Największe chińskie firmy

W ciągu ostatnich lat wśród wielu chińskich spółek można dostrzec bardzo szybkie tempo rozwoju. Według rankingu 100 najcenniejszych chińskich marek BrandZ 2018 autorstwa Kantar Millward Brown, całkowita wartość 100 najbardziej wartościowych spółek wzrosła o niemal 23% w porównaniu do roku 2017. W oparciu między innymi o wspomniany wcześniej ranking opisaliśmy dla Państwa jedne z największych pod względem wartości i najbardziej znane chińskie spółki z podziałem na poszczególne branże. Na liście przedstawiającej największe chińskie firmy zawarliśmy zarówno spółki państwowe, jak i prywatne.

największe chińskie firmy

Największe chińskie firmy

Chińskie linie lotnicze

 • Air China
Air China

Chińskie narodowe linie lotnicze, których siedziba znajduje się w Pekinie. Są głównym przewoźnikiem tego typu w kraju. Air China zostały założone w 1988 roku, a ich głównym węzłem jest lotnisko w Pekinie. Linie te są również odpowiedzialne za przewożenie władz chińskich. To dziesiąte co do wielkości linie lotnicze na świecie.

Wartość marki: 5,2 mld USD

 • China Southern Airlines
China Southern Airlines

Są to chińskie linie lotnicze z główną siedzibą w Kantonie. Działalność rozpoczęły w 1988 roku. Utrzymują się one w trójce największych linii lotniczych w Chinach razem z Air China i China Eastern. Głównymi portami są Kanton i Pekin. China Southern Airlines została nagrodzona czteroma gwiazdkami w rankingu Skytrax i są to obecnie największe linie lotnicze w tej kategorii.

Wartość marki: 2,5 mld USD

Banki w Chinach

 • Bank of China
Bank of China

Jest to centralny bank chiński, który został założony w 1912 roku. Stał się odpowiedzialny za zarządzanie chińskimi operacjami walutowymi. Podczas okresu otwarcia się Chin na świat, bank ten wykorzystał nowe możliwości i zaczął operować również funduszami zagranicznymi, wspierając rozwój handlu zagranicznego i infrastruktury gospodarczej.

Wartość marki: 13,1 mld USD

 • China Construction Bank
China Construction Bank

Powstały w 1954 roku bank z siedzibą w Pekinie. Jest jednym z czterech najbardziej znanych w Chinach. Plasuje się jako szósta największa firma na świecie. Posiada prawie 14 tysięcy oddziałów w całym kraju, jak również poza nim, w takich miastach jak Barcelona czy Frankfurt oraz wiele innych.

Wartość marki: 20 mld USD

 • ICBC
ICBC - największe chińskie firmy

Industrial and Commercial Bank of China powstał w 1984 roku, a jego główną siedzibą jest Pekin. Jest to największy bank na świecie pod względem wielkości aktywów. Posiada on swoje oddziały na całym świecie, w tym także w Polsce. Pierwszy oddział polski tego banku powstał w 2012 roku w Warszawie.

Wartość marki: 37,2 mld USD

 • Agricultural Bank of China
Agricultural Bank of China

Agricultural Bank of China został założony w 1951 roku, a w obecnej formie działa od 1979 roku. Jego główna siedziba znajduje się w Pekinie. Posiada 24 tysięcy oddziałów na świecie: w Chinach kontynentalnych, Hongkongu, jak również miastach takich jak Londyn, Tokio, Seul czy Sydney.

Wartość marki: 16,1 mld USD

Największe chińskie firmy – Petrochemia

 • China National Petroleum
China National Petroleum

Jest to największy producent i dystrybutor z branży petrochemicznej, mający bardzo duże znaczenie  w Chinach, oraz jeden z największych na świecie. Przedsiębiorstwo zajmuje się wydobyciem ropy i gazu, natomiast dystrybucja należy do zadań firmy PetroChina. Został ustanowiony jako spółka akcyjna w 1999 roku, z siedzibą usytuowaną w Pekinie.

Wartość marki: 36,8 mld USD

ShipHub
 • Sinochem Corporation
Sinochem - największe chińskie firmy

Korporacja ta związana z branżą petrochemiczną. Podstawowymi obszarami jej działalności są przemysły energetyczny, rolniczy, chemiczny, jak również usługi finansowe. Jest jedną z czterech chińskich firm naftowych i wiodącym przedsiębiorstwem chemicznym.

