Wszystko, co musisz wiedzieć o Makau

Makau, tak samo jak Hongkong, jest specjalnym regionem administracyjnym Chin. W ramach doktryny „Jeden kraj, dwa systemy” cieszy się bardzo szeroką autonomią i w większości spraw jest niezależne od rządu centralnego. Obszar ten jest najgęściej zaludnionym na świecie. Na powierzchni 32,9 km2 (dla porównania powierzchnia Sopotu wynosi 17,2 km2) żyje 667 tys. mieszkańców. Uznawany jest również za światową stolicę hazardu, dochody tamtejszych kasyn przewyższają niemal pięciokrotnie kasyna w Las Vegas.

Makau

Historia Makau

Pierwsze wzmianki o osadnikach na tym terenie pochodzą z czasów dynastii Qin (221–206 r. p.n.e.), jednak aż do przybycia Portugalczyków (XVI w.) Makau pozostało niewiele znaczącą osadą.

W 1535 r. portugalscy kupcy otrzymali prawo do zakotwiczania swoich statków w portach i prowadzenia tam handlu, jednak nie mogli wychodzić na ląd. W następnych latach zakaz ten złagodzono, a następnie zlikwidowano. Już w 1557 r. Portugalczycy wydzierżawili tam ziemię i założyli stałą osadę. Z biegiem czasu Makau rozwijało się jako port oraz ustanowiono tam również rzymskokatolicką diecezję i własny samorząd.

Po przegranych przez Chiny wojnach opiumowych Chiny przejęły wchodzące w skład Makau wyspy Taipa i Coloane. W 1887 r. podpisano układ, w wyniku którego Portugalia weszła w posiadanie całego Makau, które w efekcie stało się pierwszą europejską kolonią w Chinach.

Taki stan rzeczy trwał do 1974 r., gdy rząd w Lizbonie zdecydował się zrzec wszystkich terytoriów zamorskich. Już w 1979 r. oba państwa uznały Makau za „chińskie terytorium pod (tymczasowymi) rządami portugalskimi” i przyznały mu bardzo szeroką autonomię. W 1987 r. podpisano w Pekinie deklarację, czyniącą z Makau specjalny region administracyjny. Ostatecznie rząd chiński przejął oficjalnie zwierzchnictwo nad Makau w 1999 r. i od tego momentu obszar ten funkcjonuje w ramach doktryny „Jeden kraj, dwa systemy”, która ma obowiązywać tam co najmniej do 2049 r.

Jeden kraj, dwa systemy

W ramach tej doktryny Makau cieszy się szeregiem przywilejów. Posiada ono pełną autonomię w kwestii gospodarczej oraz własny system prawny i sądowniczy. W kwestii rządu ChRL leży jedynie obrona militarna i reprezentowanie Makau w organizacjach międzynarodowych (choć są od tego wyjątki jak np. WTO czy MFW). Dodatkowo wszystkie dochody Makau są zarządzane przez miejscowe władze i w żadnym stopniu nie są przekazywane do budżetu ChRL.

Mieszkańcy Makau posiadają własne paszporty oraz walutę — pataca (MOP), która jest tam używana i akceptowana na równi z dolarem hongkońskim. Przeszłość kolonialna ma po dziś dzień odbicie w tamtejszym systemie prawnym oraz szkolnictwa, a język portugalski wraz z chińskim (kantońskim) są językami urzędowymi Makau. Warto też pamiętać, iż obowiązuje tam ruch lewostronny.

Dowiedz się więcej o doktrynie „Jeden kraj, dwa systemy”.

Najważniejsze informacje o Makau

Makau znajduje się w odległości ok. 64 km od Hongkongu.

Wszystko, co musisz wiedzieć o Makau.
Źródło: chrisinbrnocr.blogspot.com/2016/05/special-administrative-regions.html

Jego obszar można podzielić na 4 główne obszary: półwysep Makau (skupiający w sobie zabudowę kolonialną), wyspy Taipa i Coloane, które połączone są ze sobą obszarem Cotai (na którym znajduje się większość kasyn), powstałym sztucznie w wyniku prac osuszeniowych.

Wszystko, co musisz wiedzieć o Makau.
Źródło: mapsland.com/asia/macau/large-districts-map-of-macau

Makau jest połączone z Zhuhai i Hongkongiem najdłuższym mostem na świecie, którego długość wynosi 55 km.

Gospodarka w głównej mierze oparta jest na hazardzie i turystyce (ok. 1/4 wszystkich zatrudnionych). Dochody uzyskane z hazardu stanowią 76% całkowitego przychodu Makau. Znaczącą rolę odgrywają również przemysł tekstylny, bankowość i usługi finansowe, a samo Makau jest uznawane za raj podatkowy oraz posiada port wolnocłowy.

W 2016 r. Makau odwiedziło łącznie prawie 31 mln turystów, z czego 90% z nich to turyści z Chin kontynentalnych, Hongkongu i Tajwanu. 51% pobytów jest dłuższych niż jeden dzień.

GDP per capita Makau wynosi 82 388 USD, co w efekcie daje mu 3 miejsce na świecie, tuż za Szwajcarią i Luksemburgiem.

95% populacji regionu stanowią Chińczycy, a najczęściej używanym językiem jest chiński (kantoński). Nie powinno jednak być problemów w porozumiewaniu się w języku angielskim.

Ciekawostki o Makau

Jak na stolicę światowego hazardu przystało, aż 5 z 10 największych kasyn znajduje się właśnie w Makau, a w samych kasynach bardzo rzadko proponuje się grającym alkohol, co jest związane z wpływem chińskiej kultury. Dodatkowo jest to jedyne miejsce w Chinach, gdzie hazard jest legalny.

