Święto Lampionów w Chinach

Najważniejszym świętem dla Chińczyków jest Chiński Nowy Rok. Są to bardzo huczne obchody powodujące masowe migracje mieszkańców. W tym czasie wszyscy wracają do swoich rodzinnych miast, żeby spotkać się z bliskimi. Chiński Nowy Rok trwa 15 dni, a uroczystością kończącą jest Święto Latarni (zwane również Świętem Lampionów). Obchodzi się je właśnie piętnastego dnia pierwszego miesiąca kalendarza lunarnego, kiedy księżyc pierwszy raz osiąga fazę pełni. Zazwyczaj przypada na koniec lutego lub początek marca. Natomiast w 2019 roku Święto Lampionów w Chinach odbędzie się 19 lutego.

Święto Lampionów

Legendy związane ze Świętem Latarni

Istnieje wiele legend dotyczących tego święta. W dawnych czasach Święto Lampionów w Chinach uważano za obchody łączące ludzi z nadprzyrodzonymi istotami, przynoszącymi mieszkańcom światło.

Najbardziej znane opowieści związane ze Świętem Lampionów to przede wszystkim:

– Ludzie próbowali przebłagać Boga Nieba, żeby nie zsyłał na nich klęsk urodzaju. Aby udobruchać rozgniewanego boga, pierwszy cesarz Shi Huangdi kazał wprowadzić właśnie tą uroczystość.

– Nefrytowy Cesarz zesłał na Ziemię pięknego żurawia, który był jego ulubieńcem. Niestety ten został zabity przez mieszkańców pobliskiej wioski, dlatego rozgniewany cesarz chciał spalić tę wioskę. Przebiegli miejscowi, dowiedziawszy się o tym, zaczęli zapalać przed domami czerwone lampiony i odpalali petardy, czym zmylili cesarza. Sądząc, że wieś spotkała już zasłużona kara, zaniechał swoich poczynań. Od tego dniach ludzie co roku wywieszają i zapalają przed domami lampiony.

Nefrytowy Cesarz
Nefrytowy Cesarz
Szkolenie: Import z Chin

Święto Lampionów – obchody

Tradycja ta jest bardzo stara, ponieważ liczy sobie ponad 2000 lat. Podczas tego święta wszyscy ludzie wywieszają przed domami oraz innymi budynkami kolorowe lampiony. Dawniej były proste, po czym zaczęto produkować lampiony o wielu różnych kształtach. Bardzo popularne są zwierzęce wzory.

Ulice miast pięknie się dekoruje, najczęściej czerwonym kolorem. Ludzie spotykają się ze sobą, a w tych obchodach chodzi o dobrą zabawę. Dzieci wychodzą wraz z rodzicami w nocy, spacerując z latarenkami. Na każdej z nich znajduje się jakaś zagadka, więc jest to wspaniała zabawa dla najmłodszych. Dzieci biegają razem po uliczkach i próbują odgadnąć znaczenie wypisanych łamigłówek. W wielu miastach masowo wypuszcza się lampiony, które tworzą na nocnym niebie wspaniały widok.

Chociaż Chińczycy nadal używają tradycyjnych, papierowych modeli, to na popularności zyskują także te z tworzyw sztucznych, podświetlane małymi świeczkami na baterie. W świątyniach organizuje się konkursy na najładniej ozdobiony lampion, a na ulicach miast możemy spotkać kolorowe pochody. Podczas święta tradycyjnie je się ciasteczka, słodkie pierożki, zupę yun xia, jak również kulki ryżowe.

W jednej z chińskich prowincji – Hebei, mieszkańcy stworzyli pewien bardzo ciekawy zwyczaj. Co roku na zakończenie Święta Latarni zamiast tradycyjnych pokazów fajerwerków, odbywa się tam pokaz dashuhua. Polega to na rozlewaniu na zimną, ceglaną ścianę roztopionego żelaza, co bardzo przypomina fajerwerki. Tradycja ta trwa już około 300 lat. Dawniej było to widowisko prowadzone przez kowali dla mieszkańców małych wiosek, których nie było stać na fajerwerki.

Zachęcamy także do lektury naszego artykułu o Chińskim Nowym Roku 2019.

Jeśli prowadzisz handel z Chinami, pamiętaj o śledzeniu kalendarza chińskich świąt w 2019 roku. Znajomość terminów świąt w Chinach jest przydatna, gdyż w czasie ich trwania kontakt z chińskim partnerem biznesowym jest utrudniony. Nie zaleca się również organizacji wyjazdów służbowych lub turystycznych w tym okresie.

Import z Chin w 2021

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 10