Święta w Chinach 2022

W Chinach, podobnie jak w Europie, święta są czasem odpoczynku i rodzinnych spotkań. Najhuczniej obchodzi się tam zupełnie inne tradycyjne święta niż te znane na Zachodzie. Szczególnie ruchomość wielu chińskich świąt może być dezorientująca, dlatego warto z wyprzedzeniem sprawdzić kiedy przypadają. W artykule omawiamy święta w Chinach w 2022 roku z uwzględnieniem dni wolnych od pracy.

święta w Chinach 2022

Najważniejsze chińskie święta

Tradycyjne chińskie święta powstały w oparciu o kalendarz księżycowo-słoneczny, w związku z czym każdego roku przypadają w innych dniach według kalendarza gregoriańskiego. Obchodzone są już od wieków, a z ich powstaniem często łączą się legendy. Najważniejsze z tradycyjnych chińskich świąt to Chiński Nowy Rok, Święto Zmarłych, Święto Smoczych Łodzi oraz Święto Środka Jesieni.

W XX wieku ustanowiono także nowe święta państwowe, które odbywają się w tym samym terminie każdego roku. Najważniejsze z nich to Święto Pracy oraz Chińskie Święto Narodowe. Dodatkowo Chińczykom przysługuje dzień wolny w Nowy Rok, czyli 1 stycznia, jednak świętu nie towarzyszą szczególnie huczne obchody.

kalendarz chińskich świąt 2022
Import z Chin w 2021

Święta w Chinach 2022

Chiński Nowy Rok 2022

Data: 1 lutego 2022 r.

Dni wolne: 31 stycznia-6 lutego 2022 r.

Chiński Nowy Rok, czyli inaczej Święto Wiosny (Chunjie), to najważniejsze święto w chińskim kalendarzu. Ustawowo wolne od pracy jest tylko 7 dni i to wtedy możemy się spodziewać zamknięcia lub skrócenia czasu pracy sklepów, banków, urzędów i firm. Jednakże, zgodnie z tradycją, same obchody trwają 2 tygodnie i kończą się dopiero wraz z nadejściem Święta Latarni (15 lutego 2022 r.).

Dla wielu rodzin jest to jedyna szansa w roku, aby zjednoczyć się przy wspólnym stole – czas Chińskiego Nowego Roku to pora wielkich migracji ludzkich z prowincji do prowincji. W związku z tym większość fabryk wstrzymuje produkcję na dłużej niż tydzień. Zachęcamy do lektury naszego poradnika, w którym podpowiadamy, jak przygotować się na nadejście okresu noworocznego w Chinach.

Wśród tradycji związanych z Chińskim Nowym Rokiem znajdziemy zawieszanie czerwonych lampionów i dekoracji, przyrządzanie pierożków jiaozi, puszczanie fajerwerków, pokazy tańca lwa i smoka oraz wymienianie się czerwonymi kopertami z wkładką pieniężną.

Chińskie Święto Zmarłych

Data: 5 kwietnia 2022 r.

Dni wolne: 3-5 kwietnia 2022 r.

Qingmingjie (dosłownie Święto Czyste i Jasne) to tradycyjne Chińskie Święto Zmarłych. Obchodzone jest wiosną i polega przede wszystkim na złożeniu hołdu przodkom. W tym celu rodziny sprzątają groby i składają ofiary zmarłym, najczęściej w postaci symbolicznego palenia przedmiotów z papieru (atrapy pieniędzy, smartfonów itp.). Później następuje część nieoficjalna, czyli rodzinny obiad i zabawy na świeżym powietrzu.

W dni ustawowo wolne od pracy można spodziewać się zamknięcia urzędów oraz banków.

latarnie - chińskie święta

Święto Pracy

Data: 1 maja

Dni wolne: 30 kwietnia-5 maja 2022 r.

Święto Pracy w Chinach to dobrze nam znane międzynarodowe święto ustanowione na cześć pracowników. Jego najważniejszą częścią są oficjalne państwowe obchody, na które składają się m.in. uroczystości z udziałem oficjeli oraz przyznawanie odznaczeń. Dla społeczeństwa jest to przede wszystkim okazja do wypoczynku i podróży.

