Święta na Tajwanie

Okres świąt wiąże się z dniami wolnymi ustawowo od pracy, które oznaczają nieuchronny wzrost cen transportu miejskiego i noclegów. Nieznajomość takich dni grozi nam utrudnieniem komunikacji z parterem biznesowym, a także możliwymi opóźnieniami w dostawie towarów. Zanim zaplanujemy naszą podroż na Tajwan w celach biznesowych lub turystycznych, powinniśmy dowiedzieć się, kiedy najkorzystniej się tam wybrać, a kiedy lepiej takiego wyjazdu unikać, aby niespodziewane święta na Tajwanie nie pokrzyżowały nam planów.

święta na Tajwanie

Święta na Tajwanie

Niektóre ze świąt obchodzonych na Tajwanie pokrywają się z tymi obchodzonymi w Chinach Kontynentalnych. Warto mieć jednak na uwadze, że są również specjalne dni, które świętują tylko Tajwańczycy. Ważne jest, aby zorientować się również, które z tajwańskich świąt obchodzi się według kalendarza gregoriańskiego, a które zgodnie z chińskim kalendarzem księżycowo-słonecznym. Poniżej przygotowaliśmy dla państwa listę dni ustawowo wolnych od pracy na Tajwanie w 2021 roku.

Święto Narodowe na Tajwanie

Dni wolne: 01-03.01.2021 r.

1 stycznia nie tylko jest początkiem nowego roku według kalendarza gregoriańskiego. Na Tajwanie jest to również dzień upamiętnienia zakończenia i sukcesu powstania w Wuchangu. Zapoczątkowało ono rewolucję Xinhai i doprowadziło do obalenia dynastii Qing. Tego dnia Tajwańczycy świętują utworzenie Rządu Tymczasowego w Nankinie oraz powstanie Republiki Chińskiej w 1912 roku po zakończeniu rządów dynastii.

Święta na Tajwanie – Chiński Nowy Rok 2021

Dni wolne: 10-16.02.2021 r.

Zdecydowanie najbardziej wyczekiwanym świętem w ciągu roku jest Chiński Nowy Rok, nazywany w języku chińskim Świętem Wiosny – Chunjie (春节). Obchodzi się go hucznie nie tylko w Chinach, ale również na Tajwanie. Obchody tego święta zaczynają się pierwszego dnia pierwszego miesiąca kalendarza księżycowo-słonecznego. Zdecydowana większość sklepów, banków, urzędów i innych tego typu placówek zostaje wtedy zamknięta. Bardzo rzadko są natomiast zamykane restauracje oraz hotele.

Świętowanie Chińskiego Nowego Roku na Tajwanie wiąże się z odbywającymi się w różnych miejscowościach i dzielnicach licznymi festiwalami, na których zarówno Tajwańczycy jak i przyjezdni wspólnie witają nowy rok. Jest to dzień na spędzenie czasu z rodziną i przyjaciółmi oraz odpoczynek od codziennych obowiązków. Jedną z najważniejszych tradycji obchodów Święta Wiosny jest wystawny posiłek składający się z tradycyjnych chińskich potraw, do którego Tajwańczycy zasiadają wraz z najbliższymi.

Warto zwrócić uwagę, że Chiński Nowy Rok trwa około dwa tygodnie. W tym czasie rosną ceny zarówno noclegów jak i transportu miejskiego. Dlatego jeśli chcemy spędzić ten okres na Tajwanie lub w Chinach, powinniśmy zadbać o jak najwcześniejszy zakup biletów.

Szkolenie: Import z Chin

Dzień Pamięci 228

Dni wolne: 27.02-01.03.2021 r.

Dzień upamiętniający tragiczne wydarzenia, które miały miejsce na Tajwanie 28 lutego 1947 roku. Poświęcony jest ludziom, którzy zginęli tego dnia z rąk żołnierzy z Kuomintangu w okrutnej masakrze.

Konflikt między mieszkańcami Tajwanu a Kuomintagiem zrodził się przez wprowadzenie polityk ograniczających prawa Tajwańczyków podczas rządów Kuomintangu na tym terenie. Działania wprowadzane przez panujący rząd doprowadziły do niepokoju obywateli i ich pokojowych protestów. Żądania protestujących spotkały się jednak z brakiem uznania przez rząd. Wojsko Kuomintangu użyło siły, aby zakończyć protesty zgromadzonych Tajwańczyków. Doprowadziło to do zgonu od 10 000 do nawet 30 000 osób. Dzień Pamięci 228 jest dniem zadumy i refleksji nad tymi tragicznymi wydarzeniami.

Dzień Dziecka na Tajwanie

Dni wolne: 02.04.2021 r.

Dzień Dziecka na Tajwanie przypada na 4 kwietnia. Jednakże, w roku 2021 pokryje się on z początkiem Chińskiego Święta Zmarłych, dlatego jego obchody odbędą się 2 kwietnia. Tajwański Dzień Dziecka począwszy od 2011 roku stał się świętem publicznym oraz dniem wolnym od szkoły i pracy. Większość placówek biznesowych jest więc wtedy nieczynna. Obchody dnia dziecka skupiają się na budowaniu oraz wzmacnianiu relacji między dziećmi a ich rodzicami poprzez przeznaczenie wolnego czasu na wspólne zajęcia. Organizowane są tego dnia liczne aktywności, w których mogą brać udział dorośli wraz ze swoimi pociechami. W Dzień Dziecka honoruje się również wzorowych uczniów.

