Najpopularniejsze marki chińskie

Wraz z rozwojem Państwa Środka i jego otwarciem się na świat, wiele chińskich firm, które przodują na rodzimym rynku, postanawia również spróbować wybić się na rynki światowe. Marki chińskie z różnych branż dążą do podniesienia klasy swoich wyrobów, osiągnięcia znakomitej jakości produktów i rozpowszechnienia ich poza granice Chin, aby trafić do jak największej ilości potencjalnych klientów. Jest to dla nich długotrwały proces wyrobienia renomy swoich produktów, w celu zmiany panujących złych stereotypów. Przygotowaliśmy listę marek, które osiągnęły sukces na światowych rynkach i pokazały, że jakość chińskich produktów może być porównywalna, a nawet lepsza od tych europejskich.

marki chińskie

Najpopularniejsze marki chińskie

Towary „made in China” przestały już kojarzyć się ze słabą jakością. Chińscy producenci wytwarzają coraz lepsze jakościowo produkty. Ponadto innowacyjnością często mogą konkurować z największymi globalnymi markami. Chiny nie są już wyłącznie „fabryką świata”, wytwarzającą produkty dla innych marek. Popularność chińskich firm rośnie i są one coraz bardziej obecne na międzynarodowym rynku.

Poniżej opisujemy najbardziej znane marki chińskie. Nietrudno zauważyć, że Chiny zaczynają się liczyć w szczególności w branży technologicznej. Elektronikę użytkową i artykuły gospodarstwa domowego z Państwa Środka znajdziemy już w wielu sklepach i domach w Polsce. Warto mieć na uwadze, że marki chińskie stają się coraz popularniejsze, a także jest ich coraz więcej na rynkach zagranicznych. Poniższa lista to już drugi artykuł na temat chińskich firm. Na temat innych marek z Chin, takich jak Huawei, Xiaomi i Lenovo, przeczytasz w poprzednim artykule.

Szkolenie: Import z Chin

Technologiczne marki chińskie

dji

DJI – Jest to firma zajmująca się technologią, przede wszystkim dronami, ale także profesjonalnym sprzętem do filmowania. Główna jej siedziba znajduje się w Shenzhen, które uważane jest za stolicę nowinek technologicznych w Chinach. DJI miał swoje początki w 2006 roku, co jak widać przekształciło się w rozpoznawalną w skali światowej markę. Od ostatnich kilku lat, wraz ze wzrostem popularności dronów można zauważyć również większe zainteresowanie produktami DJI w Polsce.

zte

ZTE – Korporacja ta jest jednym ze światowych liderów telekomunikacji. Powstała w 1985 roku , a jej główną siedzibą jest Shenzhen. Firma uważa, że innowacje technologiczne są ważnym filarem dla rozwoju korporacji. Jest ona największym dostawcą sprzętu telekomunikacyjnego w Chinach. ZTE skupia się na produkcji przede wszystkim takich urządzeń jak telefony komórkowe, tablety, modemy USB i mobilne hotspoty.

oneplus

OnePlus – Przedsiębiorstwo to zajmuje się produkcją smartfonów. Powstało w 2013 roku i od tamtej pory rozwija się w znacznym tempie. Założycielami byli Pete Lau i Carl Pei. Tak jak większości producentów elektroniki, ich główna siedziba również zlokalizowana jest w Shenzhen. Firma weszła na rynek chcąc wprowadzić smartfony o niższej niż inne cenie, ale równie dobrej jakości. Przedsiębiorstwo jest podległe korporacji Oppo.

tencent

Tencent – Firma założona w 1998, której główna siedziba znajduje się w mieście Shenzhen. Jest to jedna z największych w skali światowej firma technologiczna, która specjalizuje się w różnych usługach i produktach związanych z Internetem, rozrywce, sztucznej inteligencji i technologii. Tencent znany jest przede wszystkim z portali społecznościowych i gier komórkowych. Za sprawą firmy powstały programy takie jak WeChat, który jest w Chinach największym komunikatorem społecznościowym, służącym również do zakupów czy płatności oraz QQ – platforma muzyczna. Tencent zajmuje się wieloma dziedzinami od animacji, gier, przez muzykę czy filmy. Korporacja obejmuje swoim działaniem niemal miliard użytkowników na całym świecie.

gearbest

GearBest – Jest to serwis, który umożliwia chińskim firmom bezpośrednią sprzedaż wysyłkową swoich produktów na terenie całego świata. Możemy porównać tą stronę do jego bardziej popularnego odpowiednika – Aliexpress. Na początku istnienia serwis skupiał się na sprzedaży elektroniki, jednak szybko zaczęto dodawać produkty z innych branży. Od niedawna chińskie sklepy internetowe tego typu cieszą się rosnącą popularnością na świecie, jak i w Polsce, co jest spowodowane bardzo niskimi cenami wielu artykułów.

