Firma w Hongkongu a w Chinach

Często pojawia się pytanie, czy firma w Hongkongu ma takie same prawa do działania w Chinach, jak na przykład firma zarejestrowana w Pekinie czy Szanghaju. Odpowiadając jednym słowem: NIE. Hongkong, mimo że podległy Chinom Kontynentalnym, jest specjalnym regionem administracyjnym (SAR). Oznacza to, że posiada oddzielny system monetarny (dolar hongkoński), prawny i gospodarczy. Firma w Hongkongu a w Chinach – o czym każdy importer musi pamiętać?

Firma w Hongkongu a w Chinach

Dlaczego przedsiębiorcy rejestrują firmy w Hongkongu a nie w Chinach?

Odpowiedź jest prosta, firmę w Honkongu można otworzyć w zaledwie jeden dzień, bez wielkiego kapitału zakładowego. Dodatkowo, Hongkong cieszy się największą wolnością gospodarczą na świecie, co sprawia, że rejestracja firmy jest tam znacznie prostsza niż w Chinach (Chiny są dopiero na 137. miejscu pod tym względem). Mimo że różnica wydaje się oczywista, często osoby prowadzące import z Chin traktują Hongkong i Chiny jako jedność. Jest to błędne rozumowanie, które może mieć dla nich negatywne konsekwencje. Firma hongkońska nie ma bowiem uprawnień do wysyłki towarów z Chin kontynentalnych, jak i handlu na terenie Chin, a także innych działań.

Szkolenie: Import z Chin

Firma w Hongkongu – Jakie ma to dla nas znaczenie?

Niestety często oszuści zakładają firmy w Hongkongu z nazwami bliźniaczymi do spółek z Chińskiej Republiki Ludowej i na konto takiej firmy wyłudzają pieniądze (które z Hongkongu jest jeszcze trudniej odzyskać niż z Chin). Jeżeli będziemy mieli spór z firmą z Hongkongu, przy jego rozstrzyganiu będzie obowiązywać prawo Hongkońskie. Sprawdź, jakie ryzyko wiąże się z wpłatą na konto w Hongkongu!

Poniżej zebraliśmy kilka przykładów firm, które posiadają rejestrację w Hongkongu, a ich nazwa brzmi, jakby były firmami z Chin Kontynentalnych:

Xian Bayan Biotech Company Limited

XI AN BAO GUANG ELECTRICAL GROUP CO., LIMITED

XI’AN CASTINS IRON CO., LIMITED

SHANGHAI AGRICULTURE LAUGH PRODUCTS CO., LIMITED

SHANGHAI AIJIE INDUSTRY LIMITED

SHENZHEN ABSTAR LIGHT TECH CO., LIMITED

SHENZHEN AGS ELECTRONICS CO., LIMITED

Jak się zabezpieczyć przed problemami z firmą z Hongkongu?

Czasem firma chińska ma spółkę córkę w Hongkongu. W takiej sytuacji należy ustalić faktyczne powiązania kapitałowe miedzy podmiotami. Warto również poprosić firmę o obie licencje rejestrowe. Musimy także potwierdzić, że firma posiada ważną rejestrację zarówno w Chinach, jak i w Hongkongu. Aby tego dokonać, zalecamy zweryfikowanie chińskiego kontrahenta.

Niestety wiele firm z Hongkongu jest zarejestrowanych przez oszustów. Często na stronie deklarują, że są dużym producentem (np. tabletów), a po sprawdzeniu dokumentów okazuje się, że nie mają nawet fizycznego adresu, a jedynie skrytkę pocztową (ten sposób rejestracji jest popularny w Hongkongu).

Czy można handlować z firmą zarejestrowną w Hongkongu?

Podsumowując, jeżeli mamy do czynienia z firmą z Hongkongu bądźmy świadomi, że nie jest to firma zarejestrowana w Chinach. Warto sprawdzić też powiązania między firmą z Hongkongu a chińską (jeżeli takie firma deklaruje). Nie ma również powodu do strachu przed firmami zarejestrowanymi w Hongkongu. Jak wspominaliśmy wcześniej, część firm ma tam rejestrację z przyczyn podatkowych czy biznesowych.

Import z Chin w 2021

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 5