Zhili. Region produkcji odzieży dziecięcej w Chinach

Dzieci prędko wyrastają ze swojej garderoby oraz butów, dlatego występuje ogromne zapotrzebowanie na ubrania i dodatki dziecięce. Państwo Środka jest największym producentem i eksporterem odzienia. To właśnie w Chinach w 2017 r. wartość rynku odzieży dla dzieci osiągnęła 26 mld dolarów amerykańskich. Zhili to ważny region produkcji odzieży dziecięcej w Chinach, zwane „miasteczkiem ubrań dziecięcych”. Myśląc o importowaniu tego typu towaru, warto rozeznać się w ofertach wielu producentów prezentujących swoje produkty w centrach hurtowych. W dalszej kolejności po spotkaniu z przedstawicielem fabryki można złożyć wizytę w wytwórni. Dobrą praktyką jest także uczestniczenie w targach handlowych, na przykład w niedalekim Szanghaju. Należy jednak mieć na uwadze, by takie wizyty nie wypadały w najważniejsze chińskie święta, które z reguły są ruchome.

Zhili. Region produkcji odzieży dziecięcej w Chinach

Gdzie produkuje się ubrania dla dzieci w Chinach?

Zhili położone jest w dzielnicy Wuxing w prefekturalnym Huzhou, w prowincji Zhejiang. Reformy gospodarcze w latach 70. XX w. pozwoliły biednej wiosce stać się prosperującym ośrodkiem produkcji ubrań dziecięcych, osiągając w 2017 r. PKB w wysokości 3 mld dolarów amerykańskich. Samo Huzhou znane jest jako Miasto Jedwabiu i jedno z Czterech Stolic Jedwabiu Chin. Właśnie z tego regionu cesarska rodzina za czasów dynastii Tang zamawiała jedwabie na swoje szaty.

Siostrzanym miastem Huzhou jest Radom.

Zhili w Chinach
Import z Chin w 2021

Zhili – region produkcji odzieży dziecięcej w Chinach

Z początku Zhili specjalizowało się w hafcie, lecz wiele osób w latach 80. w poszukiwaniu większego zarobku przerzuciło się na szycie ubrań. Obecnie, Zhili szczyci się kompletnym łańcuchem przemysłowym odzieży dziecięcej obejmującym projektowanie, produkcję, sprzedaż, magazynowanie i logistykę. Producenci oferują ubrania znanych marek i rozszerzają swoje zasiągi za pomocą e-commerce. Około 13 tys. firm produkuje rocznie 1.3 mld sztuk odzieży dla dzieci, co jest równe ponad połowie całkowitej produkcji tych ubrań w Państwie Środka. W Zhili operuje 7 tys. sklepów internetowych, wychodząc naprzeciw klientom z całego świata.

Region produkcji odzieży dziecięcej w Chinach: producenci

Najpopularniejszym miejscem w Zhili, gdzie można „obłowić się” w odzieży dziecięcej, jest Zhili China Children’s Garment Town. Kompleks ten, założony w 1983 r., zajmuje całkowitą powierzchnię wynoszącą 700 tys. m2. Ponad 3,5 tys. wystawców oferuje najróżniejszą odzież i akcesoria przeznaczone dla dzieci. Podzielony jest na trzy strefy, a w asortymencie obok odzieży można znaleźć także zabawki czy bieliznę pościelową; w sumie 40 tys. kategorii produktów. Zhili China Children’s Garment Town oprócz sprzedaży hurtowej świadczy usługi w zakresie udostępniania przestrzeni przeznaczonych na badania i rozwój, biznesowych, informacyjnych i inne.

Lokalizacja: Nan nr 1, Zhili, dzielnica Wuxing, Huzhou, Zhejiang, Chiny

Strona internetowa: pf.53shop.com/pifashichang/show229.html

Sprzedaż hurtowa ubrań w Zhili
Źródło: baby.zjol.com.cn/system/2014/11/22/020373881.shtml

Targi handlowe ubrań dziecięcych w Zhili

Mimo, że w Zhili nie ma organizowanych targów handlowych, wiele ich odbywa się w pobliskim Szanghaju. Wartymi uwagi są:

 • East China Fair

Na ponad 126 tys. m2, 6,5 tys. wystawców oferuje produkty do domu i biura, prezenty, towary konsumpcyjne oraz oczywiście odzież.

