Import z Chin pod Allegro

Importując towary, należałoby przemyśleć kwestię, jakimi kanałami sprzedażowymi dotrzemy do naszych klientów. Jednym ze sposobów zawierania transakcji kupna-sprzedaży jest korzystanie z kanału internetowego. Polski e-commerce stale rośnie – w 2019 r. zakupu dokonało ponad 60% internautów, co przekłada się na co najmniej 17 mln osób. Największą platformą e-commerce w Polsce jest Allegro. Jak zorganizować import z Chin pod Allegro?

Import z chin pod Allegro

O Allegro

Liderem w internetowej sprzedaży w Polsce jest Allegro, zrzeszający przedsiębiorców pragnących dotrzeć do jak największej bazy klientów. Rozpoznawalność Allegro wśród polskich konsumentów wynosi bowiem 80%, a strona codziennie odwiedzana jest 14 mln razy.

Do Allegro konsumentów przyciąga między innymi prosty w obsłudze interfejs oraz dostęp do najróżniejszych typów produktów za kliknięciem myszy. Przy zakupie niektórych produktów nie trzeba nawet zakładać konta. Konsument chcąc zakupić produkt przez Internet, najczęściej wpisuje jego nazwę w wyszukiwarkę. Wyniki mogą skierować go do porównywarki cenowej, np. Ceneo. Na stronie tej zazwyczaj znajdują się także oferty z Allegro, jako że obydwa serwisy należą do tej samej grupy. Między innymi dlatego oferty na portalach aukcyjnych cechują się dużą widocznością i zwiększają sprzedaż.

Portal Allegro na początku był popularny wśród kolekcjonerów, ale z czasem został on zdominowany przez handlarzy, także tych prywatnych. Za wystawienie produktu na platformie oraz zawarcie transakcji Allegro pobiera prowizję.

Szkolenie: Import z Chin

Import z Chin pod Allegro

Do kwestii można podejść na różne sposoby. Przedstawimy dwa z nich.

1. Allegro można traktować jako kanał sprzedaży online, którym będziemy udostępniać sprowadzone przez nas towary z Chin. Procedura importowa jest analogiczna jak w przypadku każdego importu:

 1. Niezbędne jest założenie działalności oraz zdobycie numeru EORI.
 2. Następnym krokiem jest wyszukanie dostawcy, np. poprzez chińskie portale B2B lub wyjazd do Chin.
 3. Wytypowanego dostawcę należy zweryfikować, by uniknąć niemiłych niespodzianek.
 4. Ważne jest upewnienie się, że wybrany produkt posiada odpowiednie oznaczenia i certyfikaty wymagane na rynku.
 5. Podpisując kontakt handlowy zyskujesz dodatkową ochronę i prawo do składania roszczeń w chińskim sądzie.
 6. Kolejno zatrudnia się spedytora i organizuje transport towarów preferowaną formą.
 7. Importer dokonuje odprawy celnej i uiszcza należności celno-skarbowe. W ten sposób wprowadza on towar do obrotu na rynku UE.

To tylko najważniejsze kwestie; procedurę importu opisaliśmy wcześniej w poradniku import krok po kroku. Po dokonaniu formalności, importer może prowadzić sprzedaż na portalu aukcyjnym Allegro.

2. Inny sposobem jest dokonywanie dropshippingu. Polega on na tym, że wywieszając ofertę na Allegro, tak naprawdę nie dysponuje się towarem „pod ręką”. Jeśli użytkownik zawrze transakcję, towar jest sprowadzany prosto z Chin. W przypadku zatrzymania paczki przez służbę celną, za uiszczenie opłat celnych i innych odpowiedzialny jest konsument. Taki model sprzedażowy jest jednak ryzykowny, ponieważ konsument bierze wyświetloną ceną za kwotę ostateczną. Jeśli dostanie on wezwanie do zapłaty długu celnego, straci zaufanie do sprzedawcy, a ten może ucierpieć wizerunkowo. Dodatkowo, może on być niezadowolony z powodu długiego oczekiwania na przesyłkę – transport trwa nawet 40 dni.

Przy dropshippingu należy wspomnieć, że nie jest on całkowicie zgodny z regulaminem Allegro. Wyraźnie jest w nim ustanowione, że cena transakcyjna jest ceną całkowitą, dlatego sprzedawca nie może obciążać konsumenta dodatkowymi opłatami. Cytując art. 6 § 6 pkt 9 z części II: „(…) Sprzedający, oprócz ceny za Towar, może dodatkowo obciążyć Kupującego jedynie wskazanymi w Ofercie kosztami dostawy w rzeczywistej wysokości”. Z tego wynika, że lepiej jest dokonać klasycznego importu, a następnie korzystać z Allegro jako kanału sprzedaży internetowej.

Import z Chin pod Allegro: specyfika sprzedawania

Jak już zostało wcześniej wspomniane, za korzystanie z platformy Allegro pobierane są opłaty. Sprzedawca ponosi opłaty za:

 • wystawienie przedmiotu na platformie
 • wybrane opcje dodatkowe, np. umieszczenie oferty promowanej
 • utrzymanie dostępnych ofert przez ponad rok
 • prowizję od sprzedaży z uwzględnianiem kosztów dostawy
 • inne usługi.

Stawki prowizji pobieranej przez Allegro różnią się głównie w zależności od kategorii przedmiotu. Minimalna wartość prowizji od sprzedaży wynosi 0,25 zł. Koszty sprzedaży na Allegro łatwo obliczysz za pomocą kalkulatora opłat. Faktura jest wystawiana do 15 dnia kolejnego miesiąca.

Na Allegro oferowane są różne pakiety i ulgi dla sprzedawców. Na przykład wystawiając oferty z kodami EAN/GTIN, Allegro przyzna darmowe wyróżnienia, które umożliwią zwrot poniesionych kosztów. Akcja jest tymczasowa. Kod EAN jest obowiązkowy od 24 sierpnia 2020 r. w niektórych kategoriach działów:

 • Uroda
 • Dziecko
 • Zdrowie
 • Supermarket
 • Sport i turystyka
 • Kultura i rozrywka.

Jednym z uproszczeń dla przedsiębiorców oferowanych przez Allegro jest ułatwiona organizacja wysyłki. Korzystając z nowego narzędzia Wysyłam z Allegro, sprzedawca nie musi zawierać umów z przewoźnikami. Jest to możliwe, jeśli konsument złoży zamówienie i wybierze metodę dostawy Poczty Polskiej, Allegro Kurier UPS lub DPD.

Chińscy sprzedawcy na Allegro

Mówiąc o produktach z Chin na Allegro warto wspomnieć, że na portalu działają także chińscy sprzedawcy. Zakładają oni własne sklepy i zawierają transakcje z klientami. Konsumenci niekiedy kierują się poczuciem bezpieczeństwa wybierając Allegro zamiast chińskiego AliExpress mimo, że produkty mogą być identyczne.

Jakkolwiek by nie było, odpowiednia dystrybucja to jeden z najważniejszych elementów na drodze do osiągnięcia sukcesu. Allegro jest pomostem między sprzedawcami a konsumentami w Internecie. Handlowanie towarami z Chin z wykorzystaniem platformy sprzedażowej, z której korzysta miliony osób, oznacza możliwość dotarcia do wielu potencjalnych klientów.

Bezpłatna konsultacja

Oceń post

4.3 / 5. Ilość głosów: 12