Święta w Turcji 2022

Dla Turków, tak jak dla obywateli większości innych państw, święta są okazją nie tylko do spędzenia czasu z rodziną, ale również uczczenia najważniejszych historycznie lub religijnie momentów. Warto wziąć pod uwagę to, że w Turcji święta dzielą się na święta narodowe oraz religijne (islamskie). Wszystkich razem jest w sumie sześć. Cztery z nich należą do pierwszej kategorii, natomiast pozostałe dwa do drugiej. W tym artykule opisujemy po kolei święta w Turcji 2022.

Święta w Turcji 2022

Narodowe święta w Turcji 2022

Święto Niepodległości i Dzień Dziecka 2022

Data: 23 kwietnia, dzień wolny od pracy

Jest to dzień, w którym świętuje się nie tylko powołanie Wielkiego Zgromadzenia Narodowego Turcji w 1920 roku, ale również przekazanie tego dnia dzieciom narodu przez założyciela i pierwszego prezydenta Republiki Tureckiej – Mustafa Kamela Atatürk.

Atatürk kochał dzieci i bardzo dbał o ich przyszłość w państwie. Święto chociaż na jeden dzień miało dać radość malcom, które straciły w czasie wojny swoich bliskich. Na przestrzeni lat święto przekształciło się w huczne obchody, składające się z wielu festiwali, a przede wszystkim ceremonii. Największa z nich ma miejsce w Mauzoleum Atatürka w Ankarze. Sami nauczyciele tego dnia zasiadają symbolicznie w parlamencie, wybierając „prezydenta”, który wygłosi mowę w telewizji krajowej. W tym dniu zjeżdżają się do Turcji dzieci z całego świata w wieku od ośmiu do czternastu lat. Przez tydzień mieszkają one u tureckich rodzin i uczestniczą w festiwalach.

Tureckie święta

Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy 2022

Data: 1 maja, dzień wolny od pracy

 Pierwszy maja w 1923 roku był świętem robotników. Z tym dniem wiązały się liczne i brutalne protesty co ostatecznie w 1925 roku doprowadziło do usunięcia święta z kalendarza. Powróciło ono w 1935 roku pod nazwą Święta Wiosny, które było obchodzone w spokoju aż do 1976 roku. To właśnie w tamtym roku pracownicy zorganizowali pierwszą od wielu lat demonstrację. To, co ponownie doprowadziło do usunięcia święta z kalendarza to strzelanina w czasie ogromnego strajku w 1977 roku, w tłumie 500 tys. osób na placu Taksim w Stambule. W jej wyniku zginęło trzydzieści pięć osób, a ponad 100 zostało rannych.

Święto powróciło dopiero w 2009 roku, pod obecną nazwą Dnia Solidarności Ludzi Pracy. Tak jak u nas w Polsce, jest to moment, w którym urzędy, szkoły i większość biznesów jest zamknięta. W tym dniu obywatele często uczestniczą w demonstracjach dotyczących lepszych warunków pracy, ale również decyzji politycznych rządu. Osoby, które nie biorą udziału w demonstracjach, starają się unikać wychodzenia na zewnątrz, ze względu na związane z nimi niebezpieczeństwo. Czasami ruchy wymykają się spod kontroli, co prowadzi do tłumienia ich przez policję. W tym dniu wszyscy obcokrajowcy przyjeżdżający do Turcji powinni szczególnie dbać o swoje bezpieczeństwo i trzymać się jak najdalej od ulic, którymi przechodzi demonstracja.

Szkolenie: Import z Chin

Upamiętnienie Ataturka, Młodzieży i Dzień Sportu 2022

Data: 19 maja, dzień wolny od pracy

19 maja 1919 roku założyciel Tureckiej Republiki – Mustafa Kemal Atatürk – przybył do Samsun, aby rozpocząć ludowe powstanie przeciwko decyzji sojuszników I wojny światowej, dotyczącej podzielenia terytoriów pokonanego Imperium Osmańskiego. Turcja określa datę przyjechania Atatürka do Samsun jako rozpoczęcie wojny o niepodległość Turcji – zwanej wojną grecko-turecką. W 1938 roku 19 maja stał się oficjalnym dniem narodowym. 

