DHL Express

Transport towaru to nieodzowny element działalności importera, który zazwyczaj wymaga skorzystania z usług specjalistów w zakresie logistyki. Dużym zaufaniem cieszą się międzynarodowe firmy kurierskie, oferujące obsługę spedycyjną firm. Jedną z nich jest DHL International. W artykule omawiamy usługi działu DHL Express, który oferuje transport ekspresowy w systemie door-to-door (od nadawcy bezpośrednio do odbiorcy).

DHL Express

O firmie DHL

DHL Express to jedna z dywizji spółki DHL International, niemieckiego przedsiębiorstwa transportowego i logistycznego o zasięgu globalnym. Siedziba firmy znajduje się w Bonn, natomiast oddziały lokalne – w ponad 220 krajach i terytoriach świata. Wyróżnia ją to, że operuje nawet na terytoriach podwyższonego ryzyka (np. Korea Północna). Firma posiada m.in. własne linie lotnicze oraz 3 centra przeładunkowe. Dywizja DHL Express obsługuje ponad 400 milionów przesyłek rocznie, co czyni ją światowym liderem międzynarodowej logistyki.

Oferta DHL jest bardzo zróżnicowana i obejmuje transport lotniczy, morski, kolejowy oraz ciężarowy. Więcej o usługach DHL różnego rodzaju pisaliśmy we wcześniejszym artykule DHL import.

Usługi importowe DHL Express

Import realizowany przez DHL Express jest dużo szybszy niż standardowy i pozwala uniknąć poszukiwań lokalnych spedytorów i pośredników. Przesyłki można sprowadzać z 220 miejsc na świecie, a firma zobowiązuje się do dostarczenia ich z dnia na dzień lub w pierwszy możliwy dzień roboczy (w zależności od odległości). W przypadku importu z Chin będzie to około trzech dni, natomiast z Hongkongu – około dwóch. W obrębie Europy czas przewozu to zwykle 1 dzień, a na przesyłkę ze Stanów Zjednoczonych czeka się od jednego do dwóch dni.

Standardowe usługi importowe DHL Express to:

  1. DHL Import Express Worldwide – najczęściej wybierana usługa, obejmująca pełną obsługę spedycyjną (door-to-door) z możliwością dobrania usług dodatkowych;
  2. DHL Express Worldwide Import 3rd Country – wybierana w przypadku, kiedy przesyłka dedykowana jest nie dla adresu w kraju zamawiającego usługę, ale w innym państwie (z pominięciem przeładunku w Polsce);
  3. DHL Import Economy Select – usługa drogowa realizowana jedynie w obrębie Europy, umożliwiająca import pojedynczych paczek, przesyłek wieloelementowych lub całych palet;
  4. DHL Import Medical Express – specjalistyczna usługa dedykowana branży medycznej, umożliwiająca przewóz materiałów biologicznych.
Szkolenie: Import z Chin

Koszty importu z DHL Express

Podstawowy koszt netto importu za pośrednictwem DHL Express można wygodnie sprawdzić w aktualnym cenniku. Ze względu na priorytetowy charakter usługi jest ona stosunkowo kosztowna. Orientacyjną cenę można dość łatwo wyliczyć samodzielnie na podstawie taryfy.

Wysokość opłaty zależy przede wszystkim od dwóch czynników: odległości między krajem nadania oraz docelowym, a także wagi przesyłki. Państwa i terytoria obsługiwane przez DHL Express podzielone są na strefy – im wyższy numer, tym większe koszty transportu. Przykładowo, Chiny i Hongkong należą do strefy 7, państwa Unii Europejskiej – do strefy 1, Stany Zjednoczone to strefa 5, a Wietnam to strefa 8.

