Jak sprzedawać na Amazonie

Nowoczesne platformy e-commerce typu B2C (ang. business-to-customer, czyli przedsiębiorstwo – klient indywidualny) dają sprzedawcom wiele możliwości trafienia ze swoją ofertą do szerokiego i międzynarodowego grona odbiorców. Nie inaczej jest w przypadku serwisu Amazon – ten największy sklep internetowy na świecie zdobywa coraz większą popularność w Polsce. Sprzedaż na Amazonie początkowo nie jest łatwa, jednak może przynieść zyski – w artykule wyjaśniamy, jak rozpocząć działalność handlową w serwisie. Jak sprzedawać na Amazonie?

Jak sprzedawać na Amazonie

Specyfika sprzedaży na Amazonie

Przed rozpoczęciem sprzedaży na portalu Amazon warto zdawać sobie sprawę z jej specyfiki. Amazon to amerykańska firma, która nastawiona jest prokonsumencko i w związku z tym stawia przed sprzedawcami dość wysokie wymagania. Po pierwsze, aby założyć sklep na Amazonie, należy prowadzić działalność gospodarczą i przejść przez weryfikację, o której szczegółowo piszemy poniżej.

Po drugie, do wyboru mamy kilka różnych europejskich platform do prowadzenia sprzedaży. Do tej pory nie było polskojęzycznej wersji serwisu, a sprzedaż z Polski odbywała się za pośrednictwem amazon.de. Na szczęście właśnie wystartował Amazon Polska, dzięki czemu możemy zwrócić się ze swoją ofertą zarówno do konsumentów z Polski, jak i z innych europejskich krajów.

Dla przedsiębiorców zakładających konto sprzedawcy w Polsce dostępne jest wystawianie ofert na ośmiu platformach:

 • amazon.pl (Polska),
 • amazon.co.uk (Wielka Brytania),
 • amazon.de (Niemcy),
 • amazon.fr (Francja),
 • amazon.se (Szwecja),
 • amazon.it (Włochy),
 • amazon.es (Hiszpania),
 • amazon.nl (Holandia).

W ten sposób sprzedawca zdobywa dostęp do milionów potencjalnych klientów z Polski i Europy. Wiąże się to jednak też z dużą konkurencją – warto być świadomym, że wiele produktów jest już dostępnych w serwisie i na początku niezbędna będzie analiza rynku.

Wśród najpopularniejszych produktów sprzedawanych na Amazon znajdują się elektronika, odzież, akcesoria, obuwie oraz wyposażenie domu.

Bezpłatna konsultacja

Koszty prowadzenia sklepu na Amazonie

Jednym z minusów prowadzenia działalności poprzez Amazon są wysokie prowizje – firma dostarcza rozbudowanej i wygodnej infrastruktury, jednak ma to swoją cenę. Prowizje od sprzedaży w większości sięgają od 8% do 15% całkowitej wartości zamówienia (koszt towaru + przesyłki) w zależności od kategorii. Przeczytaj więcej na temat prowizji od sprzedaży na Amazonie.

W serwisie Amazon.pl dostępne są dwa podstawowe plany sprzedaży:

 • indywidualny – poniżej 40 sprzedawanych produktów miesięcznie, brak możliwości reklamowania sklepu; koszt: około 4 złote (+VAT) za sprzedaną sztukę + procentowa prowizja,
 • profesjonalny – powyżej 40 sprzedawanych produktów miesięcznie, zaawansowane narzędzia sprzedażowe, możliwość reklamowania sklepu i inne; koszt: 165,91 zł (+VAT) miesięcznie + procentowa prowizja.

Plany sprzedażowe w pozostałych europejskich wersjach serwisu i koszty wyglądają bardzo podobnie.

W zależności od dobrania dodatkowych usług, takich jak Amazon FBA czy sponsorowane reklamy, koszty prowadzenia sklepu mogą się zwiększać.

Koszty usługi FBA to przede wszystkim:

 1. opłata za realizację (uzależniona od wymiarów i wagi przesyłki, np. 6,48 zł za paczkę 1 kg),
 2. opłata za magazynowanie (miesięczna opłata za metr sześcienny, np. 15,60 euro za m3/miesiąc za przechowywanie odzieży od stycznia do września).

Jak sprzedawać w serwisie Amazon?

Aby założyć najczęściej wybierane przez przedsiębiorców konto profesjonalne i rozpocząć sprzedaż, należy wykonać kilka czynności. Poniżej przedstawiamy ten proces krok po kroku:

Jak sprzedawać na Amaozn krok po kroku

1. Rejestracja i weryfikacja

Przy rejestracji należy podać takie dane identyfikacyjne, jak:

 • adres e-mail,
 • numer telefonu,
 • pełna nazwa firmy,
 • numer VAT-UE lub NIP,
 • informacje o karcie kredytowej i numer konta bankowego,
 • nazwa sprzedawcy w serwisie.

