Wysłałem chińskim oszustom pieniądze na offshore banking unit, co mogę zrobić, aby je odzyskać?

Pisaliśmy już wcześniej o stopniach ryzyka przy dokonywaniu przelewu do Chin. Jednak często pieniądze nie są wysyłane do Chin ani nawet do Hongkongu (Hongkong jest specjalnym regionem administracyjnym z odrębną walutą, prawem czy systemem bankowym). Gdzie zatem klienci przesyłają pieniądze chińskim firmom? Przelewy do Chin często tam nawet nie trafiają.

Offshore Banking Unit

Przelewy do Chin – Offshore Banking Unit

Odpowiedź na to pytanie to: Offshore Banking Unit (w skrócie OBU). Ten zwrot często pojawia się w danych do przelewu przesłanych przez chińskich oszustów. Gdy pieniądze wylądują na koncie OBU a potencjalny kontrahent nie wyśle towaru i zakończy korespondencje mailową pojawiają się pytania na temat wiarygodności chińskiej firmy i całej transakcji.

Polscy przedsiębiorcy często tłumaczą się ze swojej niewiedzy w ten sposób: „Przecież wysłałem pieniądze do Chin. Na przelewie jasno widniała nazwa firmy, wszystkie dane się zgadzały”. Często poszkodowane firmy nawet nie zdają sobie sprawy z istnienia takiej instytucji jak „Offshore Banking Unit”. Mimo to chętnie przelewają tam na przykład 100.000 dolarów (zapłata za towar jaki ma przyjść od „chińskiego producenta”).

eksport do chin

OBU to jednostka banku zarejestrowanego najczęściej w raju podatkowym (Brytyjskie Wyspy Dziewicze, Dominikana, Wyspa Man, Belize, Bermudy, Kajmany, Malta i paręnaście innych rajów finansowych) często na nierezydenta tego kraju (w tym przypadku najczęściej na obywatela Chińskiej Republiki Ludowej). Banki tego typu często używane są do prania pieniędzy, ucieczek podatkowych, wyłudzeń gospodarczych nie wspominając o jeszcze bardziej mrocznych odnogach czarnego rynku.

Co zrobić w takiej sytuacji?

Prawo krajów i w których są ulokowane najczęściej takie banki daje właścicielowi konta znaczą przewagę nad poszkodowanym. Co zrobić kiedy przelaliśmy pieniądze na takie konto? Odpowiedź brzmi niestety: praktycznie nic. Jak przed takim incydentem się uchronić? Przede wszystkim handlować z pewnymi zweryfikowanymi firmami z Chin, zabezpieczać się kontraktami handlowymi oraz akredytywą bankową. Przy czym pamiętajmy że kontrakt musi być zgodny przede wszystkim z chińskim prawem.

Przed dokonywaniem przelewów do Chin warto zweryfikować w jakim banku konto jest zarejestrowane i w jakim kraju znajduje się owy bank. Jeżeli jest to jeden z banków chińskich jest mniejsze prawdopodobieństwo oszustwa niż na przykład Panama. Jeżeli zapytamy chińczyków dlaczego kto jest za granicą, możemy obstawić że otrzymamy najczęstszą i najbardziej wiarygodną odpowiedź: „z przyczyn podatkowych, proszę zrozumieć…”. Czy to że bank jest w Chinach chroni nasze interesy i daje pewność że będzie możliwość odzyskania pieniędzy? Oczywiście że nie, ale to temat na kolejny post.

Szkolenie: Import z Chin

Oceń post

2.5 / 5. Ilość głosów: 11