Jak zmniejszyć koszty importu z Chin?

Jak zmniejszyć koszty importu – jest to pytanie, które zadaje sobie większość przedsiębiorców zajmujących się handlem zagranicznym. Stale rozwijający się rynek potrzebuje coraz większego nakładu produktów, więc cena rośnie. Koszt importu to nie tylko sama cena towaru, ale również przewóz, opłaty celno-skarbowe oraz usługi agencji celnej. Taki transport oraz usługi – między innymi z Chin – mogą zszokować importera i zniechęcić go swoją ostateczną wysokością. Dlatego w poniższym artykule przyjrzymy się najlepszym sposobom na obniżenie kosztów importu, które mogą być przydatne dla przedsiębiorców sprowadzających towary.

Jak zmniejszyć koszt importu z Chin

Jak zmniejszyć koszty importu?

Zmiana opakowania produktu

Typ i rozmiar opakowania produktu jest ważny, gdyż im większa ilość produktu zmieści się w kontenerze, tym więcej zaoszczędzimy na transporcie. W dzisiejszych czasach transport jest bardzo kosztowny, dlatego warto przemyśleć rozmieszczenie towaru w opakowaniach czy w kontenerze w celu optymalizacji. Dzięki temu możemy zmniejszyć koszt transportu od 30% do nawet 50%.

Pierwszym krokiem, który powinniśmy postawić w tym kierunku, jest dialog z naszym dostawcą o bardziej korzystnym rozłożeniu towaru w kontenerach czy na paletach. Innym sposobem jest przepakowanie towaru, wysyłając pudełka złożone i osobno. Warto również podpatrzeć w jaki sposób towar jest importowany przez inne firmy i wprowadzić ulepszone rozwiązania.

Import bez pośredników

Wiele osób importuje z Chin poprzez pośredników – nie tylko tych w Chinach, ale również w Polsce. Kupno produktu od hurtowni oraz firmy, która go importuje, jest sporym dodatkowym kosztem. Mimo że dzięki pośrednikom możemy uniknąć wielu formalności i ponoszenia za nie odpowiedzialności, to warto pomyśleć o innej formie pozyskiwania produktu.

Aby obniżyć koszty importu warto jest skontaktować się bezpośrednio z fabryką oraz producentem – zakup towaru u źródła wyjdzie nam na korzyść, ponieważ nie tylko unikniemy opłat związanych z pośrednikami, ale również sama cena jednostkowa będzie mniejsza.

Bezpłatna konsultacja

Obniżenie kosztu importu przez zmianę importowanego produktu

Cechy sprowadzanych towarów nie zawsze korzystnie wpływają na koszt importu. Należą do nich w większości wyroby o znacznej wielkości, które zajmują dużo miejsca w kontenerze i nie są możliwe do rozłożenia. W dodatku trzeba pamiętać o opłacie cła, którego wysokość zależy nie tylko od wartości towaru, ale również od transportu. Dlatego jeżeli chcemy zaoszczędzić na imporcie produktów, warto wcześniej sprawdzić, czy:

  • sprowadzanie na rynek docelowy danego produktu się opłaca
  • import konkretnego wyrobu jest korzystny finansowo.

Możliwe, że lepszą opcją będzie zainwestowanie w inny towar, którego cło wynosi dwa, a może nawet zero procent.

W przypadku cła oraz ceny VAT, dochodzi do przypadków, gdy np. chiński dostawca deklaruje, że cena produktu zawiera w sobie wszystkie te koszty. Takie oszustwa zdarzają się coraz częściej, jednak nie pozwólmy sobie bezgranicznie zaufać obietnicom dostawcy. Dopóki firma nie wystawia polskiej faktury VAT, nie ma możliwości zawrzeć w koszcie towaru polskich opłat celno-skarbowych.

Zmiana dostawcy produktu

Posiadanie zaufanego dostawcy jest oczywiście bardzo ważne oraz korzystne, jednak w niektórych sytuacjach może okazać się, że proponowane przez niego ceny są znacznie wyższe niż oferty innych firm. W tym przypadku warto rozejrzeć się na rynku i znaleźć dostawcę, którego ceny są korzystniejsze bez spadku jakości. Jeżeli bardzo zależy nam na korzystaniu z usług zaufanej firmy warto zapytać, czy cena podlega negocjacjom.

Jeśli zdecydujemy się na nowego dostawcę, warto poprosić go o wysłanie próbek, dzięki którym będziemy wiedzieli, że niższa cena nie oznacza również gorszej jakości produktu. Pamiętaj również o weryfikacji nowego kontrahenta.

W jaki sposób znaleźć dostawcę? Importując z Chin warto skorzystać z najpopularniejszych portali B2B, takich jak:

Jak zmniejszyć koszt importu z Chin

Obniżenie kosztu importu przez zmianę formy transportu

Wiadomo, że najwygodniejszy i najszybszy transport będzie kosztował najwięcej, jeżeli jednak zależy nam na zaoszczędzeniu, warto rozejrzeć się za innym sposobem dostawy produktów.

W przypadku drobnych towarów (takich jak biżuteria) zamiast korzystania z transportu lotniczego, możemy zdecydować się na transport kolejowy lub morski. W tym przypadku na samym przewozie możemy zaoszczędzić kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt procent. Najtaniej wyjdzie nam transport morski, którego czas dostawy wynosi około 30 dni. Przez Nowy Jedwabny Szlak sprowadzimy nasz towar również transportem kolejowym, który dotrze do nas w około 14-17 dni. Najdrożej, ale również najszybciej dostaniemy nasz towar samolotem – czas podróży to od 3 do 7 dni.

Jednak pamiętajmy, że koszt transportu nie może być również zadziwiająco niski. W dzisiejszych czasach powszechne są oszustwa, których ofiarami padają zagraniczni przedsiębiorcy. Są one głównie związane z transportem morskim, dlatego w momencie, gdy dany dostawca zaoferuje nam swoją cenę, warto wyszukać w internecie czy jego oferta mieści się w aktualnych morskich stawkach frachtowych.

Planowanie importu z wyprzedzeniem

Planowanie to ważna część prowadzenia biznesu, szczególnie przedsiębiorstwa importowego. Warto zapoznać się z dniami wolnymi oraz świętami w danym kraju, ponieważ w tym okresie kontakt z fabrykami i producentami często jest utrudniony.

W przypadku importu z Chin warto zwrócić szczególną uwagę na Chiński Nowy Rok, którego obchody trwają nawet kilka tygodni. Jest to najważniejsze święto w tym państwie, dlatego nasze sprawy biznesowe zostaną odłożone przez Chińczyków na bok. Jeżeli nie chcemy, aby doszło do opóźnień w dostawach oraz nieporozumień z przedsiębiorcami, przed rozpoczęciem importu trzeba koniecznie sprawdzić święta obowiązujące w danym państwie i ich daty.

Jak zmniejszyć koszty importu – podsumowanie

Mamy nadzieję, że artykuł pomógł Państwu podjąć właściwe decyzje dotyczące kosztów zmniejszenia importu. Powyższe punkty są głównymi aspektami, którymi warto kierować się przy wyborze transportu, dostawców oraz samych produktów. Zapamiętajmy, że import wcale nie musi być kosztownym biznesem, dlatego warto rozejrzeć się po rynku i doinformować się w niektórych kwestiach.

Szkolenie: Import z Chin

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 3