Majówka w Chinach to czas wzmożonych podróży, co warto wziąć pod uwagę przy planowaniu ewentualnego pobytu.

Święto Smoczych Łodzi

Data: 3 czerwca 2022 r.

Dni wolne: 3-5 czerwca 2022 r.

Święto Smoczych Łodzi związane jest z legendą o patriocie Qu Yuanie, który, skazany na wygnanie z kraju przez nieprzychylnych urzędników, rzucił się w nurt rzeki. Okoliczna ludność przeczesywała w łodziach okoliczne wody, poszukując ciała. Wrzucali też do rzeki żywność, aby odciągnąć uwagę i zaspokoić głód ryb, które mogłyby zainteresować się ciałem Qu Yuana. W ten sposób powstały praktykowane do dziś świąteczne zwyczaje urządzania wyścigów smoczych łodzi oraz spożywania zongzi, czyli piramidek ryżowych zawiniętych w liście bambusa.

Święto odbywa się piątego dnia piątego miesiąca księżycowego, dlatego należy na bieżąco sprawdzać kiedy przypada w danym roku kalendarzowym.

święta w Chinach 2022 - świąteczne jedzenie

Święto Środka Jesieni

Data: 10 września 2022 r.

Dni wolne: 10-12 września 2022 r.

Święto Środka Jesieni (Zhongqiujie) to drugie po Nowym Roku najważniejsze chińskie święto tradycyjne. Jego symbolika ściśle związana jest z Księżycem, a konkretnie z legendą o Chang’e. Była to kobieta, która w heroicznym czynie wypiła eliksir nieśmiertelności należący do jej męża, aby udaremnić jego uczniowi kradzież cennego napoju. Wskutek tego uniosła się do nieba i zamieszkała na Księżycu. Zrozpaczony mąż co roku 15 dnia 8 miesiąca księżycowego składał ofiary Księżycowi, na którym dostrzegł cień ukochanej. Wkrótce okoliczna ludność przyłączyła się do niego i w ten sposób miało powstać Święto Środka Jesieni.

Współcześnie Zhongqiujie to przede wszystkim okazja do spotkań w rodzinnym gronie lub wspominania oddalonych krewnych. Księżyc oraz jego okrągły kształt są w Chinach symbolem zjednoczenia. Stąd też tradycja jedzenia księżycowych ciasteczek, czyli okrągłych, treściwych ciastek z mąki ryżowej.

Coraz więcej Chińczyków decyduje się spędzać Święto Środka Jesieni wspólnie z rodziną, dlatego warto uwzględnić trzy dni wolne od pracy w swoim terminarzu biznesowym.

Chińskie Święto Narodowe

Data: 1 października

Dni wolne: 1-7 października 2022 r.

Święto Narodowe (Guoqingjie) to najważniejsze święto państwowe w Chinach. Upamiętnia ono proklamowanie Chińskiej Republiki Ludowej w 1949 roku. 1 października odbywają się oficjalne uroczystości, w tym pochody.

Tydzień następujący po Święcie Narodowym to tzw. Złoty Tydzień, czyli 7 dni wolnych przeznaczonych na odpoczynek i podróże. Jest to najgorętszy turystycznie okres w Chinach, jako że wiele osób postanawia wykorzystać tydzień wolnego na podróże. Należy spodziewać się w tym czasie tłumów, wyższych cen noclegów oraz niskiej dostępności biletów na publiczne środki transportu.

Święta to czas, kiedy wiele firm i instytucji funkcjonuje w ograniczonym zakresie, dlatego warto zawczasu zaplanować wszelkie wyjazdy i uwzględnić dni wolne w naszych kontaktach biznesowych. Należy pamiętać, że wszystkie powyżej opisane święta w Chinach w 2022 roku, z wyjątkiem państwowych (Święta Pracy oraz Święta Narodowego), są ruchome.

Zachęcamy do zapoznania się również z kalendarzem chińskich świąt w 2021 roku.

Szkolenie: Import z Chin

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 17