Znajduje się ono również w czołówce państw, jeśli chodzi o średnią długość życia. Ponadto posiada jeden z najniższych wskaźników śmiertelności noworodków na świecie.

Bezpłatna konsultacja

Niestety, tempo przyrostu naturalnego jest tam także jednym z najniższych, stale zwiększająca się liczba ludności jest napędzana głównie przez napływ pracowników z zewnątrz, głównie z Chin kontynentalnych. Tego typu pracownicy stanowili w ostatnich latach ok. 50% siły roboczej Makau.

Co więcej, sama nazwa Makau wynika z nieporozumienia. Mówi się, że zapytana przez Portugalczyków o nazwę tego miejsca ludność odpowiedziała „Mā gé” (妈阁), co oznaczało nazwę świątyni – A-Ma, którą wzniesiono w 1448 roku ku czci bogini Mazu – patronki rybaków i żeglarzy. Jest ona jednym z najstarszych zabytków w tym regionie.

Ze względu na kolonialną przeszłość, w Makau wykształcił się jeden z najbardziej zagrożonych wymarciem języków na świecie – Patuá (czyli miks portugalskiego i kantońskiego). Na początku XXI w. tylko 50 ludzi na całym świecie potrafiło się nim posługiwać.

Sama kuchnia również jest miksem kuchni portugalskiej i chińskiej. Często bywa określana pierwszą kuchnią fusion w historii. Do najpopularniejszych dań z pewnością można zaliczyć kurczaka po portugalsku i afrykańsku oraz solonego dorsza, nie można zapomnieć też o pork chop bun – bułce z kotletem schabowym. Najpopularniejsze słodkie przekąski to pasteis de nata, czyli babeczki budyniowe i ciastka migdałowe. Warto dodać, że samo Makau było najdłużej istniejącą europejską kolonią w Chinach.

Informacje praktyczne przed wyjazdem

Najczęściej by dotrzeć do Makau, turyści korzystają z promów kursujących z Hongkongu. Cena dla osoby pełnoletniej w dwie strony to ok. 160 zł, a promy odpływają średnio co 15 minut. Sam rejs zajmuje godzinę. Zalecamy rezerwowanie tego typu biletów z wyprzedzeniem.

Istnieje również możliwość dotarcia do Makau samolotem, gdyż posiada ono lotnisko – Macau International Airport, jednak większość lotów jest obsługiwana przez przewoźników z Chin kontynentalnych. Jeśli przebywamy na terenie Chin kontynentalnych, możemy też skorzystać z szeregu połączeń autobusowych z takich miejsc jak np. Hongkong, Guangzhou czy Zhuhai.

Rekomendowaną porą na zwiedzanie jest okres jesienno-zimowy (październik-grudzień). W tym okresie średnia temperatura wynosi ok. 24°C, oprócz tego brak jest znaczących opadów oraz wilgotność powietrza jest znacznie niższa w stosunku do pozostałej części roku.

W kwestii paszportów i wiz sprawa wygląda identycznie jak w Hongkongu. Paszport osoby przyjeżdżającej musi pozostawać ważny co najmniej przez 1 miesiąc po upływie zakładanego okresu jej pobytu w Makau. Na pobyt nieprzekraczający 90 dni wiza nie jest wymagana. Należy pamiętać, że przyjeżdżając do Makau z Chin kontynentalnych i zamiarem powrotu tamże, należy wcześniej uzyskać wizę uprawniającą do podwójnego przekroczenia granicy.

Co warto zwiedzić w Makau?

Pomimo bycia światową stolicą hazardu, region ten ma turyście do zaoferowania znacznie więcej niż kasyna. Ze względu na swój wielowiekowy, kolonialny charakter, w Makau pozostało wiele zabytków pamiętających tamten okres.

Wśród najważniejszych z pewnością można wymienić całe zabytkowe centrum Makau, które zostało w 2005 roku wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO ze względu na unikalne łączenie w sobie portugalskiej i chińskiej architektury.

Zawiera ono w sobie m.in. wspomnianą wcześniej świątynie A-ma, ruiny katedry św. Pawła, Fortaleza do Monte, plac Senado, plac Largo de Santo Agostinho, kościół św. Dominika, fortecę i latarnię Guia oraz wiele innych interesujących zabytków.

Z bardziej współczesnych atrakcji z pewnością wartą odwiedzenia jest mierząca 338 metrów wieża Macau Tower, z której można zobaczyć nie tylko panoramę miasta, ale też dużą część delty Rzeki Perłowej. Dla osób głodnych nocnych wrażeń polecamy odwiedzenie kompleksu City of Dreams, zawierającego w sobie kasyna, kluby, puby oraz restauracje.

Nie można też zapomnieć o odwiedzeniu Rua do Cunha, ulicy przepełnionej stoiskami z lokalnymi przysmakami i pamiątkami oraz by lepiej zrozumieć całą historię tego regionu — Muzeum Makau.

Większość atrakcji będziemy w stanie zobaczyć w trakcie jednodniowego pobytu. Jeśli jednak chcemy w pełni zobaczyć to, co do zaoferowania ma nam Makau, zaleca się 2-3-dniowy pobyt.

Makau ze względu na wieloletnie przenikanie się kultury portugalskiej i chińskiej nabrało wyjątkowego dla tego regionu charakteru, który na długo zapada odwiedzającym w pamięci. Dziwi więc stosunkowo małe, choć stale rosnące, zainteresowanie turystów spoza Azji tym obszarem. Gorąco zachęcamy, zwłaszcza przy okazji wizyty w Hongkongu, do odwiedzenia tego niepowtarzalnego miejsca.

Import z Chin w 2021

Oceń post

4.3 / 5. Ilość głosów: 6