Płatności mobilne w Chinach

Chiny rozwijają się w zastraszającym tempie. Zaczynamy dostrzegać różnice technologiczne między Azją a Europą oraz dążymy do wyrównania tego poziomu. Wiele rozwiązań technologicznych, które bardzo dobrze funkcjonują w Chinach, nie mają jeszcze zastosowania w krajach zachodnich lub nie są rozpowszechnione na taką skalę. Tam, gdzie pojawiają się możliwości do zautomatyzowania rynku, Chińczycy bardzo efektywnie je wykorzystują. Najlepszym przykładem są płatności mobilne w Chinach.

płatności mobilne w Chinach

Zanik gotówki w Chinach

Chińczycy coraz rzadziej korzystają z gotówki, a raport banku centralnego podaje, że w 2016 roku wartość ta spadła o 10% w ciągu dwóch lat. Na początku były to, tak jak w krajach Europy, tylko płatności internetowe, jednak szybko przekształciły się one w chińską codzienność. Teraz telefonami można płacić wszędzie. Chińczycy nie lubią się zadłużać, dlatego niechętnie używają kart kredytowych. Nowa technologia okazała się więc dla społeczeństwa dobrym rozwiązaniem.

Mieszkańcy Państwa Środka uwielbiają bezgotówkowe płatności, ponieważ daje im to swobodę. Nie trzeba już nosić ze sobą dużych sum pieniędzy, ani obawiać się, że gdzieś nie zdołamy dokonać płatności. Wszędzie możemy zauważyć naklejki bądź karteczki z kodami QR, nawet na małych straganach z owocami. Dlatego ludzie bardzo chętnie korzystają z takich możliwości.

86% Chińczyków używa telefonów do wykonywania płatności. Natomiast opłaty bezgotówkowe to już 2/3 wszystkich wykonywanych transakcji. Za tą niesamowitą rewolucją stoją platformy Alibaba i Tencent, które zaczęły wprowadzać tego typu możliwości.

Płatności mobilne w Chinach – WeChat

Jest to jeden z największych na świecie komunikatorów internetowych w połączeniu z portalem społecznościowym. Aplikacja została stworzona w 2011 roku przez Tencent Holdings Limited.

WeChat spełnia także funkcję płatniczą, stając się naszym wirtualnym portfelem. Umożliwia to szybkie płatności w sklepach stacjonarnych jak i internetowych, a także realizowanie przelewów do znajomych.

WeChat pay

Z WeChat Wallet można korzystać podpinając do niego swoją kartę bankową. Aby dokonać płatności należy wejść w opcje portfela w aplikacji, wpisać dokładną kwotę, a następnie potwierdzić transakcję pinem. Dzięki temu można szybko i bez problemu wszędzie płacić telefonem.

Bezpłatna konsultacja

Płatności mobilne w Chinach – Alipay

Alipay to platforma mobilna stosowana do internetowych płatności, założona w 2004 roku przez Alibaba Holding Group. Sposób korzystania jest bardzo podobny do tego, który funkcjonuje w aplikacji WeChat.

Alipay

Należy podłączyć do niej swoją kartę kredytową, a następnie można używać jej wszędzie. Platforma ta współpracuje również ze znanymi nam Visa i MasterCard.

Podobno to rozwiązanie stosuje już miliard osób na całym świecie. Przykładem stosowania tej aplikacji w Polsce są coraz popularniejsze wśród konsumentów zakupy na AliExpress. Możemy tam zapłacić za zakupy zapisując dane karty płatniczej w systemie Alipay.

Jak korzystać z płatności bezgotówkowych w Chinach jako obcokrajowiec?

Przyjeżdżając do Chin na dłuższy czas, używanie gotówki, a raczej brak możliwości dokonywania płatności banknotami w niektórych miejscach, szybko stanie się uciążliwe. Pojawia się więc pytanie, czy nie będąc obywatelem Państwa Środka mamy możliwość podłączenia naszych kart do tych aplikacji?

Dotychczas dokonywanie płatności mobilnych w Chinach dla obcokrajowców było możliwe, jeśli mieli oni chińskie konto bankowe. Aktualnie można podpiąć zagraniczną kartę płatniczą i dokonywać płatności mobilnych przez WeChat i Alipay.

Jeżeli nie chcemy podpinać karty do aplikacji WeChat/Alipay, możemy również skorzystać z aplikacji Revolut. Dzięki niej przy płatności kartą, czy wypłacie gotówki w Chinach nie będą pobierane dodatkowe prowizje (zależne od wybranego pakietu), a przewalutowanie przeliczane będzie po najbardziej korzystnym kursie.

Przeczytaj o „płatności twarzą” w Państwie Środka!

Szkolenie: Import z Chin

Oceń post

4.6 / 5. Ilość głosów: 12