Xiamen. Region produkcji kamienia w Chinach

Kamienie są eleganckie, stylowe i chłodne. Kojarzą się z luksusem i wysublimowaniem. Są powszechnie wykorzystywane z budownictwie, jako dekoracja oraz materiał na nagrobki. Od kilkunastu lat Chiny co roku eksportują ponad 20 mln ton kamienia. Największe zagłębie przemysłu kamieniarskiego Państwa Środka znajduje się w Xiamen. To także tam odbywają się coroczne ważne Targi Kamieniarskie. Zalecamy, by dla zawarcia lepszej oferty, wizytę w fabryce połączyć z uczestnictwem w targach. Warto wziąć pod uwagę datę wizyty – nie powinna ona pokrywać się z najważniejszymi chińskimi świętami, które najczęściej są świętami ruchomymi. Sprawdź, czym charakteryzuje się region produkcji kamienia w Chinach.

Xiamen. Region produkcji kamienia w Chinach

Gdzie produkuje się kamień w Chinach? O Xiamen

Xiamen leży w południowo-wschodniej części Chin, w prowincji Fujian. Jest to miasto portowe położone nad Cieśniną Tajwańską. Od 1981 roku miasto posiada status specjalnej strefy ekonomicznej. Xiamen koncentruje się na rozwoju pięciu głównych gałęzi przemysłu – informacji elektronicznej, produkcji sprzętu, turystyki i kultury, nowoczesnej logistyki i usług finansowych.

Jednym z miast, z którym Xiamen utrzymuje stosunki partnerskie, jest Słupsk.

Xiamen. Region produkcji kamienia w Chinach położenie
Szkolenie: Import z Chin

Xiamen – region produkcji kamienia w Chinach

W Xiamen oraz wokół niego znajduje się ponad 12 tys. fabryk przetwarzających kamienie. Według szacunków, 60% chińskiego i 15% globalnego handlu kamieniami jest bezpośrednim wynikiem działalności przemysłu kamiennego w Xiamen. Aż 1/3 eksportu z Xiamen to kamienie i wytwory z nich. Bez wątpienia przyczyniła się do tego bliskość kopalni odkrywkowych jak Shuitou i Yunfu. Fabryki znajdują się na przykład w dzielnicach: Tong’an, Xiang’an, Huli i Haicang.

Warto zaznaczyć, że wizyty w fabrykach jak i dojazd do nich są czasochłonne. Nie należy się więc nastawiać na krótki okres pobytu.

Xiamen w Chinach

Targi handlowe kamienia w Xiamen

W Xiamen od 2001 roku organizowane są Targi Kamieniarskie. Xiamen International Stone Fair jest jednym z najbardziej znaczących wydarzeń targowych w branży. Na powierzchni wynoszącej 180 tys. m2 prezentuje swoje produkty około dwa tysiące wystawców. Targi corocznie przyciągają w przybliżeniu 200 tys. uczestników ze 150 krajów i regionów. Wydarzeniu towarzyszy kongres, mający na celu dzielenie się wiedzą i doświadczeniem.

Wśród oferowanych produktów znajdują się nieobrobione kamienie: granit, marmur, wapień, piaskowiec i inne. Popularnością cieszą się blaty, rzeźby, meble z kamienia, nagrobki czy mozaiki. Prezentowane są także produkty przeznaczone do konserwacji kamieni.

Lokalizacja: Xiamen International Conference & Exhibition Center, Xiamen, Fujian, China

Strona internetowa: stonefair.org.cn

Xiamen. Region produkcji kamienia w Chinach targi
Źródło: stonefair.org.cn/About/photo.asp?ID=43
Import z Chin w 2021

Region produkcji kamienia w Chinach. Przewodnik

Jak dostać się do Xiamen?

  • Samolotem

Dziesięć kilometrów od śródmieść Xiamen znajduje się port lotniczy Xiamen-Gaoqi. Do miasta można dojechać miejskim autobusem, autokarem lub taksówką. Autobusy kursują w godzinach 6:30-22:10, stawka za kurs wynosi od 1 do 15 RMB. Przejazd taksówką do śródmieścia to koszt ok. 40 RMB.

Od 2023 roku w użytku będzie także lotnisko Xiamen Xiang’an.

  • Autobusem

Autobusy lub autokary, w zależności od stacji początkowej, stają na pięciu głównych stacjach w Xiamen. Przystanek autobusowy Hubin obsługuje autokary do/z Guangdongu, Syczuanu, Jiangxi, Hunanu, Hubei, Hainanu oraz Chongqingu. Przystanek Fanghu obsługuje linie docierające do/z prowincji: Jiangxi, Hunan, Hubei, Zhejiang, Shandong, Syczuan, Jiangsu. Linie z przystanku Wucun łączą Xiamen z innymi większymi miastami prowincji Fujian.

  • Pociągiem

W Xiamen dostępne są dwie stacje kolejowe. Główna stacja kolejowa Xiamen w dzielnicy Siming obsługuje połączenia szybkiej i zwykłej kolei z Pekinem, Szanghajem, Kantonem, Xi’anem, Nankinem, Hangzhou, Chongqingiem oraz Kunmingiem. Przejazdy kosztują od kilkudziesięciu do ponad tysiąca RMB w zależności od wybranej klasy i odległości. Przyjeżdżając z takich miast Fuzhou, Shenzhen, Szanghaj, Pekin, Nankin, Hangzhou czy Chongqing, można także dojechać do Stacji Północnej w dzielnicy Jimei. Jest ona głównym połączeniem linii kolejowych Fuzhou – Xiamen, Longyan – Xiamen i Xiamen – Shenzhen.

Miasto Xiamen
Źródło: agoda.com/zh-cn/serviced-apartments/city/xiamen-cn.html

Jak poruszać się po Xiamen?

W Xiamen operuje ponad 5 tys. taksówek. Z reguły ciężko jest się porozumieć z taksówkarzami po angielsku, radzimy zapisanie destynacji w znakach chińskich. Taryfy wynoszą 10 RMB na pierwszych 3 km. Za każdy dodatkowy kilometr na trasie powyżej 3 kilometrów stawka wynosi 2 RMB, a na trasie powyżej 8 kilometrów – 3 RMB.

Aktualnie czynne są dwie linie metra, kolejne w budowie. Kursy kosztują od 2 do 6 RMB.

Sieć autobusowa w Xiamen jest dobrze rozwinięta oraz nowoczesna. Działa tam prawie 200 linii autobusowych. Większość z nich operuje między 6:00 a 23:00. Koszt biletu w większości linii wynosi 1 RMB za kurs.

Inną opcją jest korzystanie z systemu BRT (Bus Rapid Transit). Dostępnych jest kilka linii, a bilety kosztują od 0.6 RMB za kilometr.

Stawki celne na kamienie

Powinnością importera jest dopełnienie wszelkich formalności celnych. Opłata cła jest jednym z takich obowiązków. Stawki obrobionych kamieni wynoszą do kilku procent. Na przykład, należności celne za kamienie pomnikowe lub budowlane granitu (6802230000), marmuru, alabastru (6802210000) oraz pozostałych kamieni (6802290000) wynoszą po 1.7%. Należności za elementy z kamienia wykonane ręcznie i rzeźbione są identyczne. Zdarzają się nawet stawki na poziomie 0%, jak to jest w przypadku polerowanego granitu (6802931000).

Jeśli region produkcji kamienia w Chinach nie jest jedynym, który Cię interesuje, zachęcamy do zapoznania się z artykułami na temat innych zagłębi produkcyjnych w Chinach.

Bezpłatna konsultacja

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 7