Chiński Nowy Rok 2022

Chiński Nowy Rok, czyli inaczej Święto Wiosny, to dla Chińczyków najważniejsze tradycyjne święto. Jednym z kluczowych elementów obchodów jest zjednoczenie z członkami rodziny, którzy pracują z dala od domu. W związku z tym okolice Święta Wiosny to czas wielkich migracji i zamknięcia większości instytucji. Sprawdź, kiedy przypada Chiński Nowy Rok 2022 i co warto o nim wiedzieć.

Chiński Nowy Rok 2022

Kiedy przypada Święto Wiosny 2022?

Daty tradycyjnych chińskich świąt wyznacza kalendarz księżycowo-słoneczny, dlatego z perspektywy kalendarza gregoriańskiego są one ruchome. W związku z tym każdego roku warto śledzić, kiedy przypadają. Chiński Nowy Rok wypada zazwyczaj w drugiej połowie stycznia lub pierwszej połowie lutego, przy czym 21 stycznia to najwcześniejsza możliwa data, a 20 lutego – najpóźniejsza.

  • W 2022 roku Święto Wiosny przypadnie 1 lutego.
  • Dni ustawowo wolne od pracy to tydzień od 31 stycznia do 6 lutego.

Z każdym nadejściem nowego roku lunarnego wiąże się zmiana patronującego znaku zodiaku. Znakiem roku 2022 będzie tygrys.

Choć samo święto trwa kilka dni, jego wpływ może sięgać około miesiąca – wiele fabryk zamyka się na tydzień przed Chińskim Nowym Rokiem, aby umożliwić pracownikom powrót do domu. Wielu z nich zostaje w rodzinnych stronach jeszcze około dwóch tygodni po zakończeniu Święta Wiosny. Dlatego tak ważne jest, aby uwzględnić Chiński Nowy Rok 2022 w swoim kalendarzu biznesowym. W naszym poradniku znajdziesz informacje, jak się na to przygotować.

Szkolenie: Import z Chin

Chiński Nowy Rok 2022 – Rok Tygrysa

Tygrys to trzeci (po szczurze i bawole) z dwunastu znaków chińskiego zodiaku. Według legendy o Wielkim Wyścigu, będącej źródłem kolejności zwierząt w cyklu, silny tygrys przybył do Jadeitowego Cesarza dopiero jako trzeci, ponieważ był znoszony przez prądy rzeczne.

W przeciwieństwie do tradycji zachodniej, poszczególne znaki zodiaku powiązane są przede wszystkim z kolejnymi latami (w cyklu 12-letnim), a nie miesiącami. Z tego powodu rok pod znakiem danego zwierzęcia powtarza się co 12 lat. Lata tygrysa to m.in.: 1926, 1938, 1950, 1962, 1974, 1986, 1998, 2010, 2022 i 2034.

Osoby urodzone w roku, któremu patronuje dane zwierzę, przyjmują je jako swój znak zodiaku. Rok 2022 będzie więc rokiem osób urodzonych pod znakiem tygrysa. Zwierzę to symbolizuje w chińskiej kulturze siłę, odwagę i pewność siebie. Osoby spod znaku tygrysa charakteryzują według tradycji śmiałość, duch rywalizacji i przywództwa, aktywność i pewność swojej racji. Szczęśliwe kolory zodiakalnego tygrysa to błękit, szarość i oranż, natomiast pomyślne liczby to 1, 3 i 4.

Noworoczne migracje – wpływ na sytuację w Chinach

Obchody Chińskiego Nowego Roku nazywane są największą doroczną migracją świata. Wynika to z faktu, że według tradycji każdy powinien celebrować to święto w rodzinnym gronie. Wielu Chińczyków migruje w poszukiwaniu lepszych zarobków do fabryk znajdujących się w wysoko rozwiniętych wschodnich prowincjach, jednak ich rodziny często pozostają w odległych częściach kraju. W okresie okołoświątecznym odbywa się blisko 3 miliardy przejazdów różnymi środkami lokomocji. Zdecydowana większość biletów na publiczne środki transportu wyprzedaje się na długo przed Chińskim Nowym Rokiem – każdy chce przecież zasiąść przy wspólnym stole z najbliższymi.