baidu

Baidu – Jest to firma technologiczna, która specjalizuje się w usługach i produktach związanych z internetem, a także sztucznej inteligencji. Firma powstała w 2000 roku, a jej główna siedziba znajduje się w Pekinie. Ma ponad 2 miliardy aktywnych użytkowników na świecie. Baidu posiada drugą na świecie największą wyszukiwarkę internetową, a jej udział na chińskim rynku wyszukiwarek wynosi ponad 75%.

Anker Innovations

Anker Innovations – Chińskie przedsiębiorstwo informatyczne i technologiczne, zajmujące się produkcją smart ładowarek i powerbanków, a także słuchawek, głośników projektorów oraz oprogramowania. Produkty wypuszczane są pod markami: ANKER, EUFY, NEBULA, ROAV, SOUNDCORE. Przedsiębiorstwo zostało założone w 2011 r. W 2015 r. przyniosło dochód w wysokości 1.3 miliarda CNY oraz stało się wiodącą marką ładowarek sprzedawanych w serwisie Amazon. W 2018 r. Anker rozpoczął współpracę z Nintendo. Szacuje się, że produktów firmy używa 30 milionów klientów w 100 krajach świata.

Import z Chin w 2021

Marki chińskie – sprzęt gospodarstwa domowego

haier

Haier – Korporacja Haier jest międzynarodową firmą tworzącą sprzęt elektroniczny i sprzęty AGD. Powstała w 1984 roku, a jej siedziba znajduje się w Qingdao. Głównie produkowanymi produktami są telefony komórkowe, komputery, telewizory, systemy klimatyzacyjne, lodówki czy pralki. Korporacja ta przez 6 lat z rzędu była liderem sprzedaży wielu sprzętów. Nastawieni są na produkowanie jak najlepszej jakości urządzeń, aby sprostać wymaganiom klientów.

tcl

TCL – Międzynarodowa korporacja produkująca elektronikę. Powstała w 1981 roku, a jej siedzibą jest Huizhou. Głównym punktem produkcji są telewizory, jednak tworzone są również produkty użytku domowego, takie jak czytniki blu-ray, tablety, pralki czy lodówki. Od 2013 roku TCL plasuje się na 3. miejscu na świecie na rynku telewizorów i 1. miejscu w Chinach. W Polsce fabrykę telewizorów tej firmy znajdziemy w Żyrardowie pod Warszawą, a w samej stolicy mieści się ich centrum technologiczne. Wyprodukowane w naszym kraju odbiorniki w znacznej większości trafiają jednak poza granice.

midea

Midea – Jest to przedsiębiorstwo z branży HVAC (inżynierii sanitarnej), którego głównym celem produkcji są sprzęty, takie jak klimatyzatory, wentylatory i grzejniki. Midea została założona w 1968 roku w Guangdong. Generalnym przedstawicielem firmy w Polsce od 2015 roku jest ZYMETRIC, a siedziba jego firmy znajduje się w Markach pod Warszawą. Grupa Midea stawia na wysoką jakość i najlepszą technologię, co zapewnia jej czołowe miejsce na rynku pod względem komponentów, parametrów i nowoczesnych rozwiązań technologicznych.

skyworth

SkyWorth – Marka produkująca sprzęt elektroniczny, głównie zajmuje się telewizorami oraz produktami audio-wideo, ale wytwarza także AGD. Firma powstała w 1988 roku z siedzibą główną w Shenzhen. Pełną nazwą marki jest Hong Kong Skyworth Digital Holdings Co., Ltd. Od 2010 roku siedziby powstały też w Hongkongu i Mongolii oraz kilku chińskich prowincjach. Wyłącznym dystrybutorem SkyWorth w Polsce jest Nelro Data S.A. 

gree

GREE – Gree Electric Appliances została założona w 1991 roku w Zhuhai. Firma produkuje urządzenia klimatyzacyjne i jest jedną z największych na świecie w tej dziedzinie. W szeroką gamę produktów wchodzą między innymi klimatyzatory mieszkalne, biurowe i centrale klimatyzacyjne. Produkty tej firmy sprzedawane są w ponad 160 krajach i regionach, trafiając do ponad 300 milionów użytkowników.