Wartość marki: 41 mld USD

 • Sinopec Group
Sinopec Group

Jest to chińska korporacja zajmująca się branżą petrochemiczną, która stworzona została w 1998 roku, a jej siedzibą główną jest stolica Państwa Środka. Sinopec Group jest największym na świecie  konglomeratem rafineryjnym, gazowym i petrochemicznym. Korporacja ta zajmuje trzecie miejsce w rankingu światowym pod względem przychodów.

Wartość marki: 10,6 mld USD

Telekomunikacja

 • China Unicom
China Unicom

China United Network Communications Group Co., Ltd. jest chińskim państwowym operatorem telekomunikacyjnym i czwartym co do wielkości operatorem komórkowym na świecie. Firma powstała w 1994 roku, a jej siedziba główna znajduje się w Pekinie.

Wartość marki: 5,1 mld USD

 • China Mobile
China Mobile - największe chińskie firmy

Korporacja telekomunikacyjna, powstała w 1997 roku z siedzibą główną w Pekinie. Jest to największa sieć telekomunikacyjna w Chinach i jedna z większych na świecie. Obsługuje klientów nie tylko w Chinach, ale także w Hongkongu, Pakistanie i Wielkiej Brytanii.

Wartość marki: 42,9 mld USD

Ubezpieczenia

 • China Life Insurance Company
China Life Insurance Company

Zajmująca się ubezpieczeniami firma, która powstała w 1949 roku. Jej siedzibą główną jest Pekin. Jest to największe w Chinach przedsiębiorstwo obszaru ubezpieczeń na życie.

Wartość marki: 13,6 mld USD

 • Ping An Insurance
Ping An Insurance - największe chińskie firmy

Ping An Insurance to chiński holding, który został założony w 1988 roku w Shenzhen. Zajmuje się ubezpieczeniami, bankowością oraz usługami finansowymi. Jest na świecie największym i najbardziej wartościowym ubezpieczycielem. Nazwa „Ping An“ dosłownie oznacza „spokojny i bezpieczny“.

Wartość marki: 22,3 mld USD

Największe chińskie firmy – inne branże

 • State Grid Corporation of China
State Grid Corporation of China - największe chińskie firmy

Przedsiębiorstwo zajmujące się sektorem energetyczym, powstałe w 2002 roku. Jego siedziba jest położona w Pekinie. Jest to jednak z największych na świecie firm tego typu, z niemal milionem pracowników. Swoją działalność prowadzi również na Filipinach, w Australii, Brazylii czy we Włoszech.

Wartość marki: 60 mld USD

 • Wanda Group
Wanda Group

Jest to chiński deweloper nieruchomości, którego początki zaczęły się w Dalian w 1988 roku. Aktualnie główną siedzibą jest Pekin. Firma inwestuje nie tylko w nieruchomości, ale także przemysł rozrywkowy, usługi finansowe czy technologię. Właściciel Wanda Cinemas i Hoyts Group oraz udziałowiec w AMC Theatres. Wanda Group rozprzestrzeniła swoją działalność również na rynki międzynarodowe.

Wartość marki: 7,8 mld USD

 • China State Construction Engineering
China State Construction Engineering

Jest to największa na świecie firma konstrukcyjna pod względem dochodów. Przedsiębiorstwo powstało w 1957 roku, a jego siedzibą jest Pekin. Początkowo firma wykonywła zlecenia tylko na terenie Azji Wschodniej, jednak z czasem zaczęło uczestniczyć jako inwestor w projektach w dalszych częściach świata.

Wartość marki: 25 mld USD

Powyższa lista przedstawiająca największe chińskie firmy nie zawiera spółki Tencent, która została sklasyfikowana w rankingu BrandZ na pierwszym miejscu, z wartością 132 mld USD. Firmie tej poświęciliśmy jednak odrębny artykuł, który mogą Państwo przeczytać tutaj.

Jak nie trudno zauważyć, wartości chińskich marek, bez względu na sektor, osiągają bardzo wysokie kwoty. Dodatkowo duża część z nich coraz odważniej działa na rynkach zagranicznych, co w najbliższych latach może znacząco przyczynić się do jeszcze szybszego tempa wzrostu tych przedsiębiorstw.

Ponadto zachęcamy do zapoznania się z innymi znanymi chińskimi markami, które opisaliśmy we wcześniejszych artykułach: tutaj i tutaj.

Szkolenie Online: Import z Chin

Oceń post

0 / 5. Ilość głosów: 0