Święto Narodowe – Złoty Tydzień 2023

Święto Narodowe Chińskiej Republiki Ludowej obchodzone jest 1 października i rozpoczyna tzw. Złoty Tydzień, trwający do 7 października. Jest to święto upamiętniające zwycięstwo Komunistycznej Partii Chin nad Kuomintangiem w wojnie domowej oraz oficjalne proklamowanie Chińskiej Republiki Ludowej na Placu Niebiańskiego Spokoju w 1949 roku przez Mao Zedonga. W tym czasie zamknięte są wszystkie instytucje i zakłady pracy, a fabryki całkowicie wstrzymują produkcję, aby pracownicy mieli czas na powrót do domu oraz świętowanie. Święto Środka Jesieni 2023 r. przypada na 29 i 30 września, więc święta te pokryją się, dając Chińczykom dodatkowe kilka dni wolnego przed Złotym Tygodniem.

Złoty Tydzień 2023

Złoty Tydzień 2023– obchody Święta Narodowego ChRL

W tym czasie miejsca publiczne, przede wszystkim Plac Niebiańskiego Spokoju, są dekorowane specjalnie na tę okazję, a Chińczycy mogą wziąć udział w organizowanych przez rząd koncertach, pokazach fajerwerków oraz różnego rodzaju wydarzeniach sportowych i kulturalnych. W wybranych latach odbywają się również parady militarne oraz uroczyste wznoszenie flagi. Ostatnia parada militarna miała miejsce w 2019 roku z okazji 70. rocznicy proklamowania Chińskiej Republiki Ludowej.

Plac Tiananmen, Zakazane Miasto

Złoty Tydzień a produkcja i logistyka

Podczas Złotego Tygodnia duża część chińskiego społeczeństwa podróżuje, nie tylko po Chinach, ale również do innych państw Azji oraz do Europy. W tym czasie dworce i lotniska są przepełnione, a na drogach powstają korki trwające nawet całymi dniami. Podobnie jak przed Księżycowym Nowym Rokiem, wszystkie fabryki wstrzymują produkcję a ilość przewozów znacząco się zmniejsza ze względu na zredukowaną liczbę pracowników w portach i terminalach.

Dla chińskich fabryk tygodnie poprzedzające Święto Narodowe to bardzo intensywny okres. Chcąc zrealizować jak najwięcej zamówień zanim rozpocznie się przerwa świąteczna, fabryki przykładają mniejszą uwagę do kontroli jakości produktów i specyfikacji technicznej, ponieważ ich priorytetem jest produkcja odpowiedniej ilości towaru.

W tym czasie gwałtownie rośnie także popyt na eksport z Chin. Importerzy chcą mieć pewność, że ich towary znajdą się poza Chinami zanim całkowicie zatrzyma się produkcja, dlatego składają zamówienie z dużym wyprzedzeniem i rezerwują miejsce dla ładunku na statku. Z tego względu następuje też wzrost cen frachtu, a przestrzeń w kontenerach jest mocno ograniczona. Utrudniony może być również kontakt z chińskimi partnerami. Należy więc upewnić się, że zamówienia zostały złożone odpowiednio wcześnie, by nie okazało się, że towaru nie wysłano na czas – opóźnienia mogą przekraczać nawet parę miesięcy.

Złoty Tydzień – podsumowanie

Decydując się na import z Chin niezwykle ważne jest zapoznanie się z kalendarzem chińskich świąt, ponieważ mają one ogromny wpływ na produkcję w kraju. Złoty Tydzień jest dla Chińczyków czasem zarezerwowanym na wypoczynek, podróże, a także spotkania i celebracje w gronie rodziny i przyjaciół, w wyniku czego produkcja jest wtedy całkowicie wstrzymana. Aby uniknąć stresu związanego z niedostarczeniem towaru na czas, dobrze jest więc dokładnie zaplanować zamówienia w okresie poprzedzającym Złoty Tydzień.

Szkolenie: Import z Chin

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 1