Święto Latarni – kiedy przypada?

Chiński festiwal obchodzony piętnastego dnia pierwszego miesiąca w kalendarzu księżycowym. Jest zakończeniem obchodów Chińskiego Nowego Roku. Święta te są ruchome, a ostatni dzień nowego roku przypada w lutym lub na początku marca w kalendarzu gregoriańskim, kiedy księżyc po raz pierwszy osiąga pełnię. Sprawdź kiedy przypada Święto Latarni w najbliższych latach.

Święto Lampionów w Chinach kiedy

Legendy o Święcie Lampionów

Według jednej z Legend Święto Latarni (nazywane też Świętem Lampionów) zapoczątkował Qin Shi Huang Di, założyciel cesarstwa chińskiego. Aby ubłagać rozgniewanego boga nieba, żeby nie zsyłał na ludzi klęsk, cesarz nakazał wprowadzić uroczystość wypuszczania lampionów do niebios.

Kolejna legenda mówi o pięknym żurawiu zesłanym z niebios przez Nefrytowego Cesarza. Pewnego dnia mieszkańcy wioski zabili ulubieńca Cesarza, co bardzo go rozgniewało i postanowił zniszczyć wioskę. Jednak przebiegli mieszkańcy zapalili czerwone lampiony przy swoich domach oraz użyli petard. Zmylili Cesarza, który uwierzył, że wioska została już spalona. Od tamtego momentu ludzie co roku świętowali ten dzień wypuszczaniem lampionów do Nieba.

Inna legenda przypomina poprzednią, jednak tutaj to bóg ognia chciał zniszczyć cesarskie miasto. Ponieważ lubił on słodkie pierożki i ciasteczka, cesarz nakazał w każdym domu przygotować wypieki. Mieszkańcy dodatkowo zapalili lampiony przy domach i odpalili petardy, aby imitowały pożar. W ten sposób udało im się wprowadzić w błąd bóstwo oraz ocalić miasto.

Historia tego święta sięga ponad 2000 lat wstecz, do czasów zachodniej dynastii Han.

Szkolenie: Import z Chin

Święto Latarni – kiedy przypada?

W roku świni (2019 r.) Święto Lampionów przypadło na 19 lutego.

W następujących latach festiwal przypada:

  • 8 lutego 2020 r.
  • 26 lutego 2021 r.
  • 15 lutego 2022 r.
  • 5 lutego 2023 r.
  • 24 lutego 2024 r.
  • 12 lutego 2025 r.
  • 3 marca 2026 r.
  • 20 lutego 2027 r.
  • 9 lutego 2028 r.

Obchody Święta Latarni

W czasach starożytnych latarnie były dość proste, tylko cesarz i szlachta mieli duże ozdobne. Obecnie latarnie zostały ozdobione wieloma złożonymi wzorami. Popularne są lampiony ze wzorami zwierząt, które mają symbolizować wypuszczanie swojego przeszłego ja w celu zdobycia nowego, które wypuszczą w kolejnym roku. Latarnie są prawie zawsze czerwone, ponieważ kolor ten symbolizuje szczęście.

Zgodnie z chińskimi zwyczajami ludzie spotykają się na zewnątrz, aby razem celebrować to wydarzenie, wypuszczać lampiony oraz brać udział w różnych aktywnościach.

Z okazji tego święta ulice dekorowane są ozdobami w kolorze czerwonym. Wieczorem rodziny wraz z dziećmi wychodzą na zewnątrz podziwiać miasto i wypuszczane lampiony, które tworzą wspaniały widok na nocnym niebie. Na latarenkach najmłodszych znajdują się różne zagadki, które próbują odgadnąć. Ponadto, na zewnątrz można również natknąć się na artystów wykonujących taniec lwów oraz zjeść słodkie pierożki zwane tangyuan lub yuanxiao. Na zwieńczenie wieczoru poza wypuszczaniem lampionów odpala się również fajerwerki. Święto to jest bardzo widowiskowe.

Święto Lampionów Taniec Lwów

Powyżej przedstawiliśmy listę kiedy przypada Święto Latarni w najbliższych latach w Chinach. Jeśli prowadzisz interesy z Chińczykami, pamiętaj, aby śledzić terminy pozostałych chińskich świąt, których daty również są ruchome.

Import z Chin w 2021

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 2