ByteDance – chiński gigant technologiczny

Chiny obecnie znajdują się w szybkiej fazie rozwoju. Wielkość populacji, jak również wzrastające ambicje powodują, że Państwo Środka staje się największym ośrodkiem powstawania e-biznesu. Jedną z takich firm jest ByteDance, na którą warto zwrócić szczególną uwagę, i której rozwój bacznie obserwuje cały świat. Przedstawiamy, czym jest ByteDance – chiński gigant technologiczny.

Bytedance

Co to jest ByteDance?

ByteDance lub Bytemood Pte Ltd. jest chińską prywatną firmą działającą w sektorze IT. Powstała w marcu 2012 roku w Pekinie, a jej twórcą jest 35-letni obywatel Chin Yiming Zhang. Firma jest właścicielem wielu platform, takich jak Toutiao – platformy pozwalającej na śledzenie najnowszych informacji oraz Douyin (TikTok), który pozwala mobilnym użytkownikom tworzyć krótkie video. Ilość użytkowników codziennie korzystających z platform ByteDance szacuje się łącznie na ponad 800 milionów.

Początki ByteDance

Yiming Zhang po ukończeniu studiów na uniwersytecie w Nankinie rozpoczął pracę w platformie Kuxun, która zajmowała się branżą hotelarską. Następnie korzystając ze swojego doświadczenia Zhang zapragnął usprawnić przetwarzanie informacji. W tym celu skonstruował pierwszą aplikację, która umożliwiła mu szybki zakup biletu na pociąg.

W 2011 roku sprzedaż smartphone’ów zaczęła znacznie wzrastać, a Zhang zauważył, że coraz mniej ludzi sięga po tradycyjną prasę. Postanowił więc użyć sztucznej inteligencji, aby stworzyć dla internautów platformę, która oferuje najnowsze wiadomości wedle zainteresowań użytkownika. W ten sposób powstało Jinrin Toutiao („Nagłówki”) – obecnie najpopularniejsza platforma informacyjna w Chinach. Toutiao podpowiada użytkownikowi artykuły zgodne z jego preferencjami, co było innowacyjną funkcją w momencie pojawienia się aplikacji i ze względu na co zyskała tak ogromną popularność.

W kolejnych latach Toutiao poszerzało swoje usługi o specjalistyczne wiadomości, a także możliwość wstawiania krótkich filmików. Co ciekawe, jednym z postów na Toutiao, który zdobył sporą popularność, był wpis „Zhuguan Baba”, który pisał o tym, jak dobrze prowadzić hodowlę świń.

Import z Chin w 2021

Dalszy rozwój ByteDance

Wszystkie platformy firmy opierają się na technologii sztucznej inteligencji. ByteDance tworzy inteligentne maszyny, które są w stanie zrozumieć i przeanalizować tekst, jak również przetworzyć obrazy i wideo. Na tej podstawie każdemu użytkownikowi proponowane są inne treści, specjalnie dopasowane do jego zainteresowań. Dzięki temu użytkownicy otrzymują jedynie te treści, które uznają za najciekawsze.

W latach 2015–2017 firma przyspieszyła z rozwojem. Poszerzyła swoje usługi o popularne aplikacje takie jak: Xigua Video, BuzzVideo, Vigo Video oraz musical.ly. Ta ostatnia została zastąpiona przez stworzony w 2016 roku TikTok (chińska nazwa: Douyin). TikTok to aplikacja do tworzenia i udostępniania video, z której każdego miesiąca korzysta już 1 miliard użytkowników na całym świecie.

Najnowszym produktem firmy jest Duoshan, który służy do przesyłania video w prywatnych konwersacjach. Mówi się, że aplikacja może stać się alternatywą dla niezwykle popularnego w Chinach WeChata. ByteDance pracuje również nad muzyczną aplikacją streamingową „Feiyue” lub inaczej „Luna”, która ma wyjść w drugiej połowie 2021 roku.

W październiku 2018 wartość rynkowa firmy ByteDance osiągnęła ponad 75 mld dolarów. To uczyniło z niej największy pod względem wartości prywatny start-up. Pozwoliło to na wysunięcie się na pierwsze miejsce w światowych rankingach i tym samym przewyższenie Ubera, któremu do tamtej pory przysługiwał ten tytuł. Obecnie wartość rynkowa firmy zbliża się już do 400 mld dolarów.

Zasięg ByteDance sięga aż do Japonii, Korei Południowej, Stanów Zjednoczonych, Europy oraz Brazylii, gdzie produkty firmy Zhanga zyskały niesamowitą popularność wśród internautów. Sam właściciel start-up’u wstąpił w szeregi najbogatszych ludzi w Chinach.

Bezpłatna konsultacja

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 1