Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2022

Kolejna seria Zimowych Igrzysk Olimpijskich odbędzie się tym razem w stolicy Chińskiej Republiki Ludowej – Pekinie. Nie jest to pierwszy raz, kiedy Chiny będą gościły międzynarodowe reprezentacje sportowe na swoim stadionie. Ostatnie Igrzyska, które również odbyły się w Państwie Środka, miały miejsce w 2008 roku. Pomimo pandemii, letnie Igrzyska Olimpijskie w 2021 roku odbyły się w stolicy Japonii bezproblemowo, dlatego organizatorzy mają nadzieję, że zimowa runda zawodów w Pekinie również przebiegnie bez komplikacji. Tak samo jak w Tokio, uczestnicy Igrzysk będą musieli być w pełni zaszczepieni lub konieczne będzie zmierzenie się z 3-tygodniową kwarantanną zaraz po przyjeździe do Chin. Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2022 – jak będzie wyglądało to wydarzenie?

Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2022

Kiedy odbędą się Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2022?

W roku 2022 zawody odbędą się w dniach 4 – 20 luty. Będziemy mieli okazję spotkać się z prawie 3,000 sportowców, którzy będą uczestniczyć w 15 dyscyplinach sportowych oraz 109 konkurencjach, odbywających się na 12 arenach.

Zawody odbędą się na Chińskim Stadionie Narodowym, wybudowanym w 2008 roku specjalnie na okazję Igrzysk Olimpijskich, które odbyły się w Chinach po raz pierwszy. Stadion oficjalnie nazywa się Bird’s Nest Stadium (鸟巢 Niăocháo), czyli w dosłownym tłumaczeniu „Ptasie Gniazdo”. Jego okrągły kształt ma reprezentować „niebo”, a samo wnętrze zostało zaprojektowane specjalnie z myślą o ludziach, zapewniając im wygodne siedzenia oraz jak najlepszy widok z każdego punktu stadionu. Oficjalnie jest określany jako „Ptasie Gniazdo” ze względu na swoją zaawansowaną geometrię oraz architekturę.

Szkolenie: Import z Chin

Poniżej przedstawiamy wszystkie dyscypliny, które będą obecne na tegorocznych igrzyskach:

 • Biathlon
 • Biegi Narciarskie
 • Bobsleje
 • Curling
 • Hokej na lodzie
 • Kombinacja norweska
 • Łyżwiarstwo figurowe
 • Łyżwiarstwo szybkie
 • Narciarstwo alpejskie
 • Narciarstwo dowolne
 • Saneczkarstwo
 • Short track
 • Skeleton
 • Skoki narciarskie
 • Snowboarding

Na ten moment pojawi się 32 zawodników z polskiej reprezentacji. Będą startowali w takich dyscyplinach jak skoki narciarskie, biathlon, biegi narciarskie, snowboard, narciarstwo alpejskie, kombinacja norweska oraz saneczkarstwo. Skład drużyn może jednak zmienić się w kobiecych skokach narciarskich, kobiecym snowboardzie oraz narciarstwie alpejskim. W przypadku zawodników, warto również wspomnieć, że będą to pierwsze zawody najbardziej zrównoważone pod względem płci – 45,4% kobiet oraz 54,6% mężczyzn. W skokach narciarskich, które są w Polsce jednym z najchętniej oglądanych sportów zimowych, już wiemy, że w reprezentacji polskiej wystąpią: Kinga Rajda, Nicole Konderla, Kamil Stoch, Dawid Kubacki, Piotr Żyła, Paweł Wąsek oraz Stefan Hula.

Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2022

Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2022 – Maskotki

Zdecydowanie warto wspomnieć o postaciach, które umilą uczestnikom oraz widzom czas Igrzysk Olimpijskich. Postacie Pandy o imieniu Bing Dwen Dwen oraz dziecka chińskich lampionów zwanego Shuey Rhon Rhon, będą głównymi twarzami Zimowych Igrzysk Olimpijskich oraz nadchodzących zaraz po nich Zimowych Igrzysk Paraolimpijskich. Bing oznacza lód, siłę oraz czystość, a Dwen Dwen reprezentuje dzieci. Natomiast przedstawiciel zawód paraolimpijskich – Shuey Rhon Rhon – symbolizuje swoim imieniem otwartość oraz tolerancję. Obie postacie będą widoczne na dużych ekranach stadionu w czasie trwania Igrzysk.

Maskotki Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2022
Źródło: today.com

Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2022 będą musiały odbyć się bez udziału publiczności. Dla osób spoza Chin niemożliwe będzie zakupienie biletów, jednak dla rodowitych Chińczyków również nie będzie to łatwe. Na stadion będzie miała wstęp jedynie ta grupa widzów, która będzie spełniała wymagania dotyczące bezpieczeństwa w czasie pandemii. Mimo to organizatorzy mają nadzieję, że Igrzyska odbędą się w atmosferze, która nie zakłóci fantastycznego klimatu zawodów i determinacji zawodników.

Import z Chin w 2021

Oceń post

0 / 5. Ilość głosów: 0