porównać tą stronę do jego bardziej popularnego odpowiednika – Aliexpress. Na początku istnienia serwis skupiał się na sprzedaży elektroniki, jednak szybko zaczęto dodawać produkty z innych branży. Od niedawna chińskie sklepy internetowe tego typu cieszą się  rosnącą popularnością na świecie, jak i w Polsce, co jest spowodowane bardzo niskimi cenami wielu artykułów.

baidu

Baidu – Jest to firma technologiczna, która specjalizuje się w usługach i produktach związanych z internetem, a także sztucznej inteligencji. Firma powstała w 2000 roku, a jej główna siedziba znajduje się w Pekinie. Ma ponad 2 miliardy aktywnych użytkowników na świecie. Baidu posiada drugą na świecie największą wyszukiwarkę internetową, a jej udział na chińskim rynku wyszukiwarek wynosi ponad 75%.

Marki chińskie – sprzęt gospodarstwa domowego

haier

Haier – Korporacja Haier jest międzynarodową firmą tworzącą sprzęt elektroniczny i sprzęty AGD. Powstała w 1984 roku, a jej siedziba znajduje się w Qingdao. Głównie produkowanymi produktami są telefony komórkowe, komputery, telewizory, systemy klimatyzacyjne, lodówki czy pralki. Korporacja ta przez 6 lat z rzędu była liderem sprzedaży wielu sprzętów. Nastawieni są na produkowanie jak najlepszej jakości urządzeń, aby sprostać wymaganiom klientów.

tcl

TCL – Międzynarodowa korporacja produkująca elektronikę. Powstała w 1981 roku, a jej siedzibą jest Huizhou. Głównym punktem produkcji są telewizory, jednak tworzone są również produkty użytku domowego, takie jak czytniki blu-ray, tablety, pralki czy lodówki. Od 2013 roku TCL plasuje się na 3. miejscu na świecie na rynku telewizorów i 1. miejscu w Chinach. W Polsce fabrykę telewizorów tej firmy znajdziemy w Żyrardowie pod Warszawą, a w samej stolicy mieści się ich centrum technologiczne. Wyprodukowane w naszym kraju odbiorniki w znacznej większości trafiają jednak poza granice.

midea

Midea – Jest to przedsiębiorstwo z branży HVAC (inżynierii sanitarnej), którego głównym celem produkcji są sprzęty, takie jak klimatyzatory, wentylatory i grzejniki. Midea została założona w 1968 roku w Guangdong. Generalnym przedstawicielem firmy w Polsce od 2015 roku jest ZYMETRIC, a siedziba jego firmy znajduje się w Markach pod Warszawą. Grupa Midea stawia na wysoką jakość i najlepszą technologię, co zapewnia jej czołowe miejsce na rynku pod względem komponentów, parametrów i nowoczesnych rozwiązań technologicznych.

skyworth

SkyWorth – Marka produkująca sprzęt elektroniczny, głównie zajmuje się telewizorami oraz produktami audio-wideo, ale wytwarza także AGD. Firma powstała w 1988 roku z siedzibą główną w Shenzhen. Pełną nazwą marki jest Hong Kong Skyworth Digital Holdings Co., Ltd. Od 2010 roku siedziby powstały też w Hongkongu i Mongolii oraz kilku chińskich prowincjach. Wyłącznym dystrybutorem SkyWorth w Polsce jest Nelro Data S.A. 

gree

GREE – Gree Electric Appliances została założona w 1991 roku w Zhuhai. Firma produkuje urządzenia klimatyzacyjne i jest jedną z największych na świecie w tej dziedzinie. W szeroką gamę produktów wchodzą między innymi klimatyzatory mieszkalne, biurowe i centrale klimatyzacyjne. Produkty tej firmy sprzedawane są w ponad 160 krajach i regionach, trafiając do ponad 300 milionów użytkowników.

Odzieżowe i kosmetyczne marki chińskie

chando

Chando – Firma branży kosmetycznej, która powstała w 2001 roku w Szanghaju. Jest to lokalna marka, która zyskała największy sukces na chińskim rynku kosmetycznym. Produkują między innymi kosmetyki i perfumy, nie tylko dla kobiet, ale również mężczyzn.

baleno

Baleno – Jest to marka odzieżowa, mająca swoje początki w 1996 roku w Hongkongu. Bardzo szybko firma przeprowadziła ekspansję na rynek chiński i stała się tam jedną z najpopularniejszych marek odzieżowych. Charakteryzuje się przystępnymi cenami, świetnymi projektami, jak również dobrą jakością. Teraz marka jest dostępna w 10 krajach.

giordano

Giordano – Kolejna marka odzieżowa, która rozpoczęła swoją działalność w Hongkongu w 1981 roku. Założycielem był Jimmy Lai. Obejmuje produkcją akcesoria, a także stroje męskie, damskie oraz dziecięce. Firma posiada około 2400 sklepów w ponad 30 krajach i regionach na świecie. Produkty charakteryzują się prostotą projektu i dobrą jakością materiałów.

Import z Chin w 2021

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 1