Święta w Chinach 2021

Czy to na gruncie prywatnym czy czysto biznesowym – kontakty z Chińczykami wymagają znajomości realiów Państwa Środka. Zawiłości etykiety i odmienna od znanego nam zachodniego modelu obyczajowość to jedna sprawa, ale już na etapie uzgadniania terminu może pojawić się rozbieżność. Kiedy Polacy gromadzą się przy wigilijnym stole, życie w Chinach płynie swoim codziennym rytmem. W chińskim księżycowo-słonecznym kalendarzu nie brakuje jednak okazji do świętowania, dlatego poniżej wypisaliśmy święta w Chinach w 2021 roku ze szczególnym uwzględnieniem dni wolnych od pracy.

święta w Chinach 2021

Święta w Chinach 2021

Ze względu na to, że terminy świąt w Chinach ustalane są według kalendarza księżycowego, co roku wypadają one w innym czasie. Poniżej przedstawiamy listę chińskich świąt w 2021 roku.

kalendarz chińskich świąt 2021

Chiński Nowy Rok 2021

Dni wolne: 11-17 lutego 2021 r.

Najhuczniej obchodzonym świętem bez wątpienia jest przywitanie Nowego Roku (nazywane również Świętem Wiosny 春季 Chunjie). Okres noworoczny trwa od dwóch do czterech tygodni i kończy się wraz ze Świętem Latarni (w 2021 roku wypadającym na 26 lutego).

Każdy Chińczyk chce świętować Chiński Nowy Rok w gronie rodzinnym, jest to więc czas wzmożonego ruchu koleją, na autostradach i w powietrzu. Nie tylko oznacza to nieznośny ścisk i tłok, ale również skok cen noclegów i atrakcji turystycznych.

W 2021 roku wolnymi od pracy będą dni od 11 do 17 lutego. W tym czasie sklepy, banki, urzędy, firmy, jak również niektóre restauracje będą pracować w skróconym wymiarze godzin albo zostaną zamknięte. Najlepiej nie planować żadnych spotkań w tym okresie, a wszelkie podróże wymagają odpowiednio wczesnej rezerwacji.

Szkolenie: Import z Chin

Chińskie Święto Zmarłych

Dni wolne: 3-5 kwietnia 2021 r.

Kult przodków zajmuje istotną pozycję w chińskiej kulturze. Święto Zmarłych (清明节 Qingming Jie, dosłownie Święto Czyste i Jasne) to okazja, aby nawiedzić cmentarze i posprzątać groby bliskich. Poważny wydźwięk święta równoważy wiosenna aura, z której korzystają Chińczycy w parkach i ogrodach miejskich. Popularną formą spędzania czasu jest np. puszczanie latawców.

W dniach ustawowo wolnych od pracy nie pracują urzędy i banki.

Święto Pracy

Dni wolne: 1-3 maja 2021 r.

Nie jest to święto ruchome, ale podobnie jak w innych krajach corocznie obchodzone 1 maja. Jeśli pogoda dopisuje, wielu Chińczyków wykorzystuje Majówkę jako okazję do zwiedzania i podróżowania. W zależności od rozporządzeń kadry kierowniczej, niektóre firmy mogą zdecydować się na dłuższy urlop dla swoich pracowników.

Święto Smoczych Łodzi

Dni wolne: 12-14 czerwca 2021 r.

Historia tego święta sięga aż do III w. p.n.e. Wtedy to żył poeta Qu Yuan, wielki patriota i miłośnik poezji. Odważnie wypowiadał się na tematy polityczne, przez co ostatecznie popadł w niełaskę i musiał się udać na wygnanie. Nie mógł znieść zepsucia urzędników i zdecydował się na ostateczny krok – rzucił się w nurt rzeki Miluo. Według legendy chłopi w poszukiwaniu jego ciała przeczesywali rzekę w łodziach, dając w ten sposób początek tradycji wyścigów smoczych łodzi. Aby nakarmić duszę poety (lub odciągnąć od niego uwagę głodnych ryb), do wody wrzucano kulki ryżowe z nadzieniem. Przysmak ten do dziś nieodzownie kojarzy się ze Świętem Smoczych Łodzi.

Chińskie Święto Smoczych Łodzi (端午节 Duanwu Jie) przypada na piąty dzień piątego miesiąca księżycowego, jest więc świętem ruchomym.

Import z Chin w 2021

Święto Środka Jesieni

Dni wolne: 19-21 września 2021 r.

Jako genezę tego święta wskazuje się cesarski zwyczaj. Cesarz latem czcił słońce, natomiast jesienią księżyc. Towarzyszył mu w tym dwór, z czasem praktyka ta upowszechniła się również wśród ludu. Święto Środka Jesieni (中秋节 Zhongqiu Jie) związane jest również z podziękowaniem za obfite zbiory.

W czasie tego święta Chińczycy zajadają się ciastkami księżycowymi (nadzieniem może być pasta fasolowa, krem różany i wiele innych), które, tak jak księżyc w pełni, są okrągłe. Kształt ten jednoznacznie kojarzy się Chińczykom z jednością.

Ciasteczka księżycowe

Chińskie Święto Narodowe

Dni wolne: 1-7 października 2021 r.

Jest to tak zwany Złoty Tydzień, gdyż świętowanie trwa właśnie tydzień. Święto upamiętnia proklamowanie Chińskiej Republiki Ludowej na placu Tiananmen przez Mao Zedonga 1 października 1949 roku. Rozpoczęło to nowy okres we współczesnej historii Chin.

Jest to popularny wśród turystów okres, dlatego tak jak w przypadku Święta Wiosny zalecamy odpowiednie wczesne przygotowania do podróży lub wybór innego terminu. Centra handlowe i sklepy w Złotym Tygodniu są otwarte, ale już firmy, urzędy państwowe, uniwersytety, fabryki nie pracują. Ilość wolnych dni zachęca Chińczyków do powracania w rodzinne strony oraz podróżowania, jest to więc kolejny „gorący” czas w roku.

Dlaczego powinieneś znać kalendarz chińskich świąt?

Jeśli współpracujesz z Chinami, pamiętaj, że musisz wziąć pod uwagę dni, w których Chińczycy nie pracują. Powyżej przedstawiliśmy święta w Chinach w 2021 roku. Natomiast daty chińskich świąt w 2022 roku znajdziesz w naszym kalendarzu.

Szkolenie: Eksport do Chin

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 5