Hisense

Hisense – Przedsiębiorstwo swoją historię rozpoczęło w latach 70-tych od produkcji odbiorników radiowych i telewizorów. W 1994 r. zostało przekształcone w Hisense Global i szybko zaczęło podbijać rynki azjatyckie, a następnie światowe. Przedsiębiorstwo w 2015 r. wykupiło siedzibę Sharp w Meksyku wraz z prawem do używania nazwy w obu Amerykach. W dwóch następnych latach Hisense przejęło większość akcji w firmach Toshiba i Gorenje. Przedsiębiorstwo zajmuje się produkcją sprzętu AGD i RTV. Od 2004 r. Hisense posiada największy udział w chińskim rynku telewizorów. Rzeczywiście urządzenia te są flagowymi produktami producenta. W swoim portfolio firma posiada m.in. telewizory ULED oraz Laser TV, a w tym roku ma zostać wypuszczony nowy model z rolowanym ekranem laserowym.

ECOVACS

ECOVACS – Firma od ponad 20 lat specjalizuje się w produkcji urządzeń sprzątających. Choć swoją historię rozpoczęła od tradycyjnych odkurzaczy, w 2006 r. przekształciła się w ECOVACS Robotics i wyspecjalizowała się w tworzeniu rozwiązań smart. Dziś w swojej ofercie oprócz popularnych robotów sprzątających podłogi ma również roboty dbające o oczyszczanie powietrza, a także myjące okna. Oprócz technologii do użytku domowego, ECOVACS stworzyło również robota BENEBOT, który może być wykorzystywany w usługach jako sprzedawca bądź asystent klienta.

Szkolenie: Import z Chin

Odzieżowe i kosmetyczne marki chińskie

chando

Chando – Firma branży kosmetycznej, która powstała w 2001 roku w Szanghaju. Jest to lokalna marka, która zyskała największy sukces na chińskim rynku kosmetycznym. Produkują między innymi kosmetyki i perfumy, nie tylko dla kobiet, ale również mężczyzn.

baleno

Baleno – Jest to marka odzieżowa, mająca swoje początki w 1996 roku w Hongkongu. Bardzo szybko firma przeprowadziła ekspansję na rynek chiński i stała się tam jedną z najpopularniejszych marek odzieżowych. Charakteryzuje się przystępnymi cenami, świetnymi projektami, jak również dobrą jakością. Teraz marka jest dostępna w 10 krajach.

giordano

Giordano – Kolejna marka odzieżowa, która rozpoczęła swoją działalność w Hongkongu w 1981 roku. Założycielem był Jimmy Lai. Obejmuje produkcją akcesoria, a także stroje męskie, damskie oraz dziecięce. Firma posiada około 2400 sklepów w ponad 30 krajach i regionach na świecie. Produkty charakteryzują się prostotą projektu i dobrą jakością materiałów.

Perfect Diary

Perfect Diary – Firma została założona w 2017 r. Obszarem jej działania jest branża beauty – produkuje głównie kosmetyki kolorowe, ale również produkty do pielęgnacji. Chociaż w Chinach ciągle najpopularniejsze są marki kosmetyczne z zachodu to zaledwie w trzy lata po założeniu Perfect Diary znalazło się w dziesiątce przedsiębiorstw z największą sprzedażą w branży beauty w Chinach. Również jako pierwsza chińska firma odnotowała najlepszą sprzedaż ze wszystkich producentów kosmetyków w sklepie internetowym T-mall podczas tak zwanego Dnia Singla w 2019 r.

Inne popularne marki chińskie

Kweichow Moutai

Kweichow Moutai – Jest firmą założoną w 1999 r. Specjalizuje się w produkcji i sprzedaży alkoholowego trunku Maotai baijiu – najbardziej luksusowego rodzaju chińskiego alkoholu. Uważany za jeden z najlepszych trunków na świecie, swoją cenę baijiu zawdzięcza nie tylko wyjątkowemu smakowi, ale również ograniczeniu w możliwości produkcji. Podobnie jak w przypadku prawdziwego szampana, tylko produkt wyprodukowany w chińskim miasteczku Maotai może zawierać w nazwie słowo „Moutai”. Dodatkowo proces jego produkcji trwa około 5 lat. Baijiu firmy Kweichow Moutai kosztuje około 200 dolarów za półlitrową butelkę, mimo to jest obecne podczas większości chińskich uroczystości. Nie dziwi wiec, że przedsiębiorstwo jest najbogatszą firmą Państwa Środka spoza sektora technologicznego. Wartość Kweichow Moutai wycenia się na 421 miliardów dolarów.

Import z Chin w 2021

Oceń post

4.7 / 5. Ilość głosów: 3