W tym dniu młodzi tureccy atleci biegną z flagą narodową z Samsun do Ankary. Maraton trwa zwykle około dziesięciu dni. Prezydent Turcji przyjmuje flagę w czasie ceremonii 19 maja.

Wiele osób świętuje ten dzień oglądając zawody sportowców w telewizji lub biorąc udział w wydarzeniach sportowych organizowanych w przestrzeniach publicznych, na przykład pół maratonach.

Dzień Zwycięstwa 2022

Data: 30 sierpnia, dzień wolny od pracy

 W tym dniu Turcy upamiętniają wygraną Turcji przeciwko Grecji w bitwie pod Dumlupinar – 26-30 sierpnia, 1922. W czasie Dnia Zwycięstwa obywatele uczestniczą w paradach wojskowych, odbywających się w największych miastach. Siły powietrzne celebrujące za pomocą samolotów, zwykle pozostawiają na niebie czerwono białe pasma, symbolizujące flagę Turcji. Sklepy oraz mieszkania zdobi flaga oraz zdjęcia Mustafy Kemala Atatürka. Przywódcy krają uczestniczą w ceremonii odbywającej się w Mauzoleum Atatürka w Ankarze.

Dzień Republiki 2022

Data: 29 października, dzień wolny od pracy

Dzień jest upamiętnieniem powstania Tureckiej Republiki w 1923 roku zaraz po wygranej w wojnie turecko-greckiej. W tym okresie wielu obywateli świętuje na stadionach narodowych, oglądając skecze teatralne czy występy tradycyjnych tańców ludowych. Uczniowie organizują spektakle o tematyce Dnia Republiki, przeznaczone dla rodziców i nauczycieli. W tym samym czasie odbywa się wiele parad, a politycy wygłaszają publiczne przemowy.

Możemy zauważyć, że zarówno Dzień Republiki jak i Dzień Zwycięstwa obchodzone są w Turcji w bardzo podobny sposób jak w Polsce. U nas także uczniowie biorą udział w przedstawieniach szkolnych poświęconych tematyce danego święta, a w centrum miast odbywają się parady i ceremonie, które przyciągają obywateli z całego kraju. W Turcji, Dzień Republiki kończy się w dodatku koncertami oraz pokazem fajerwerków.

Bezpłatna konsultacja

Religijne święta w Turcji 2022

Ramadan (Ramazan) 2022

Data: 2 kwietnia-1 maja

Dni wolne: 2 maja-3 maja

Ramadan wypada w dziewiąty miesiąc muzułmańskiego kalendarza księżycowego. Jest to moment święty dla wyznawców Islamu ze względu na silne powiązanie tego miesiąca z ich religią – w tym okresie archanioł Gabriel ukazał się Mahometowi, przekazując wersy Koranu.

Ramadan sam w sobie nie jest okresem wolnym od pracy, a jedynie czas festiwalu, który ma miejsce kilka dni po jego zakończeniu. Samo święto trwa cały miesiąc i warto wziąć pod uwagę, że ze względu na obchodzenie go w kalendarzu księżycowym, są to dni ruchome – co roku cofają się o dziesięć dni. Dlatego jeżeli w roku 2021 Ramadan wypadał od 13 kwietnia do 12 maja, w roku 2022 okres ten szacuje się na 2 kwietnia-3 maja – biorąc pod uwagę 3 dniowy festiwal wypadający po całym miesiącu.

Zasady w czasie Ramadanu

W czasie Ramadanu nakazany jest post, każdego dnia od wschodu do zachodu słońca – mniej więcej od 5:00 rano do godziny 19:00. W tym czasie muzułmanie nie mogą nie tylko nic jeść ani pić, ale również palić i pić alkoholu. Oprócz tego nakazane jest powstrzymanie się od jakichkolwiek przyjemności. Jest to czas, w którym liczy się szczerość wobec siebie i bliskich oraz unikanie jakichkolwiek konfliktów.

