Szanghaj pokryty w całości siecią 5G już w 2020 r.

Podczas gdy w Polsce, jak i w całej Europie, kwestia wprowadzania sieci 5G oraz budowy odpowiedniej infrastruktury nadal nie jest do końca jasna, a przy okazji wywołuje wiele kontrowersji, w Chinach implementacja tych rozwiązań jest już na bardzo zaawansowanym stadium. Władze Szanghaju ogłosiły niedawno, że w 2020 r. obszar całego miasta zostanie pokryty siecią 5G.

Szanghaj pokryty w całości siecią 5G już w 2020 r.

Szanghaj w całości pokryty siecią 5G już w 2020 r.

Informacje te zostały zawarte w opublikowanych niedawno przez samorząd Szanghaju wytycznych, dotyczących promowania i wdrażania sieci 5G w ciągu najbliższych 3 lat. Zawarte tam dane mówią o budowie do końca 2019 r. 10 000 stacji bazowych 5G, które w efekcie pokryją obszar całego centrum i najważniejszych obszarów podmiejskich.

W 2020 roku planuje się osiągnąć całkowite pokrycie miasta siecią 5G. Cel ten ma zostać osiągnięty przez rozmieszczenie dodatkowych 10 000 stacji bazowych. Całkowita wartość inwestycji ma do tego momentu wynieść ok. 3 mld USD. Według prognoz, w 2021 r. wartość branż związanych z 5G w Szanghaju wyniesie ok. 15 mld USD, a w samym mieście ma również działać nawet 100 firm, zajmujących się wprowadzaniem rozwiązań 5G. W tym samym roku planuje się zbudowanie kolejnych 10 000 stacji bazowych, co wymagać będzie także dalszych inwestycji o wartości 1.5 mld USD.

Dla porównania koszt budowy sieci 5G dla całej Polski ma mieścić się w przedziale 3-5 mld USD.

Prowadzona przez Szanghaj promocja wdrażania sieci 5G skupia się na wprowadzaniu tej technologii w kluczowych sektorach takich jak: przemysł, transport, opieka medyczna, edukacja i rozrywka, a także zarządzanie miastem.

Obszary, na których wprowadza się stopniowo sieć 5G, będą miały za zadanie promować ścisłą integrację pomiędzy technologią 5G a m.in. Przemysłowym Internetem Rzeczy, big data, sztuczną inteligencją, czy systemami kontroli przemysłowej.

W tym miejscu warto wspomnieć o tym, co daje sieć 5G. Zapewnia ona użytkownikowi nawet 50-krotnie szybsze przesyłanie danych niż sieć 4G przy jednoczesnym minimalnym i nieodczuwalnym opóźnieniu. Dzięki technologii 5G możliwe jest chociażby przeprowadzanie zdalnych operacji chirurgicznych.

Prócz Szanghaju, sieć 5G jest aktualnie testowana w praktycznie wszystkich największych miastach oraz prowincjach i regionach w całych Chinach. Przewiduje się, że do 2025 r. 28% połączeń w Chinach będzie działać w sieci 5G, co konsekwencji będzie odpowiadać niemal 1/3 wszystkich połączeń 5G na świecie.

Szkolenie: Import z Chin

Oceń post

0 / 5. Ilość głosów: 0