Święta w Chinach 2019

Jeśli współpracujemy z firmami chińskimi lub planujemy wyjazd turystyczny do Państwa Środka, warto zwrócić uwagę na to, kiedy przypadają chińskie święta i dni wolne od pracy. Może okazać się, że próbując w tym okresie porozumieć się z chińskimi partnerami biznesowymi, nic nie załatwimy. Podczas świąt możemy również spodziewać się wzmożonego ruchu na dworcach i lotniskach bądź tłoku w miejscach turystycznych. Import z Chin i wyjazdy służbowe należy planować odpowiednio wcześniej, dlatego jak co roku prezentujemy listę „Święta w Chinach 2019”.

Święta w Chinach w 2019 roku

Święta w Chinach 2019

W Chinach używa się kalendarza księżycowo-słonecznego, który dzieli rok na 12 miesięcy liczących po 29-30 dni. Z tego względu chińskie święta co roku przypadają w innym terminie. Kiedy przypadają święta w Chinach 2019?

Chiński Nowy Rok 2019 – 4-10.02.2019

Chiński Nowy Rok, zwany też Świętem Wiosny (春节 Chunjie), jest najważniejszym i najbardziej hucznie obchodzonym świętem w Chinach. W 2019 roku przypada on na dni 4-10 lutego. W tym okresie zamknięte są banki i urzędy, a także wiele firm, fabryk, restauracji i punktów usługowych. Chińczycy wykorzystują ten czas na spotkania rodzinne i wyjazdy do krewnych. Często przemierzają wiele tysięcy kilometrów, dlatego ten okres nazywany jest coroczną największą masową migracją ludności na świecie.

Lotniska i dworce są przepełnione, a biletów zaczyna brakować już miesiąc wcześniej, w związku z czym podróżowanie w tym okresie należy zaplanować z dużym wyprzedzeniem. Wzrastają ceny nie tylko biletów, ale też noclegów w hotelach, a atrakcje turystyczne są bardzo oblegane. Pomimo iż uczestniczenie w obchodach Chińskiego Nowego Roku niewątpliwie mogłoby okazać się interesującym przeżyciem, jednak odradzamy odbywania w tym czasie wycieczek, a tym bardziej wypraw biznesowych, gdyż mieszkańcy Państwa Środka odpoczywają i nic nie uda nam się załatwić.

Tradycyjnie świętowanie Chińskiego Nowego Roku może trwać od dwóch tygodni aż do miesiąca. Oficjalnie okres świąteczny kończy się Świętem Latarni, które w 2019 roku przypada 19 lutego.

Szkolenie: Import z Chin

Chińskie Święto Zmarłych 5-7.04.2019

Chińskie Święto Zmarłych, znane pod chińską nazwą Qingming Jie (清明节), tradycyjnie odbywa się w dniu 5 kwietnia. Jednak należy pamiętać, że następują wtedy dni ustawowo wolne, przez które banki i urzędy zamknięte są do 7 kwietnia. Dłuższy czas wolny od pracy daje Chińczykom możliwość odwiedzenia grobów znajdujących się w dalekiej odległości od miejsca zamieszkania.

Przed świętem Qingming sprząta się groby, a następnie cała rodzina spotyka się, by wspominać zmarłych. Wspólnie składają ofiary i oddają hołd przodkom. Niektóre rodziny kultywują tradycję palenia na grobach imitacji pieniędzy i innych przedmiotów niezbędnych do życia.

Chińskie Święto Pracy 30.04-1.05.2019

W przeciwieństwie do innych chińskich świąt, Święto Pracy co roku obchodzone jest w tym samym dniu, niezależnie od kalendarza księżycowego. Tak jak w ponad 80 innych krajach, przypada na 1 maja. W 2019 roku dniami wolnymi od pracy będą 30 kwietnia i 1 maja, jednak niektóre firmy mogą być zamknięte nawet przez cały tydzień.

Okres ten jest odpowiednikiem naszej polskiej „majówki”. Chińczycy również lubią wykorzystywać go na krótkie urlopy, co powoduje, że wiele atrakcji i szlaków turystycznych jest zatłoczonych.

Święto Smoczych Łodzi 7-9.06.2019

Święto Smoczych Łodzi po chińsku nosi nazwę Duanwu Jie (端午节) i przypada na piąty dzień piątego miesiąca kalendarza księżycowo-słonecznego. Geneza tego dnia związana jest z legendą o pisarzu Qu Yuan, który z rozpaczy i miłości do utraconej ojczyzny rzucił się do rzeki. Dla upamiętnienia tego wydarzenia, co roku w całym kraju urządzane są wyścigi Smoczych Łodzi. W dużych miastach, takich jak Pekin czy Kanton, spodziewać się można wyjątkowych tłumów. Popularne w tym czasie jest jedzenie kulek ryżowych nazywanych zongzi (粽子). W 2019 roku święto obchodzone będzie w piątek 7 czerwca, jednak dni wolne przypadają na cały weekend.

Szkolenie: Import z Chin

Święto Środka Jesieni 13.09.2019

Święto Środka Jesieni (中秋节 Zhongqiu Jie) wywodzi się z obrzędów rolniczych oraz kultów lunarnych. Jest jednym z najbardziej hucznie obchodzonych świąt w Chinach. Przypada na piętnasty dzień ósmego miesiąca kalendarza księżycowego. W 2019 roku Święto Środka Jesieni będzie obchodzone 13 września. Jego symbolem są ciasteczka księżycowe (月饼 yuebing), którymi zajadają się w tym okresie Chińczycy. Jeśli odwiedzamy naszych partnerów biznesowych we wrześniu, miłym gestem jest podarować im właśnie ten przysmak.

Święto Narodowe w Chinach 1-7.10.2019

Święto Narodowe zostało ustanowione dla upamiętnienia proklamacji Chińskiej Republiki Ludowej przez Mao Zedonga 1 października 1949. W 2019 roku Chińczycy świętować będą okrągłą 70. rocznicę tego wydarzenia. Okres świąteczny nazywany jest „Złotym Tygodniem”, gdyż dni wolne od pracy przypadają przez cały tydzień od 1 do 7 października 2019. W tym czasie wszystkie giełdy papierów wartościowych, urzędy, fabryki, a także większość sklepów i restauracji będą zamknięte. Z powodu wzmożonego ruchu turystycznego w kraju, ceny biletów oraz hoteli wzrastają, dlatego nie zaleca się podróżowania po Chinach w tym okresie.

Przypominamy wszystkim przedsiębiorcom, że import z Chin i wyjazdy służbowe do Państwa Środka należy planować z wyprzedzeniem. Wymienione w artykule święta w Chinach 2019 to święta narodowe i dni ustawowo wolne od pracy. Przed podróżą biznesową zalecamy sprawdzić także święta regionalne na danym obszarze.

Zachęcamy również do śledzenia chińskich świąt 2018 roku.

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 6