Koniec Ramadanu świętuje się 3 dniowym festiwalem nazywanym Ramazan Bayrami. Są to dni, kiedy członkowie rodziny zbierają się i wspólnie celebrują zakończenie postu. Jest to czas radości, wymiany podarunków i życzeń oraz dzielenia się posiłkami. Szczególną rolę odgrywają tradycyjne słodkości i napoje takie jak baklava czy turecka herbata. Jest to również okazja do upamiętniania zmarłych. Przygotowuje się wtedy specjalne danie nazywane pişi, które jest niczym innym jak dużymi kawałkami smażonego ciasta. Rodziny rozdają je sąsiadom oraz ubogim na pamiątkę ich zmarłych krewnych.

Ramadan jest miesiącem pracującym, jednak warto wziąć pod uwagę zmniejszony ruch w godzinach postu. W większych miastach restauracje będą otwarte, a ruch w nich zmniejszony jedynie do zachodu słońca – później może być ciężko znaleźć miejsce. Jednak w mniejszych miejscowościach wszystkie biznesy będą najczęściej zamknięte aż do godziny zakończenia postu. Okres Ramadanu jest idealnym czasem na zwiedzanie w związku z tym, że Turcy zostają zazwyczaj w domu, starając się odespać godziny aż do zachodu słońca. Jeżeli ktoś wybiera się do Turcji w celach biznesowych, warto zaplanować podróż przed lub po czasie postu. Kontakt z Turkami jest wtedy o wiele łatwiejszy nie tylko dlatego, że wracają regularne godziny pracy, ale również dlatego, że nie będą oni tak rozdrażnieni przez długie poczucie głodu i pragnienia.

Turecki świąteczny posiłek

Święto Ofiarowania (Id al-Adh) 2022

Data: 9 lipca-13 lipca

Dni wolne: 9 lipca (pół dnia wolnego) -13 lipca

Święto Ofiarowania wypada 10 dnia 12 miesiąca muzułmańskiego kalendarza księżycowego. Jego celem jest upamiętnienie ofiary Ibrahima – Abrahama – oraz jego posłuszeństwa wobec Boga. Tego dnia każdy ojciec składa w ofierze wybrane zwierzę – baranka, krowę lub kozę. Wiele osób sprząta domy i przygotowuje wielką ucztę, goszcząc przy tym swoich najbliższych. Ofiarowane zwierzę nie zawsze jest jedzone przez samą rodzinę, dlatego bardzo często mięso jest rozdawane sąsiadom lub ubogim. Tak jak w czasie Ramadanu, jest to dobry czas do oddania czci zmarłym i wybrania się na cmentarz.

Święta w Turcji 2022 a biznes

Święta w Turcji 2022 - kalendarz

Najważniejsze święta w Turcji w 2022 r. i dni wolne od pracy to:

  • Święto Niepodległości i Dzień Dziecka, 23 kwietnia 2022
  • Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy, 1 maja 2022
  • Ramadan, 2 maja-3 maja 2022
  • Upamiętnienie Ataturka, Młodzieży i Dzień Sportu, 19 maja 2022
  • Święto Ofiarowania (Id al-Adh), 9 lipca-13 lipca 2022
  • Dzień Zwycięstwa, 30 sierpnia 2022
  • Dzień Republiki, 29 października 2022.

W czasie świąt większość lokali i przedsiębiorstw biznesowych w Turcji jest zamknięta. O ile święta publiczne trwają zazwyczaj jeden dzień, co nie musi wcale kolidować z planami biznesowymi, o tyle święta religijne mogą być dużą przeszkodą. Ramadan oraz Święto Ofiary to dni, w czasie których występuje największy ruch w kraju. Ludzie podróżują do swoich rodzin, godziny pracy są nieregularne a sam okres postu jest czasem odpoczynku i spokoju dla Turków. W okresie świątecznym kontakty biznesowe powinny zostać odłożone na później. Turcy są bardzo rodzinnym narodem, w związku z tym niechętnie podchodzą do pracy w święta. Wolą poświęcić swój czas rodzinie oraz tradycyjnym obchodom danego dnia.

Chciałbyś sprowadzać towary z Turcji? Zebraliśmy najważniejsze informacje na temat importu z Turcji.

Zapoznaj się z kalendarzem świąt w innych krajach.

Szkolenie: Import z Chin

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 5