Lokalizacja: Shanghai New International Expo Centre (SNIEC), Pudong, Szanghaj, Chiny

Strona internetowa: eastchinafair.org

 • The Lifestyle Show

Na 55 tys. m2, oprócz produktów do sportów wyczynowych oraz rekreacji, podczas targów prezentowana jest odzież dla dzieci i dorosłych.

Lokalizacja: Shanghai New International Expo Centre (SNIEC), Pudong, Szanghaj, Chiny

Strona internetowa: expolifestyle.com/cn

 • Cool Kids Fashion Shanghai

Targi handlowe całkowicie poświęcone modzie dziecięcej.

Lokalizacja: Shanghai National Exhibition & Convention Center (NECC), Qingpu, Szanghaj, Chiny

Strona internetowa: coolkidsfashion.com/en

Szkolenie: Import z Chin

Region produkcji odzieży dziecięcej w Chinach. Przewodnik

Jak się dostać do Zhili?

 • Samolotem

Najbliższe lotniska znajdują się w Szanghaju (Hongqiao), Hangzhou (Xiaoshan) oraz Wuxi (Shuofang). Podróż samochodem z każdego wyżej wymienionego lotniska do Huzhou (w tym Zhili) trwa do dwóch godzin.

 • Pociągiem

Podróż pociągiem, w tym kolejami szybkich prędkości, jest wygodną opcją poruszania się między większymi miastami Chin. Poniżej przedstawiamy kursy pociągów zatrzymujących się na stacji Huzhou w dzielnicy Wuxing. Stąd, dojazd do Zhili zajmuje 50 minut jazdy samochodem.

 • Pekin Południe – od 4 do 6 godzin – 510 do 860 RMB,
 • Hangzhou Wschód– od 20 do 40 minut – 22 do 36 RMB,
 • Wuhan – od 4 do 5 godzin – 270 do 430 RMB,
 • Nanjing Południe – do półtora godziny – 70 do 110 RMB,
 • Szanghaj Hongqiao – 2 godziny – 110 do 340 RMB,
 • Xiamen Północ – od 6 do 8 godzin – 320 do 510 RMB.
 • Autokarem

Z okolicznych, większych miast łatwo jest się dostać do Zhili autokarem czy autobusem. Podróż z Szanghaju do Zhili trwa do 2,5 godziny, a bilet kosztuje około 60 RMB. Kurs z Hangzhou kosztuje do 40 RMB.

Region produkcji odzieży dziecięcej w Chinach: Zhili
Źródło: zj.zjol.com.cn/news.html?id=978385

Jak poruszać się po Zhili (Huzhou)?

Jak w większości miast w Chinach, dostępne są przejazdy taksówkami za niewygórowaną cenę. Taryfa początkowa wynosi 8 RMB za pierwsze 2,5 km. Każdy dodatkowy kilometr kosztuje 2,5 RMB. W przypadku podróży w jedną stronę na długości ponad 7 km obowiązuje opłata za pusty powrót.

Jeśli chodzi o linie autobusowe, to w Zhili operują dwie: 40 oraz 201. Koszt biletu na autobus zaczyna się od 2 RMB za kurs. W samym Huzhou dostępnych jest kilkadziesiąt linii.

Stawki celne na odzież dziecięcą

Sprowadzając towar z Chin należy liczyć się z koniecznością opłacenia należności celnej. Wysokość cła za poszczególny rodzaj ubioru dla dzieci nie różni się wiele od cła należnego za ubrania dla dorosłych – wynosi około 12%. Podobnie jest w przypadku stawek za ubrania dla niemowląt – dla pozostałej odzieży dzianej dla niemowląt z bawełny (6111 20 90 00) należność wynosi 12%, a niedzianej (6209 20 00 90) – 10.5%. Sprawdź stawki celne innych ubrań oraz ważne informacje na temat importu odzieży z Chin.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułami na temat innych regionów produkcyjnych Chin.

Import z Chin w 2021

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 8