Święto Lampionów 2021

Święto Lampionów (元宵节, Yuánxiāo Jié), znane także pod nazwą Święta Latarni, jest jednym z najstarszych świąt chińskich o bardzo bogatych tradycjach. Jest to uroczystość kończąca piętnastodniowe obchody Chińskiego Nowego Roku. Święto Lampionów, tak jak Chiński Nowy Rok, wyznaczany jest według kalendarza lunarnego, stąd jest to święto ruchome. Święto Lampionów w 2021 roku wypada 26 lutego.

Święto Lampionów 202

Legendy związane ze Świętem Lampionów

W dawnych czasach wierzono, że obchody Święta Latarni łączyły świat ludzi ze światem nadprzyrodzonych istot, które przynosiły światło społeczeństwu. Istnieje kilka legend nawiązujących do pojawienia się w chińskiej tradycji tej uroczystości. Według jednej z nich ludzie próbowali uprosić rozgniewanego Boga Nieba, aby nie zsyłał na nich żadnych nieszczęść. Wtedy to założyciel chińskiego cesarstwa, Shi Huangdi, rozpoczął tradycję wyprawiania tego święta dla tego potężnego bóstwa.

Inna legenda opisuję historię pięknego żurawia, ulubieńca Nefrytowego Cesarza, którego władca zesłał z niebios na Ziemię. Po pewnym czasie żuraw został zabity przez mieszkańców wioski znajdującej się w pobliżu, co bardzo rozgniewało cesarza. Zdecydował on, że w ramach kary za zabicie pięknego ptaka, zniszczy całą wioskę. Cesarska córka, dowiedziawszy się o planach ojca, zdecydowała się poinformować ludzi o zbliżającym się niebezpieczeństwie. Sprytni mieszkańcy wioski postanowili odpalić petardy oraz rozwiesić czerwone latarnie przy każdym domostwie, które skutecznie imitowały pożar. Cesarz, widząc czerwoną łunę i słysząc wybuchy, przekonany był, iż wioska już się paliła, tym samym porzucając swój okrutny plan. Od tamtego dnia, ludzie co roku świętują z radością rocznicę tego wydarzenia.

Według jeszcze innej legendy, Święto Lampionów było po prostu świętem taoistycznego bożka o imieniu Tianguan, który miał urodziny piętnastego dnia pierwszego miesiąca roku księżycowego.

Szkolenie: Import z Chin

Święto Lampionów 2021 – jak obchodzi się Święto Latarnii?

Tradycja obchodzenia Święta Lampionów jest bardzo stara, bo trwa już od ponad 2000 lat. Chiny są na tyle dużym państwem, że obok wspólnych dla całego kraju tradycji, w różnych prowincjach pojawiać się mogą dodatkowo inne zwyczaje. Co na pewno jest wspólnym elementem obchodów Święta Latarni, to spędzanie czasu w gronie rodzinnym. Jako że ta uroczystość nie jest dniem wolnym od pracy, Chińczycy świętują w otoczeniu przynajmniej najbliższej rodziny.

Kolejnym bardzo ważnym zwyczajem jest wywieszanie i zapalanie kolorowych lampionów. Wszystkie domy i miejsca publiczne są bogato ozdobione lampionami i innymi dekoracjami, najczęściej w kolorze czerwonym, który symbolizuje pomyślność. Lampiony te dawniej były o prostej budowie, dziś jednak można napotkać na takie o przeróżnych rozmiarach i kształtach, na przykład budynków, kwiatów, czy też zodiakalnego zwierzęcia z danego roku.

Wieczorami, całe rodziny wychodzą z lampionach w dłoniach na ulice, by obchodzić Święto Latarni. Na zewnątrz, przy świetle kolorowych latarni i księżyca w pełni, odbywają się liczne występy artystyczne i pokazy fajerwerków. Na niesionych lampionach często znajdują się zagadki, za których odgadnięcie należy się nagroda. Jest to świetna zabawa szczególnie dla dzieci, które próbują złamać łamigłówki innych osób. W wielu miastach istnieje również zwyczaj puszczania w niebo unoszących się lampionów.

Święto Lampionów 2021 - tangyuan
Tangyuan

Przy obchodach tak ważnego chińskiego święta, nie może zabraknąć specjalnych dań na tę uroczystość. Chińskie rodziny często przygotowują bogate posiłki, w których menu nie może zabraknąć ryżowych kulek z nadzieniem (yuanxiao lub tangyuan). Chińczycy wierzą, że ich okrągły kształt symbolizuje jedność rodzinną, a spożycie przyniesie im szczęście. Poza yuanxiao popularnymi daniami są słodkie pierożki, zupa yunxia oraz ciasteczka.

Święto Lampionów wypada w 2021 r. 26 lutego. Sprawdź inne święta w Chinach.

Import z Chin w 2021

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 17