Wenzhou. Region produkcji obuwia w Chinach

Podobno dwiema rzeczami, które najbardziej podnoszą komfort w naszym codziennym życiu, są materac, na którym śpimy, a także buty. Z roku na rok produkcja obuwia rośnie, aby wyjść naprzeciw zapotrzebowaniu pomnażającej się i bogacącej populacji. Rocznie produkowanych jest około 20 mld par butów, z czego prawie 13 mld par w samych Chinach. Jednym z ważniejszych ośrodków produkcyjnych obuwia jest Wenzhou.

Pragnąc importować towary, najlepszą praktyką jest wyjazd do Chin. Odwiedzając główny region produkcji obuwia w Chinach, mamy możliwość zapoznania się z ofertą producentów wystawiających swoje produkty w centrach hurtowych, a następnie osobistej inspekcji w fabryce wybranego producenta, aby bliżej poznać produkty oraz zaznajomić się z polityką firmy. Przy okazji wizyty w fabryce można również wybrać się na targi handlowe odbywające się w okolicy. Ważne jest, żeby planowana inspekcja nie pokrywała się z najważniejszymi chińskimi świętami, które zazwyczaj są świętami ruchomymi.

Wenzhou region produkcji obuwia w Chinach

Gdzie produkuje się obuwie w Chinach? O Wenzhou

Wenzhou to miasto prefekturalne w prowincji Zhejiang, otoczone przez góry i Morze Wschodniochińskie. Znajduje się tam, operujący już w zamierzchłych czasach, port handlowy i rybacki, oraz siedziba Chińskiego Instytutu Przemysłu Lekkiego. Wenzhou jest ważnym ośrodkiem przemysłu skórzano-obuwniczego.

Wenzhou mapa

Wenzhou – region produkcji obuwia w Chinach

Nie bez przyczyny Wenzhou zwane jest „chińską stolicą obuwia”. Władze pozwoliły mieszkańcom na większą swobodę w zakresie prowadzenia działalności, co poskutkowało pojawieniem się wielu przedsiębiorstw. Ponad trzy tysiące producentów obuwia wypuszcza na rynek miliard najróżniejszych par rocznie.

Najwięcej producentów obuwia znajduje się w trzech miejscach: w dzielnicy Lucheng, w Yongjia oraz Rui’an. Ponadto, tysiące przedsiębiorstw zajmuje się działalnością około-obuwniczą, dostarczając maszyny do obuwia, elementy składowe, akcesoria i wiele więcej. Poniżej przedstawiamy niektóre z miejsc z bogatą ofertą obuwia położone w Wenzhou.

region produkcji obuwia w Chinach
 • Wenzhou Shoes City

Otwarte w 1995 r., jest jednym z pierwszych takiego typu centr w Wenzhou. Ponad 150 wystawców zajmuje powierzchnię około 3 tys. m2. Oferują oni dobrej jakości produkty znanych marek. Ogromnym plusem jest umiejscowienie centrum umożliwiające wygodny dojazd komunikacją miejską.

Lokalizacja: Renmin West nr 152, dzielnica Lucheng, Wenzhou, Zhejiang, Chiny

Strona internetowa: pf.53shop.com/pifashichang/show3848.html

 • Wenzhou Daxia

Znajduje się naprzeciwko kompleksu Wenzhou Shoes City. Oferowane są tam najmodniejsze produkty na aktualny sezon po nieco wyższych cenach.

Lokalizacja: Renmin West nr 145, dzielnica Lucheng, Wenzhou, Zhejiang, Chiny

Szkolenie: Import z Chin
 • Wenzhou International Shoes City

Ten kompleks o powierzchni całkowitej wynoszącej 160 tys. m2 działający od 2015 r. W przybliżeniu około 1200 wystawców oferuje najprzeróżniejsze modele obuwia dla mężczyzn, kobiet i dzieci, zaopatrując nawet najbardziej wymagających konsumentów. W centrum znajduje się również strefa odpoczynku, centrum konferencyjne, wydzielona część restauracyjna i wiele innych.

Lokalizacja: Shoudu nr 79, dzielnica Lucheng, Wenzhou, Zhejiang, Chiny

Strona internetowa: huoyuanzhijia.com/shichang/show-398.html

 • Jinding Xiecheng

W tym miejscu można znaleźć najróżniejsze typy obuwia w wielu fasonach po przystępnych cenach. Znajduje się 150 metrów od stacji Wenzhou Zachód.

Lokalizacja: Jinding, Dongtun, Putian, dzielnica Lucheng, Wenzhou, Zhejiang, Chiny

Wenzhou mapa

Targi obuwnicze w Wenzhou

Targi odbywające się w Wenzhou zazwyczaj są związane z produkcją obuwia i odzieży, prezentując zarówno surowce i maszyny, jak również gotowe produkty. Poniżej znajduje się lista wybranych targów.

