Czas w Chinach

Strefy czasowe to regiony, w których stosowany jest ten sam standardowy czas. Zasadniczo kula ziemska jest podzielona na 24 strefy czasowe. Każda z nich rozciąga się na 15 stopni długości geograficznej i różni się o 1 godzinę od pozostałych. Jednakże strefy czasowe mają tendencję do podążania za granicami państw zamiast ściśle przestrzegać długości geograficznej, ponieważ jest to wygodne dla celów bliskiej komunikacji. Jak więc wygląda sytuacja z pomiarem czasu w Chinach? Która jest godzina w Chinach?

Czas w Chinach

Uniwersalny Czas Koordynowany (UTC)

Czas w każdej strefie czasowej jest umownie określony przez jego przesunięcie w stosunku do Uniwersalnego Czasu Koordynowanego (UTC), który opiera się na południku głównym (0 stopni długości geograficznej). UTC+1 odnosi się do 15 stopni długości geograficznej wschodniej, UTC+2 do 30 stopni długości geograficznej wschodniej itd.

UTC jest standardem czasu powszechnie stosowanym na całym świecie. Światowe centra pomiaru czasu uzgodniły, że ich skale czasowe będą ściśle zsynchronizowane – lub skoordynowane. Stąd też nazwa tego systemu.

Szkolenie: Import z Chin

Jaki jest czas w Chinach?

Mierząc około 4800 km od wspólnej zachodniej granicy z Pakistanem do Morza Wschodniochińskiego na wschodzie kraju, Chiny obejmują ponad 60 stopni długości geograficznej. Składa się to na 5 idealnych stref czasowych z przesunięciami UTC od UTC+5 do UTC+9.

Mimo tego, w całych Chinach utrzymana jest jedna i ta sama strefa czasowa, która wynosi UTC+8. Międzynarodowo nazywa się ją Chińskim Czasem Standardowym (China Standard Time, CST). W Chinach ta strefa czasowa jest znana jako czas pekiński. Makau i Hongkong będąc specjalnymi regionami administracyjnymi Chin mają takie samo przesunięcie UTC jak reszta kraju.

Jeszcze na początku ubiegłego wieku w Chinach obowiązywało 5 stref czasowych. Jednakże wiele regionów nie przestrzegało ich dokładnie i używało własnych pomiarów czasu, co prowadziło do chaosu. Zmieniło się to po ustanowieniu Chińskiej Republiki Ludowej w 1949 r. Wtedy oficjalnie przestawiono się na CST jako obowiązujący czas standardowy.

czas w Chinach

Źródło mapy: timeanddate.com

Czas chiński a Europa

Chiny przez cały rok przestrzegają chińskiego czasu standardowego. Nie występują żadne zmiany w zegarze czasu letniego. Ze względu na ogromne rozmiary geograficzne chińskiej strefy czasowej, w najbardziej na zachód wysuniętych obszarach kraju południe słoneczne przypada znacznie później niż o 12:00. W Kaszgarze, w zachodnim Xinjiangu, słoneczne południe może mieć miejsce dopiero o 15:10. Na terenach wschodnich południe słoneczne ma z kolei miejsce przed 12:00.

Czas środkowoeuropejski (Central European Time, CET), który uznaje również Polska wynosi UTC+1. Stąd też różnica czasowa pomiędzy Polską a Chinami (czasem pekińskim) wynosi około 6 lub 7 godzin. Ta nieregularność ma związek z obecnością w Polsce zmian czasu na letni i zimowy.

Bezpłatna konsultacja

Oceń post

4.2 / 5. Ilość głosów: 10