Firma w Hongkongu a w Chinach

Czy firma zarejestrowana w Hongkongu ma takie same prawa jak firma zarejestrowana w Chinach kontynentalnych?

Często pojawia się pytanie czy firma w Hongkongu, czy ma takie same prawa do działania w Chinach jak na przykład firma zarejestrowana w Pekinie czy Szanghaju? Odpowiadając jednym słowem: Nie. Hongkong mimo, że podległy Chinom kontynentalnym jest specjalnym regionem administracyjnym (SAR) ma oddzielny system monetarny (Dolar Hongkoński) prawny czy gospodarczy.

firma w hongkongu

Firma w Hongkongu, dlaczego tak często firma posiada rejestrację w Hongkongu zamiast w Chinach?

Odpowiedź jest prosta, firmę w Honkongu można otworzyć w jeden dzień bez wielkiego kapitału zakładowego dodatkowo Hongkong cieszy się największą wolnością gospodarczą na Świecie, co sprawia, że rejestracja firmy jest znacznie prostsza niż w Chinach (Chiny są dopiero na 137. miejscu). Mimo, że różnica wydaje się oczywista często osoby prowadzące import z Chin traktują Hong Kong i Chiny jako jedność, co jest błędem i może mieć dla nich negatywne konsekwencje. Firma Hongkońska nie ma uprawnień do np. wysyłki towarów z Chin kontynentalnych, tak samo handlu na terenie Chin.

Szkolenie: Import z Chin

Jakie może mieć dla nas znaczenie, że firma zarejestrowana jest w Hongkongu?

Niestety często oszuści zakładają firmy w Hongkongu z nazwami bliźniaczymi do spółek z Chińskiej Republiki Ludowej i na konto takiej firmy wyłudzają pieniądze (które z Hongkongu jest jeszcze trudniej odzyskać niż z Chin). Jeżeli będziemy mieli spór z firmą z Hongkongu, będzie obowiązywać prawo HK.

Przykłady firm, które posiadają rejestrację w Hongkongu, a ich nazwa brzmi jak firmy z Chin kontynentalnych:

Xian Bayan Biotech Company Limited

XI AN BAO GUANG ELECTRICAL GROUP CO., LIMITED

XI’AN CASTINS IRON CO., LIMITED

SHANGHAI AGRICULTURE LAUGH PRODUCTS CO., LIMITED

SHANGHAI AIJIE INDUSTRY LIMITED

SHENZHEN ABSTAR LIGHT TECH CO., LIMITED

SHENZHEN AGS ELECTRONICS CO., LIMITED

Jak się zabezpieczyć przed problemami z firmą z Hongkong?

Czasem firma chińska ma spółkę córkę w Hongkongu, wtedy należny ustalić faktyczne powiązania kapitałowe miedzy podmiotami. Warto poprosić firmę o obie licencję rejestrowe. Należy też potwierdzić, że firma ma ważną rejestrację w China i w Hongkongu.

eksport do chin

Niestety wiele firm z HK jest zarejestrowane przez oszustów, często na stronie deklarują że są dużym producentem (np. tabletów[link: http://www.chinskiraport.pl/blog/import-tabletow-z-chin-i-import-telefonow-z-chin-ile-wynosi-clo/ ]), po sprawdzeniu dokumentów okazuje się że nie mają nawet fizycznego adresu a jedynie skrytkę pocztową (ten sposób rejestracji jest popularny w HK).

Nie popadaj w paranoje handlując z Hongkongiem, po prostu bądź ostrożny.

Podsumowując, jeżeli mamy do czynienia z firmą z Hongkongu bądźmy świadomi, że nie jest to firma zarejestrowana w Chinach. Warto sprawdzić też powiązania między firmą z HK a Chińską (jeżeli takie firma deklaruje). Nie ma też co popadać w paranoje widząc, że firma jest z Hongkongu, jak wspominaliśmy wcześniej cześć firm ma tam rejestrację z przyczyn podatkowych czy biznesowych.

Szkolenie: Import z Chin

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 3