Chiński Nowy Rok a import z Chin – jak się przygotować?

Co roku, okres celebrowania Chińskiego Nowego Roku oznacza dla importerów ograniczone kontakty z dostawcami w Chinach i opóźnienia w realizacji dostaw. Festiwal ten, zwany także Świętem Wiosny, może trwać nawet ponad trzy tygodnie. Chiński Nowy Rok ma ogromny wpływ na fabryki w Chinach w kontekście wydajności, a co za tym idzie – na wielkość importu.

Chiński Nowy Rok a import z Chin - przygotowania

Chiński Nowy Rok

Najważniejszy okres świąteczny w Chinach przypada zazwyczaj na końcówkę stycznia i trwa przez większość lutego. Chiński Nowy Rok to pierwszy dzień roku według kalendarza księżycowo-słonecznego, dlatego każdego roku przypada w inny dzień kalendarza gregoriańskiego.

Chiński Nowy Rok daty

Z Chińskim Nowy Rokiem (Chinese New Year, CNY) związany jest termin wiosenna migracja (春运), jako że w tym czasie na terenie całego kraju ma miejsce masowa migracja. Szacuje się, że w ramach wewnętrznej migracji wykonywane są trzy miliardy podróży. Pracownicy, głównie pracujący w fabrykach, opuszczają swoje miejsca pracy by świętować ten szczególny czas wraz z bliskimi w rodzinnych miejscowościach.

Wiosenna migracja jest głównym czynnikiem obniżonej wydajności fabryk chińskich. Niedobór pracowników prowadzi do czasu przestoju w produkcji, co łączy się z niemożnością skompletowania zamówień – nie są one więc realizowane.

Chiński Nowy Rok a import – przykładowa symulacja na rok 2021

W 2021 roku, Chiński Nowy Rok przypada na 12 lutego. Harmonogram różni się od fabryki do fabryki, dlatego o szczegóły zapytaj się u swojego dostawcy. Przykładowa rozpiska:

 • połowa stycznia: nowe zamówienia nie są realizowane
 • koniec stycznia: zatrzymanie produkcji
 • początek lutego: pracownicy opuszczają fabryki
 • 11 lutego: zamknięcie fabryk – całkowity brak pracowników, w tym wyższego szczebla
 • 12 luty: Chiński Nowy Rok
 • koniec lutego: pracownicy zaczynają powracać na swoje stanowiska
 • 4 marca: większość pracowników wróciła do pracy
 • 11 marca: powrót do niemalże pełnej produkcji.
Chiński Nowy Rok 2021

Fabryki w czasie Chińskiego Nowego Roku – przyczyny obniżonej wydajności

 • Braki kadrowe

Jak już zostało wspomniane, pracownicy fabryczni opuszczają swoje stanowiska na nawet kilka tygodni. Przez całkowite zamknięcie fabryki, dostawca nie jest w stanie zrealizować zamówień. W niektórych przypadkach produkcja jest wznawiana, gdy obsadzonych jest 1/3 stanowisk.

 • Duża rotacja pracowników

Często zdarzają się sytuacje, gdy doświadczeni pracownicy nie powracają do swojego dotychczasowego miejsca pracy. Zmusza to pracodawcę do werbowania nowych pracowników, którzy, zanim w pełni zastąpią poprzedników, muszą zostać przeszkoleni. Dlatego nawet przez pewien okres po świątecznej celebracji fabryka nie jest w stanie powrócić do poziomu wydajności sprzed Chińskiego Nowego Roku.

 • Dłuższy czas przyjmowania nowych zamówień

Nie tylko realizowane zamówienia zostaną opóźnione. Na dalszy plan schodzi wycena i realizacja nowych zamówień. Wieloletni parter biznesowy będzie miał pierwszeństwo przed tym nowszym.

 • Obniżona jakość produktów

Można spodziewać się, że produkty wyprodukowane w krótkim czasie przed i po okresie Chińskiego Nowego Roku mogą nie spełniać wymagań jakościowych. Pracownicy zakładów produkcyjnych działają pod presją czasu, a skoro po CNY część z nich stanowią nowi pracownicy, poszczególne sztuki mogą zostać wysłane wadliwe lub gorszej jakości.

 • Brak surowców

Fabryki zazwyczaj pracują na surowcach od swoich dostawców. Jako że przedsiębiorcy u podstawy łańcucha dostaw także zawieszają działalność, w fabrykach brakuje surowców niezbędnych do wyprodukowania dóbr. Opóźnia to wysyłki.

Szkolenie: Import z Chin

Chiński Nowy Rok a import z Chin – transport

W związku ze szczególnymi okolicznościami, importerzy sprowadzający towary z Chin powinni się przygotować na przestój produkcji. Istnieje parę metod, dzięki którym uniknie się niepotrzebnych kosztów oraz nerwów.

Aby przeciwdziałać ewentualnym niepowodzeniom, należy zrozumieć, na czym polega problem. Trudności można uniknąć, poczynając pewne kroki. Na przykład, jeśli towar ma zostać wysłany przed Chińskim Nowym Rokiem, powinien on już znaleźć się w porcie przynajmniej dziesięć dni przed okresem celebracji. Taki ładunek powinien być zarezerwowany minimalnie z dwutygodniowym wyprzedzeniem. Wiele portów w Chinach w okresie świątecznym zawiesza działalność lub ją ogranicza w znacznym stopniu.

Zaleca się, by utrzymywać stały kontakt z dostawcą, by w razie potrzeby informować spedytora o zmianach w harmonogramie. Dobrym posunięciem jest zarezerwowanie miejsca u przewoźnika z wyprzedzeniem. Jeśli nie będziesz w stanie wysłać przesyłki transportem morskich z powodu przepełnienia, rozważ skorzystanie z transportu multimodalnego.

Zaplanuj z wyprzedzeniem także dostawy mające miejsce po obchodach Nowego Chińskiego Roku. Po wznowieniu produkcji, jej plan może być zapełniony na kilka następnych tygodni i realizacja twoich nowych zamówień może się przeciągać.

Podsumowanie

 W uwagi na długi przestój pracy fabryk w Chinach, warto jest:

 • planować wcześnie – przynajmniej z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem
 • zamawiać wcześnie – już od listopada poprzedzającego CNY
 • zaopatrzyć się na czas przestoju
 • wybrać wiarygodnego dostawcę i podtrzymywać z nim kontakt
 • wzmożyć przeprowadzanie kontroli jakości
 • znaleźć alternatywę – np. w okresie CNY wietnamskie fabryki także się zamykają, lecz nie na tak długo jak chińskie
 • nie realizować przedpłaty przed samym Chińskim Nowym Rokiem – przedsiębiorcy zazwyczaj w tym okresie zamykają swoją działalność.
Chiński Nowy Rok a import z Chin - zasady
Import z Chin w 2021

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 8