Przewoźnik przy kalkulacji ceny weźmie pod uwagę wagę rzeczywistą oraz wolumeryczną przesyłki i wybierze wyższą z tych wartości. Wagę wolumeryczną otrzymujemy mnożąc przez siebie 3 podstawowe wymiary przesyłki (długość x szerokość x wysokość) i następnie dzieląc otrzymaną wartość przez 5000. Kiedy znamy już dwa najważniejsze kryteria, możemy bardzo łatwo sprawdzić koszt przesyłki w tabeli:

Tabela DHL Express

Przykładowo, ceny przewozu paczek do 70 kg z Chin do Polski sięgają od 851 do 9885 zł zgodnie z wagą. Należy pamiętać, że w tabeli taryfowej znajduje się cena netto usługi przewozu. Nie zawiera ona podatku VAT, opłaty paliwowej i innych dodatkowych kosztów, które mogą się pojawić w zależności od indywidualnej sytuacji. Cena finalna zostanie powiększona o podatek VAT oraz opłatę paliwową w przypadku każdej przesyłki. W zależności od aktualnej ceny nafty/paliwa lotniczego opłata paliwowa podlega wahaniom, dlatego należy sprawdzać jej wartość na bieżąco. Dla lipca 2020 roku jest to 8,75% od ceny netto za przewóz. W zależności od rodzaju przesyłki mogą być doliczone też opłaty za usługi celne.

Gabaryty przesyłki i wymagane dokumenty

Jeśli chodzi o dozwolone gabaryty przesyłek obsługiwanych przez DHL Express, istnieją pewne ograniczenia. Maksymalna waga rzeczywista wszystkich elementów przesyłki nie może być łącznie większa niż 1000 kilogramów. Pojedyncze elementy przesyłki umieszczone na palecie nie mogą przekraczać 300 kilogramów. Waga pojedynczego elementu nieznajdującego się na palecie nie może z kolei przekroczyć 70 kilogramów. Obowiązują także ograniczenia w zakresie wymiarów przesyłki – pojedynczy jej element może mierzyć maksymalnie 120 x 80 x 80 centymetrów. Ilość elementów w przesyłce nie może być większa niż 99. Przekroczenie dozwolonych gabarytów oznacza dodatkowe opłaty.

Oprócz odpowiedniego opakowania potrzebna jest też dokumentacja: list przewozowy (zawsze) oraz faktura handlowa (w przypadku przesyłek przekraczających granice unii celnej, z której pochodzą). Okazania faktury nie wymaga przewóz dokumentów, a w przypadku przesyłek nieposiadających wartości handlowej (takich jak próbki) wystarczy faktura pro forma. List przewozowy powinien być w całości wypełniony, a faktura zawierać m.in. takie informacje, jak dane bankowe, opis ładunku, kod produktu czy kraj pochodzenia. Warto upewnić się, że nadawca przesyłki odpowiednio wypełni wymagane dokumenty.

Należy mieć świadomość, że pewne typy ładunku są niedozwolone lub podlegają ograniczeniom w przewozie. Wśród towarów zabronionych są m.in. żywe zwierzęta, sztabki metali szlachetnych, gotówka, trofea myśliwskie, wiele rodzajów broni oraz towary nielegalne w kraju docelowym. Ograniczeniom podlegają z kolei antyki, dzieła sztuki, różne rodzaje broni, wyroby tytoniowe, materiały niebezpieczne, elektronika czy wyroby jubilerskie. Przewóz towarów z ograniczeniami może się odbyć tylko po uzyskaniu zgody DHL Express na ich przewóz. Obowiązują dodatkowe opłaty m.in. przy transporcie niektórych rodzajów elektroniki z bateriami litowo-jonowymi oraz litowo-metalowymi.

Usługi dodatkowe w DHL Express

Oprócz standardowej oferty dostępny jest także szeroki wybór usług dodatkowych, pozwalających dostosować proces przewozu do indywidualnych potrzeb. Wśród nich znajdziemy na przykład:

  • doręczenie przed 9:00 lub przed 12:00 (odpowiednio 111 i 22 zł)
  • ubezpieczenie (1% zadeklarowanej wartości, ale nie mniej niż 52 zł)
  • powiadomienie o doręczeniu (22 zł)
  • zneutralizowanie wpływu dwutlenku węgla w czasie transportu (0,44 zł za kg przesyłki)
  • bezpłatne opakowania
  • doręczenie w sobotę (128 zł).

Centra obsługi klienta DHL Service Point znajdują się w 18 polskich miastach, natomiast punktów odbioru/nadania jest aż 8000, co dodatkowo ułatwia korzystanie z usług.

Import z Chin w 2021

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 9