Chiński Nowy Rok 2019 (Rok Świni)

5 lutego 2019 rozpocznie się Chiński Nowy Rok 2019, który będzie rokiem Ziemistej Świni. Będzie trwał do 24 stycznia 2020. Chiński Nowy Rok liczony jest według kalendarza księżycowego. Kalendarz ten opiera się na 12 latach zwierząt i 5 latach żywiołów, tworzących razem 60-letni cykl. Świnia (zhu 猪) zajmuje ostatnie dwunaste miejsce w chińskim zodiaku, po Psie i przed rozpoczynającym kolejny cykl Szczurem. Rok Świni dotyczy lat: 1935, 1947, 1959, 1971, 1983, 1995, 2007, 2019, 2031 i tak dalej.

Chiński Nowy Rok 2019

Kiedy wypada Chiński Nowy Rok 2019?

Chiński Nowy Rok, nazywany także Świętem Wiosny (Chunjie 春节), to najważniejsze i najbardziej uroczyste święto w Państwie Środka. Przypada na pierwszy dzień pierwszego miesiąca kalendarza rolniczego Chin. Tradycyjnie trwa 15 dni i kończy się Świętem Lampionów, które w tym roku wypadnie 19 lutego.

Dni między 4 a 10 lutego 2019 są ustawowo wolne. Oznacza to, że zamknięte są nie tylko banki, urzędy, firmy i fabryki, ale także wiele sklepów, restauracji i punktów usługowych. Mieszkańcy Państwa Środka wyjeżdżają do swoich rodzin, często w bardzo odległe rejony kraju, przez co podróżowanie w tym czasie jest znacznie utrudnione. Lotniska i dworce są przepełnione, a biletów zaczyna brakować już miesiąc wcześniej. Wszelkie podróże w tym okresie należy zaplanować ze zdecydowanym wyprzedzeniem. Wzrastają zarówno ceny biletów, jak i hoteli, a atrakcje turystyczne są bardzo oblegane. W tym czasie nie powinno się więc odbywać wycieczek turystycznych, a tym bardziej wyjazdów biznesowych. Święto Wiosny to okazja do odpoczynku od pracy, więc załatwienie czegokolwiek jest niemożliwe.

Szkolenie: Import z Chin

Jak Chińczycy witają Chiński Nowy Rok 2019?

Przygotowania rozpoczynają się już miesiąc wcześniej. Cała rodzina przystępuje wtedy do generalnych porządków w domu, które mają wygnać złe duchy i nieszczęścia nagromadzone w mijającym roku. Chińczycy dbają także o to, by wkroczyć w nowy rok z czystym kontem: spłacić długi, rozwiązać konflikty i doprowadzić sprawy do końca. Częstym widokiem na chińskich ulicach są rozwieszone znaki 春 oznaczające wiosnę i 福 – szczęście, które przyklejone są do góry nogami. Tradycja ta wzięła się z tego, że słowa „odwrócić” i „nadejść” w języku chińskim brzmią tak samo (dao). Wywieszony znak należy więc odczytać jako przybycie wiosny lub sprzyjającego losu.

Chińczycy wracają na czas Święta Wiosny do domów, by spędzić je w towarzystwie najbliższych krewnych. Często przemierzają w tym celu wiele tysięcy kilometrów, wskutek czego ten okres nazywany jest coroczną największą masową migracją ludności na świecie. Obchody święta przebiegają niezwykle hucznie i uroczyście. Już w wigilię Nowego Roku cała rodzina gromadzi się na świątecznym posiłku, podczas którego nie może zabraknąć pierożków jiaozi (饺子). Chińska wymowa słowa „ryba” (yu) podobna jest do wymowy słowa „dostatek”, dlatego pojawienie się jej na świątecznym stole ma przynieść rodzinie dobrobyt w nowym roku. O północy rozlegają się odgłosy petard i sztucznych ogni, których hałas zgodnie z tradycyjnymi chińskimi wierzeniami odpędza złe duchy.

Chiński Nowy Rok jest świętem spędzanym w bardzo radosnej atmosferze. Rodziny spędzają czas na rozmowach przy wspólnych posiłkach, grach, tańcach, oglądaniu Noworocznej Gali. Chińczycy odwiedzają bliskich i składają sobie nawzajem życzenia, pozdrawiając się słowami „bądź szczęśliwy i bogaty!”. Popularną tradycją jest także wręczanie sobie prezentów w postaci owoców czy ciastek. Dzieciom w przyciągnięciu bogactwa i powodzenia w szkole w nowym roku pomóc mają czerwone koperty z pieniędzmi, tak zwane hongbao (红包), które otrzymują od rodziców i dziadków. Osoby niezamężne również otrzymują hongbao z życzeniami rychłego zamążpójścia.

Charakterystyka osób spod znaku Świni

Świnia jest uważana w Chinach za zwierzę przynoszące bogactwo i szczęście. Z tego powodu niektórzy Chińczycy specjalnie planują narodziny dzieci na rok Świni. Osoby urodzone pod tym znakiem charakteryzują się odwagą, szczerością i entuzjazmem. Lubią towarzystwo, są dobrymi i lojalnymi przyjaciółmi. Gdy coś sobie postanowią, wkładają w to całą swoją energię, dlatego nie poddają się nawet wtedy, gdy napotkają na swojej drodze problemy. Cieszą się szacunkiem, ponieważ nie komplikują prostych spraw i zawsze potrafią osiągnąć swoje cele. Przez swoją uczciwość i altruizm bywają jednak zbyt ufne, dlatego muszą uważać, by nie dać się oszukać. Ziemiste Świnie (urodzone w latach 1959, 2019) są komunikatywne, towarzyskie i umieją dobrze zarządzać czasem.

Znane osoby urodzone w Roku Świni to między innymi Maria Antonina, Wolfgang Amadeusz Mozart, Henry Ford, Alfred Hitchcock, Ronald Reagan, Woody Allen i Arnold Schwarzenegger.

Rok świni
Źródło: kknews.cc

Co Rok Świni oznacza dla osób urodzonych pod tym zodiakiem?

Jeśli urodziłeś się w Roku Świni, pamiętaj w 2019 roku o czerwonych elementach w swojej garderobie. Według chińskich wierzeń, odciągnie to pecha, na który narażone są osoby w roku zodiaku odpowiadającemu ich rokowi urodzenia. Czerwony jest jednym ze szczęśliwych kolorów w chińskiej kulturze, dlatego ma zdolność odpędzania nieszczęść i przyciągania pomyślności.

Chiński Nowy Rok 2019 to nie jedyne ważne święto w Chinach. Przygotowaliśmy kalendarz chińskich świąt w 2019 roku, z którym możesz zapoznać się tutaj.

Import z Chin w 2021

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 8