Poruszanie się po Chinach w czasie obchodów Święta Wiosny jest poważnie utrudnione. Spowodowane jest to tłumami oraz małą dostępnością wolnych rezerwacji. Zdecydowanie odradza się więc odbywanie podróży biznesowych w tym okresie. Większość firm i sklepów zamyka się na czas świąt – podobnie punkty usługowe i prawie wszystkie banki.

Wszystkie te czynniki mają duży wpływ na produkcję – jest ona wstrzymywana na okres od dwóch do około czterech tygodni, co jest sporym utrudnieniem dla ciągłości dostaw. Ponadto, w czasie Chińskiego Nowego Roku trudno będzie nawiązać kontakt z chińskimi kontrahentami.

Tradycje związane ze Świętem Wiosny

Tradycja obchodów Święta Wiosny sięga kilku tysięcy lat wstecz – na początku wiązało się ono przede wszystkim z początkiem sezonu rolniczego. Z czasem pojawiały się nowe zwyczaje i rytuały towarzyszące przejściu w Nowy Rok. Szczególną symbolikę przypisuje się potrawom przyrządzanym z tej okazji. Na północy najpopularniejsze są pierożki jiaozi, których nazwa kojarzona jest z frazą „zmiana roku”. Na południu i wschodzie króluje natomiast ciasto z mąki ryżowej, niangao, którego brzmienie jest jednakowe ze zwrotem „wysoki rok”, symbolizującym rosnący dobrobyt.

Czerwień, najpomyślniejsza z barw w chińskiej kulturze, jest dominującym kolorem Święta Wiosny. Ulice i domy zdobią czerwone dekoracje, przede wszystkim latarnie i tzw. „malowidła noworoczne” (nianhua), przyklejane na drzwiach wejściowych. Piętnastego dnia Chińskiego Nowego Roku przypada Święto Latarni, które zamyka dwutygodniowe tradycyjne obchody. Jest ono okazją do podziwiania najróżniejszych form chińskich lampionów.

Kolejną noworoczną tradycją jest puszczanie fajerwerków. Co prawda w dużych miastach samodzielne ich odpalanie jest zabronione, jednak na wsiach wciąż można spotkać Chińczyków praktykujących ten zwyczaj.

Podobnie jak w przypadku świąt zachodnich, ważną częścią obchodów Chińskiego Nowego Roku jest wymienianie się prezentami. Najpopularniejszą formą są tzw. czerwone koperty (hongbao), czyli po prostu koperty z wkładką pieniężną, wręczane przede wszystkim dzieciom. Prezenty posiadają w Chinach istotną symbolikę – w poprzednim artykule podpowiadaliśmy, które będą odpowiednie, a których należy się wystrzegać.

Lampiony Chiński Nowy Rok

Chiński Nowy Rok 2022 – jak się przygotować?

Chiński Nowy Rok to trudny okres dla importerów. Mają na to wpływ zastoje w produkcji, transporcie, a także częste niedociągnięcia jakościowe. W związku z tym należy przygotować się już kilka miesięcy wcześniej. Zalecane jest przede wszystkim dokładne zaplanowanie wielkości składanych zamówień, tak, aby być przygotowanym na ewentualne przerwy w dostawach w pierwszych miesiącach roku. Nie należy też zwlekać z ostatnim zamówieniem w roku – złożenie go do listopada da nam gwarancję, że towar dotrze do nas na czas.

Nie zaszkodzi wzmożona czujność w kwestii kontroli jakości – okolice Chińskiego Nowego Roku to czas, kiedy z powodu dużej ilości zamówień
i presji czasu może dochodzić do niedociągnięć. Z wyprzedzeniem należy zaplanować również kwestie związane z transportem i płatnościami. W okresie przedświątecznym porty są przepełnione kontenerami oczekującymi na wypłynięcie z Chin – najlepiej uniknąć związanego z tym stresu i wysokich kosztów. Z powodu zamknięcia banków na czas Święta Wiosny, należy odpowiednio wcześniej sfinalizować wszelkie transakcje. Najlepiej pozostawać w stałym kontakcie z chińskim dostawcą – pozwoli nam to najlepiej przygotować się na przejściowe trudności związane ze świętem.

Import z Chin w 2021

Oceń post

4.6 / 5. Ilość głosów: 14