Do celów weryfikacyjnych potrzebne będą natomiast:

 • tłumaczenia i oryginały dokumentów z CEIDG lub KRS (w przypadku rejestracji w zagranicznej wersji serwisu),
 • skan paszportu lub dowodu osobistego właściciela firmy,
 • informacje o ewentualnym przedstawicielu,
 • potwierdzenie adresu siedziby i przedstawiciela (np. w postaci wyciągu z banku),
 • informacje na temat pozostałych beneficjentów.

W naszym artykule możesz sprawdzić, jak dokładnie zarejestrować się w serwisie Amazon Polska.

2. Wysłanie list oferowanych przedmiotów

Przed rozpoczęciem sprzedaży należy przesłać listy wystawianych towarów do jednego lub więcej sklepów Amazon, w których zamierzamy sprzedawać. Należy pamiętać, że każdy nowy produkt musi być oznaczony kodem EAN, UPC, GTIN lub ISBN.

3. Uzupełnienie oferty

Nowy produkt można wystawić w sekcji dodawania nowego towaru. Należy przy tym uzupełnić formularz wystawiania o konkretne informacje, m.in. tytuł oferty, słowa kluczowe, opis produktu, kategorie i fotografie na białym tle.

4. Informacja o wpłynięciu zamówienia

Po wpłynięciu zamówienia sprzedawca otrzymuje od Amazona e-maila oraz powiadomienie z informacjami. Aby zwiększyć szanse na zostanie zauważonym przez klientów, można skorzystać z różnorodnych narzędzi marketingowych, takich jak np. oferty sponsorowane czy promowanie 3 produktów.

5. Dostarczenie produktów do klienta

Wysyłki można dokonać samodzielnie lub za pośrednictwem magazynu Amazona, o czym szczegółowo piszemy niżej.

6. Rozliczenie

Przelew z należnością za zamówienie zostanie przelany przez serwis na podany rachunek bankowy. Kwota ta jest już pomniejszona o opłaty i prowizje ze strony Amazona.

Rejestracji sklepu można dokonać na platformie Amazon Services.

Amazon Seller Central

Organizacja wysyłki towaru

Wysyłki towaru do klienta można dokonać na trzy podstawowe sposoby:

 1. Samodzielnie (Fulfillment by Merchant) – według standardów Amazona minimum 90% zamówień musi być wysyłane w ciągu 2 dni od otrzymania zamówienia.
 2. Za pośrednictwem Amazona (Fulfillment by Amazon, FBA) – w tym modelu produkty są składowane w jednym z magazynów Amazona, które dostępne są także w Polsce. Odpowiedzialność za wysyłkę przechodzi wtedy na serwis, jednak obowiązują opłaty za realizację i za magazynowanie. Zapoznaj się ze szczegółami na temat Amazon FBA.
 3. Zlecając wysyłkę firmie zewnętrznej.

Należy pamiętać, że w przypadku wyboru usługi FBA odpowiedzialność za obsługę zwrotów przejmuje Amazon, natomiast w innym wypadku sprzedawca sam musi je realizować.

Import z Chin a sprzedaż na Amazonie

Kupowanie towaru w hurtowej ilości w Chinach i sprzedawanie go po wyższej cenie na serwisie Amazon to model, na który decyduje się część importerów. Warto zadbać przy tym o kilka spraw, między innymi to, aby produkty markowe były odpowiednio licencjonowane – sprzedawanie produktów podrobionych może skutkować zablokowaniem konta. Dobrym pomysłem może być natomiast bezpośredni transport towaru z Chin do magazynu Amazona, jeśli korzystamy z usługi FBA. Więcej praktycznych porad znajdziesz w naszym artykule.

Uiszczenie opłat celno-skarbowych to kolejny obowiązek, który spoczywa na importerze. Kwestia rejestracji w zagranicznym systemie podatkowym w przypadku rejestracji na rynku innym, niż rodzimy, jest dość skomplikowana. Na stronie Amazon Services znajdujemy jednak poradnik wskazujący, w których przypadkach jest to konieczne. Oczywiście sprzedając na Amazon Polska nie musimy się tym martwić.

Sprzedaż na Amazonie z pewnością nie należy do najłatwiejszych, jednak może znacząco poszerzyć grono odbiorców naszej oferty.

Import z Chin w 2021

Oceń post

4.8 / 5. Ilość głosów: 13