Święta w Chinach 2021

Czy to na gruncie prywatnym czy czysto biznesowym – kontakty z Chińczykami wymagają znajomości realiów Państwa Środka. Zawiłości etykiety i odmienna od znanego nam zachodniego modelu obyczajowość to jedna sprawa, ale już na etapie uzgadniania terminu może pojawić się rozbieżność. Kiedy Polacy gromadzą się przy wigilijnym stole, życie w Chinach płynie swoim codziennym rytmem. W chińskim księżycowo-słonecznym kalendarzu nie brakuje jednak okazji do świętowania, dlatego poniżej wypisaliśmy święta w Chinach w 2021 roku ze szczególnym uwzględnieniem dni wolnych od pracy.

święta w Chinach 2021

Święta w Chinach 2021

Ze względu na to, że terminy świąt w Chinach ustalane są według kalendarza księżycowego, co roku wypadają one w innym czasie. Poniżej przedstawiamy listę chińskich świąt w 2021 roku.

kalendarz chińskich świąt 2021

Chiński Nowy Rok 2021

Dni wolne: 11-17 lutego 2021 r.

Najhuczniej obchodzonym świętem bez wątpienia jest przywitanie Nowego Roku (nazywane również Świętem Wiosny 春季 Chunjie). Okres noworoczny trwa od dwóch do czterech tygodni i kończy się wraz ze Świętem Latarni (w 2021 roku wypadającym na 26 lutego). 

Każdy Chińczyk chce świętować Chiński Nowy Rok w gronie rodzinnym, jest to więc czas wzmożonego ruchu koleją, na autostradach i w powietrzu. Nie tylko oznacza to nieznośny ścisk i tłok, ale również skok cen noclegów i atrakcji turystycznych.

W 2021 roku wolnymi od pracy będą dni od 11 do 17 lutego. W tym czasie sklepy, banki, urzędy, firmy, jak również niektóre restauracje będą pracować w skróconym wymiarze godzin albo zostaną zamknięte. Najlepiej nie planować żadnych spotkań w tym okresie, a wszelkie podróże wymagają odpowiednio wczesnej rezerwacji.

Szkolenie: Import z Chin

Chińskie Święto Zmarłych

Dni wolne: 3-5 kwietnia 2021 r.

Kult przodków zajmuje istotną pozycję w chińskiej kulturze. Święto Zmarłych ( 清明节Qingming Jie, dosłownie Święto Czyste i Jasne) to okazja, aby nawiedzić cmentarze i posprzątać groby bliskich. Poważny wydźwięk święta równoważy wiosenna aura, z której korzystają Chińczycy w parkach i ogrodach miejskich. Popularną formą spędzania czasu jest np. puszczanie latawców.

W dniach ustawowo wolnych od pracy nie pracują urzędy i banki.

Święto Pracy

Dni wolne: 1-3 maja 2021 r.

Nie jest to święto ruchome, ale podobnie jak w innych krajach corocznie obchodzone 1 maja. Jeśli pogoda dopisuje, wielu Chińczyków wykorzystuje Majówkę jako okazję do zwiedzania i podróżowania. W zależności od rozporządzeń kadry kierowniczej, niektóre firmy mogą zdecydować się na dłuższy urlop dla swoich pracowników.

Święto Smoczych Łodzi

Dni wolne: 12-14 czerwca 2021 r.

Historia tego święta sięga aż do III w. p.n.e. Wtedy to żył poeta Qu Yuan, wielki patriota i miłośnik poezji. Odważnie wypowiadał się na tematy polityczne, przez co ostatecznie popadł w niełaskę i musiał się udać na wygnanie. Nie mógł znieść zepsucia urzędników i zdecydował się na ostateczny krok – rzucił się w nurt rzeki Miluo. Według legendy chłopi w poszukiwaniu jego ciała przeczesywali rzekę w łodziach, dając w ten sposób początek tradycji wyścigów smoczych łodzi. Aby nakarmić duszę poety (lub odciągnąć od niego uwagę głodnych ryb), do wody wrzucano kulki ryżowe z nadzieniem. Przysmak ten do dziś nieodzownie kojarzy się ze Świętem Smoczych Łodzi.

Chińskie Święto Smoczych Łodzi (端午节 Duanwu Jie) przypada na piąty dzień piątego miesiąca księżycowego, jest więc świętem ruchomym.

ShipHub

Święto Środka Jesieni

Dni wolne: 19-21 września 2021 r.

Jako genezę tego święta wskazuje się cesarski zwyczaj. Cesarz latem czcił słońce, natomiast jesienią księżyc. Towarzyszył mu w tym dwór, z czasem praktyka ta upowszechniła się również wśród ludu. Święto Środka Jesieni (中秋节Zhongqiu Jie) związane jest również z podziękowaniem za obfite zbiory.

W czasie tego święta Chińczycy zajadają się ciastkami księżycowymi (nadzieniem może być pasta fasolowa, krem różany i wiele innych), które, tak jak księżyc w pełni, są okrągłe. Kształt ten jednoznacznie kojarzy się Chińczykom z jednością.

Chińskie Święto Narodowe

Dni wolne: 1-7 października 2021 r.

Jest to tak zwany Złoty Tydzień, gdyż świętowanie trwa właśnie tydzień. Święto upamiętnia proklamowanie Chińskiej Republiki Ludowej na placu Tiananmen przez Mao Zedonga 1 października 1949 roku. Rozpoczęło to nowy okres we współczesnej historii Chin.

Jest to popularny wśród turystów okres, dlatego tak jak w przypadku Święta Wiosny zalecamy odpowiednie wczesne przygotowania do podróży lub wybór innego terminu. Centra handlowe i sklepy w Złotym Tygodniu są otwarte, ale już firmy, urzędy państwowe, uniwersytety, fabryki nie pracują. Ilość wolnych dni zachęca Chińczyków do powracania w rodzinne strony oraz podróżowania, jest to więc kolejny „gorący” czas w roku.

Jeśli współpracujesz z Chinami, pamiętaj, że musisz wziąć pod uwagę dni, w których Chińczycy nie pracują. Powyżej przedstawiliśmy święta w Chinach w 2021 roku. Natomiast daty chińskich świąt w 2022 roku znajdziesz w naszym kalendarzu.

Szkolenie: Eksport do Chin

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 1