Powstanie stacjonarny sklep Aliexpress w Polsce?

W pierwszej połowie 2020 roku sprzedaż z Aliexpress do Polski kwitła jak nigdy przedtem. Coraz więcej Polaków korzysta z usług platformy, a Aliexpress otwarcie mówi o potencjale polskiego rynku. Gary Topp, dyrektor operacyjny Aliexpress w Europie Środkowo-Wschodniej, udzielił niedawno wywiadu dla portalu Business Insider Polska. Mówił w nim m.in. o zawiązanej niedawno współpracy między chińskim portalem e-commerce a polskim systemem płatności mobilnych BLIK oraz planach, aby otworzyć sklep stacjonarny Aliexpress w Polsce.

sklep Aliexpress w Polsce

Sklep Aliexpress w Polsce

Według Gary’ego Toppa pandemia postawiła Aliexpress przed ogromnym wyzwaniem: organizacji sprawnej dostawy do konsumentów, mimo zamkniętych granic. Oświadczył on jednak, że firma poradziła sobie z tym zadaniem i prowadzenie działalności e-commerce było możliwe nawet w najcięższym okresie. Ponadto, gdy w Polsce ogłoszono tzw. lockdown, ilość zamawianych przez Polskich klientów produktów poszybowała w górę.

Sprawną dostawę Aliexpress do Polski zdecydowanie ułatwia współpraca platformy z paczkomatami InPost. Strategiczną współpracę rozpoczęto jesienią 2019 roku. Aby skorzystać z paczkomatów wystarczy wybrać opcję „AliExpress Standard Shipping” przy zamówieniach o wartości powyżej 5 USD.

Współpraca BLIK – Aliexpress

W czerwcu, na dzień przed letnią wyprzedażą, Aliexpress ogłosił początek współpracy z polskim systemem płatności mobilnych BLIK. Wprowadzenie Blika jako metodę płatności umożliwiła jego integracja z chińskim systemem Alipay. Według Toppa, rozwiązanie to oznacza możliwość szybkich i bezpiecznych płatności mobilnych na Aliexpressie. W połowie lipca uruchomiono również promocję powiązaną z korzystaniem z Blika. Zdaniem Toppa, współpraca z Aliexpress może pozwolić Blikowi w ekspansji na rynki zagraniczne.

Szkolenie: Import z Chin

Aliexpress a polscy influencerzy

Dyrektor operacyjny Aliexpress w Europie Środkowo-Wschodniej zwrócił również uwagę na silny związek między rynkiem e-commerce a mediami społecznościowymi. Nowopowstała platforma Aliexpress Connect łączy sprzedawców i marki z influencerami i ekspertami w dziedzinie social mediów. M.in. polscy influencerzy zaangażowani są w prezentowanie produktów z Aliexpress w relacjach na żywo, co ma zachęcić większą liczbę klientów do kupna. Topp podkreślił, że platforma współpracowała już z setkami polskich gwiazd social mediów, także w czasie letniej wyprzedaży.

Polscy sprzedawcy na Aliexpress

Na pytanie o możliwość wystawiania produktów na Aliexpress przez polskich sprzedawców, Topp odpowiedział, że jest ona brana pod uwagę i że z pewnością dałaby polskim sprzedawcom możliwość dotarcia do klientów z całego świata. Nie był jednak w stanie podać zbliżonego terminu, kiedy mogłoby to nastąpić.

Opcja ta jest już dostępna dla sprzedawców z Turcji czy Rosji oraz z niektórych innych krajów europejskich.

Stacjonarny sklep Aliexpress w Polsce

Mimo że Aliexpress to portal internetowy, Topp podkreślił znaczenie handlu online, jak i offline. Jego zdaniem obie formy sprzedaży mogą, a nawet powinny, współistnieć.

Warto zaznaczyć, że pierwszy stacjonarny sklep Aliexpress w Europie otwarty został w 2019 roku. Miało to miejsce w hiszpańskiej stolicy.

Spytany o plany otwarcia podobnego sklepu w Polsce, dyrektor wyraził nadzieję, że takie miejsce powstanie. Zwrócił uwagę, że sklepy stacjonarne budują nić zaufania między marką a klientami. Nie mógł jednak podać konkretnego terminu.

Plany rozwoju Aliexpress w Polsce – podsumowanie

Z wywiadu przeprowadzonego z Toppem można wywnioskować, że chińska platforma e-commerce ma wobec Europy Środkowo-Wschodniej (w tym Polski) ambitne plany rozwoju. Nie boi się także konkurencji ze strony Allegro czy Amazona i planuje kontynuować inwestycje w Polsce. Wygląda na to, że nowe regulacje, które mają wejść w życie w przyszłym roku (związane m.in. z rzetelniejszym sprawdzaniem przesyłek), nie będą mieć dużego wpływu na rozwój serwisu Aliexpress w Polsce.

Szkolenie: Import z Chin

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 9