Chińskie Święto Zmarłych

Dni wolne: 04-05.04.2021 r.

Chińskie Święto Zmarłych, po chińsku Qingmingjie (清明节), przypada na 4 kwietnia. Jest przeznaczane na upamiętnienie przodków i odwiedzenie grobów zmarłych bliskich, spędzenie czasu z rodziną oraz odpoczynek. Tajwańczycy bardzo często wybierają się tego dnia w podróż w celu odwiedzenia rodzinnego kolumbarium, aby symbolicznie ofiarować zmarłym różne przedmioty, które mogą przydać im się w życiu po śmierci, a także żeby oddać im hołd.

W chińskiej kulturze pamięć o przodkach oraz okazywanie szacunku zmarłym jest bardzo istotnym aspektem. Z tego powodu Chińskie Święto Zmarłych jest jednym z najważniejszych świąt w ciągu roku.

Import z Chin w 2021

Święto Pracy

Dni wolne: 01.05.2021 r.

Święto Pracy, ponieważ jest świętem stałym, niepodlegającym kalendarzowi księżycowo – słonecznemu, tak samo jak w innych krajach przypada co roku na 1 maja. Tego dnia Tajwańczycy również korzystają z dnia wolnego od pracy i przeznaczają zasłużoną przerwę od życiowego pędu na wyjazdy z rodziną lub przyjaciółmi oraz różne aktywności, na które codziennie nie starcza im czasu.

Święta na Tajwanie – Święto Smoczych Łodzi

Dni wolne: 12-14.06.2021 r.

Święto smoczych łodzi, w języku chińskim Duanwujie (端午节), jest świętem ruchomym, obchodzonym piątego dnia piątego miesiąca kalendarza księżycowo – słonecznego. Święto upamiętnia chińskiego poetę Qu Yuana, którego poglądy i chęci zjednoczenia państwa doprowadziły do jego wygnania. Sprzeciwiający się decyzji dworu uczony popełnił samobójstwo, a chcący ratować go rybacy wyskoczyli z łodzi, by ruszyć mu na pomoc. Wydarzenie to dało początek wyścigom smoczych łodzi.

Oprócz odbywających się tego dnia wyścigów smoczych łodzi, ze świętem wiążą się również inne tradycje; takie jak rodzinne spożywanie zongzi (粽子), czyli chińskiego dania zrobionego z ryżu, wypełnionego słonym lub słodkim nadzieniem. W związku z trzydniowym okresem obchodzenia tego święta, bardzo dużo ludzi podróżuje, by spędzić je w dużych miastach.

Święto Smoczych Łodzi

Święto Środka Jesieni

Dni wolne: 18-21.09.2021 r.

Święto Środka Jesieni, czyli Zhongqiujie (中秋节), to święto obchodzone od ponad 3000 lat, w podzięce za obfite plony oraz dla uczczenia Księżyca i jego bogini Chang’e. Jedną z najpowszechniejszych tradycji tego święta jest spożywanie księżycowych ciasteczek – yuebing (月饼). Są one dostępne w przeróżnych smakach, a czasami też z nietypowym nadzieniem.

Obchody Święta Środka Jesieni w Chinach znane są z puszczania lampionów, jednak na Tajwanie ten zwyczaj odnosi się głównie do Chińskiego Nowego Roku. Tajwańczycy wychodzą tego dnia oglądać księżyc, udają się z bliskimi na spacer do parku oraz jedzą wspólnie posiłek.

Święto Narodowe na Tajwanie

Dni wolne: 9-11.10.2021 r.

Święto obchodzone 10 października każdego roku w celu upamiętnienia wybuchu powstania w Wuchangu w 1911 roku, które doprowadziło do rozpoczęcia rządów republikańskich w Chinach.

Główne obchody rozpoczynają się przemówieniem prezydenta w Tajpej i odśpiewaniem tajwańskiego hymnu przez zgromadzonych, którzy biorą później udział w licznych aktywnościach zorganizowanych specjalnie na to święto. Tego dnia można podziwiać występy taneczne oraz muzyczne, a także kilkugodzinne pokazy fajerwerków. Przez wiele miejscowości przechodzą parady i organizowane są zarówno patriotyczne jak i popowe koncerty, a nawet karnawały.

Zapoznawszy się ze świętami obchodzonymi na Tajwanie, możemy przystąpić do planowania naszej podróży. Znajomość dni wolnych ustawowo od pracy jest bardzo istotna, ponieważ pomoże nam uniknąć wszelkich niedogodności z nimi związanych. Co najważniejsze, pozwoli nam na przeprowadzenie transakcji biznesowych w dogodnym dla obu stron czasie, bez zbędnych komplikacji.

Zapoznaj się rónież z kalendarzem świąt w Chinach kontynentalnych.

Szkolenie: Import z Chin

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 9