Awarie prądu w Chinach – Jak wpłyną na import?

Ostatnie dni były wyjątkowo ciężkie zarówno dla chińskich fabryk i całych łańcuchów produkcyjnych, jak i mieszkańców kraju. W państwie pojawiły się problemy z dostawami prądu, powodujące tymczasowe odcięcia zasilania, a nawet długotrwałe braki elektryczności. Doprowadziło to do spowolnienia pracy fabryk lub całkowitego przerwania produkcji. Jeśli sytuacja ta utrzyma się na dłużej, doprowadzi ona do znacznego utrudnienia handlu z Chinami. Dlaczego pojawiły się awarie prądu w Chinach i co powinni zrobić importerzy?

Awarie prądu w Chinach

Awarie prądu w Chinach dotknęły w szczególności mieszkańców i firmy z północno-wschodniej i wschodniej części państwa. Zmagają się z nimi między innymi prowincje Guangdong, Shandong, Jiangsu, Liaoning, Jilin i Heilongjiang. Nie tylko przedsiębiorcy, ale również mieszkańcy odczuwają skutki tej sytuacji. W niektórych budynkach nie ma ogrzewania lub wyłączono z użytku windy. Wybrane miejsca zostały pozbawione sprawnej sygnalizacji świetlnej. Podczas gdy popyt na elektryczność rośnie, chińskie fabryki mierzą się z nagłym jej brakiem. Dlaczego tak się dzieje?

Szkolenie: Import z Chin

Dlaczego Chiny ograniczają dostawy prądu?

Wspomniany wzrost popytu na energię elektryczną wiąże się przede wszystkim z odbudową gospodarki po jej stagnacji w najgorszym okresie pandemii. Znacznie wzrosło zainteresowanie importem z Chin, a jednocześnie zwiększyła się praca fabryk, które potrzebują ogromne pokłady energii do produkcji. Wraz ze wzrostem zapotrzebowania na energię elektryczną podniosły się ceny węgla zużywanego do jego wytwarzania. Przedsiębiorstwa energetyczne nie otrzymały jednak zgody na podniesienie stawek, które miałyby pokryć koszty węgla. W wyniku tego część z nich zostało zamkniętych, a wiele działało poniżej pełnej mocy, aby uniknąć strat finansowych.

Powody ograniczeń w dostawach prądu w Chinach:

  • dynamicznym wzrostem popytu na energię elektryczną
  • szybko rosnącymi cenami węgla i gazu
  • nakazem redukcji emisji gazów cieplarnianych przez rząd.

Skutki tej sytuacji odczuło między innymi miasto Dongguan w prowincji Guangdong, będące istotnym ośrodkiem produkcyjnym w Chinach. Wytwarza się tam towary z różnych branż, w tym między innymi odzieżowej, obuwniczej, czy zabawkowej. Znajduje się tam także wielu producentów sprzętu RTV czy AGD. Wydano tam nakaz odcięcia elektryczności do wielu fabryk, co będzie skutkowało opóźnieniami w wytwarzaniu i dostawie towarów do międzynarodowych importerów.

Jakie skutki mogą mieć awarie prądu w Chinach?

Jak już wspomnieliśmy, awarie prądu w Chinach doprowadzą przede wszystkim do przerwania pracy w fabrykach i znacznych utrudnień w produkcji. Są to bardzo niekorzystne warunki dla zagranicznego handlu z Chinami, zwłaszcza biorąc pod uwagę zbliżający się okres Świąteczny. Jeśli sytuacja ta się wydłuży, importerzy mogą napotkać problemy związane ze sprowadzeniem wyrobów na określony czas.

Co więcej, niektóre fabryki już zostały zmuszone do wypożyczenia kosztownych generatorów energii, aby nie musieć przerywać pracy. Według jednej z firm opłaty związane z wynajmem takiego generatora i zakupem potrzebnego do niego oleju napędowego są dwukrotnie większe niż za dostarczany wcześniej prąd. Wpływa to na wzrost kosztów produkcji, co odbije się również na całkowitej cenie importu. Z tych względów obecna sytuacja może też wpłynąć na ceny towarów, np. telefonów komórkowych produkowanych w Chinach.

Wśród fabryk zmagających się z problemem dostaw elektryczności znaleźli się podwykonawcy globalnych gigantów, takich jak Apple, Tesla, czy Intel.

Import z Chin w 2021

Awarie prądu w Chinach – co mogą zrobić importerzy?

W tak trudnym dla coraz większej ilości chińskich fabryk okresie, najistotniejsza jest stała komunikacja z dostawcą. Warto skontaktować się z producentem naszego towaru i dowiedzieć się, czy jego fabryka została dotknięta tym problemem. Trzeba mieć tego świadomość, ponieważ awarie prądu w Chinach spowodują opóźnienia w dostawach oraz wzrost kosztów importowych. Ponadto, jeśli spodziewamy się wyrobów w czwartym kwartale 2021 roku, zalecamy upewnienie się, że dotrą one na czas. Ograniczenie dostaw elektryczności może bowiem doprowadzić do tego, że wyroby zostaną dostarczone dopiero po Chińskim Nowym Roku.

Nie wiadomo, jak długo potrwają awarie prądu w Chinach, dlatego zalecamy pozostanie w stałym kontakcie ze swoim partnerem biznesowym. W ten sposób będziemy wiedzieć, czy sytuacja ulega zmianie oraz jak wpłynie ona na nasz import z Chin.

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 5