 • China (Wenzhou) International Sewing & Clothing Equipment Fair

Lokalizacja: Wenzhou International Convention & Exhibition Center, Wenzhou, Chiny

Strona internetowa: expo.cfw.cn

 • China (Wenzhou) International Leather Shoe Material & Shoe Machinery Fair

Lokalizacja: Wenzhou International Convention & Exhibition Center, Wenzhou, Chiny

Strona internetowa: chinaleatherfair.com

 • China International Synthetic Leather Fair

Lokalizacja: Wenzhou International Convention & Exhibition Center, Wenzhou, Chiny

Strona internetowa: chinaleatherfair.com

targi obuwia
Źródło: wzicec.com

Region produkcji obuwia w Chinach. Przewodnik

Jak się dostać do Wenzhou?

 • Samolotem

Do Wenzhou Longwan International Airport, znajdującego się około 20 km od przedmieść miasta, przylatują głównie krajowe samoloty, między innymi z Kantonu, Pekinu, Tianjinu, Kunmingu i Changshy.

Na lotnisku od godziny 5:40 do 20 operują autobusy zatrzymujące się na ważniejszych stacjach w mieście. Odjeżdżają co 10-30 minut, koszt biletu wynosi od 2 do 5 RMB.

Kurs autobusem wahadłowym trwa 35 minut i kosztuje 15 RMB. Do Wenzhou Południe autobus dojeżdża w 80 minut (12 RMB).

Podróż taksówką do centrum miasta kosztuje do 120 RMB i trwa około 40 minut.

 • Pociągiem

Bywa, że podróż pociągiem jest dłuższa niż autokarem ze względu na górskie położenie Wenzhou. Wiele pociągów staje na stacji Wenzhou Avenue, połączonej z Chezhan Avenue. Do Wenzhou Południe dojeżdżają koleje szybkiej prędkości z Szanghaju, przejeżdżające przez Hangzhou, Ningbo, Taizhou, dalej jadące do Fuzhou i Xiamen. Wysokość ceny biletów zależy od wybranej klasy, poniżej przedstawiamy przykładowe połączenia:

 • Szanghaj – 3,5 godziny – 200 do 640 RMB;
 • Hangzhou – 2,5 godziny – 140 do 500 RMB;
 • Ningbo – 2 godziny – 100 do 300 RMB;
 • Taizhou – 1 godzina – 40 do 130 RMB;
 • Fuzhou – 2 godziny – 100 do 300 RMB;
 • Xiamen – 3,5 godziny – 200 do 300 RMB.
 • Autokarem

Do miasta dojeżdżają autokary z wielu okolicznych większych miast Chin. Do New South Station dojeżdżają autokary z Szanghaju (do ok. 200 RMB) i Fuzhou (150 RMB), do New City Station z Hangzhou (150 RMB) i Ningbo (114 RMB), a do Shuangyu Bus Station z Yiwu (106 RMB) oraz Qingdao (380 RMB).

region produkcji obuwia w Chinach

Jak poruszać się po Wenzhou?

Wygodnym środkiem komunikacji jest metro. W Wenzhou dostępna jest linia łącząca najważniejsze punkty – stacje kolejowe oraz centrum miasta. Metro operuje od ok. 6:30 do 20:30. Planowo będzie rozbudowywane i podłączone pod lotnisko. Ceny biletów zaczynają się od 2 RMB.

Najprostszą opcją jest przemieszczanie się taksówką, najlepiej z towarzyszącym lokalnym przewodnikiem. Taryfy wynoszą od 11 RMB za pierwsze 3,5 km, a następnie 2,5 RMB za każdy kilometr (3 RMB w taryfie nocnej), niekiedy dolicza się opłatę za paliwo czy czas oczekiwania.

Koszt biletu na autobus wynosi od 1.50 RMB do 2.5 RMB za kurs.

Stawki celne na obuwie z Chin

Import towarów z Chin wiąże się z koniecznością opłacenia cła. W przypadku importowania obuwia należy liczyć się ze stawkami w wysokości do 17% za parę:

 • pantofle i pozostałe obuwie domowe (6404 20 10 00) – 17%,
 • obuwie sportowe (6404 11 00 00) – 16,9%
 • obuwie zakrywające kostkę (6403 91 11 00) – 8%.
 • części do obuwia, np. cholewki (6406 10 10 90) czy podeszwy (6406 20 10 90) – 3%.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułami na temat innych regionów produkcyjnych Chin.

Szkolenie: Import z Chin

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 3