Unia Europejska rezygnuje z restrykcji na chińskie panele

Pisaliśmy kiedyś o tym, że Unia Europejska ustanawia restrykcyjne zasady, dotyczące importu paneli słonecznych z Chin. Wszystko w ramach ochrony rodzimego rynku przed tanimi produktami importowanymi z Państwa Środka. W ostatni piątek rząd Unii Europejskiej poinformował, że obowiązujące przez prawie pięć lat prawo, dotyczące cła antydumpingowego na ogniwa i panele słoneczne z Chin nie zostanie przedłużone.

Panele słoneczne z Chin

Zniesienie restrykcji na panele słoneczne z Chin

Poinformowano, że po rozważeniu potrzeb producentów, a także osób wykorzystujących i importujących panele słoneczne zdecydowano, że wygaśnięcie środków leży w najlepszym interesie Unii Europejskiej jako całości. Decyzja uwzględnia również nowe unijne cele, dotyczące energii odnawialnej.

O zniesieniu restrykcji zastanawiano się już od zeszłego roku. Ostatecznie decyzja ta została ogłoszona pod koniec sierpnia 2018 roku.

Szkolenie: Import z Chin

Chiny – największy producent paneli fotowoltaicznych

Chiny są obecnie największym producentem paneli słonecznych na świecie. 65% światowej produkcji paneli fotowoltaicznych jest chińska, a ponadto ponad 70% produkcji solarnej przeznaczona jest na eksport. Przed nałożeniem ceł antydumpingowych, Unia Europejska była głównym punktem eksportowym tego typu produktów i trafiało do niej 80% chińskiego eksportu paneli.

Konflikt w sprawie paneli słonecznych

Toczący się przez długi czas konflikt, dotyczący nakładania cła antydumpingowego na panele słoneczne był najpoważniejszym sporem handlowym pomiędzy Chinami a Unią Europejską. W 2013 roku państwa unijne zdecydowały o wprowadzeniu cła antydumpingowego na panele słoneczne z Chin podchodzące od producentów, którzy nie zamierzali przystąpić do ugody z Unią Europejską w omawianej sprawie.

Powstała nawet lista 131 chińskich firm, które wyraziły zgodę na sprzedawanie swoich produktów po sztucznie zaniżonych cenach. Większa część eksportu do Unii Europejskiej prowadzona była głównie przez te firmy. Stawki celne dla firm z listy nie przekraczały 30%, podczas gdy stawki dla producentów, którzy nie współpracowali osiągała nawet 67,9%.

Chęć dominacji na rynku paneli fotowoltaicznych

Chińczykom zarzucono, iż w celu chęci zdominowania rynku sprzedają panele po zaniżonych kosztach. Postępowanie antydumpingowe Komisji Europejskiej przeciwko Chinom rozpoczęło się w 2012 roku.

W grudniu 2013 roku, Komisja Europejska wydała rozporządzenie nakładające cło antydumpingowe na przewóz modułów fotowoltaicznych z krzemu krystalicznego i głównych komponentów pochodzących z Chin. Pekin próbował odwołać się od decyzji i wniósł skargę do Trybunału Sprawiedliwości UE. Stwierdzono jednak, że ustanowione rozporządzenie pozostanie niezmienione.

Pomimo nałożenia ceł antydumpingowych chińscy producenci zajmowali się produkcją paneli słonecznych poza granicami Chin i sprzedawali je w Europie za dużo niższą cenę niż Europejscy producenci.

Niedobór paneli fotowoltaicznych w Unii Europejskiej

W Europie zaczęło brakować modułów fotowoltaicznych. Ze względu na wielkie zapotrzebowanie na panele słoneczne przez Stany Zjednoczone, produkowane w Unii Europejskiej moduły przeznaczane były na eksport.

Rezygnacja z restrykcji ma zwiększyć ilość paneli słonecznych trafiających do Unii Europejskiej. Cła nie będą już powstrzymywać producentów przed sprzedawaniem paneli fotowoltaicznych, wyprodukowanych w Chinach. Problem niedoboru paneli na rynku europejskim ma zostać rozwiązany.

Szkolenie: Import z Chin

Oceń post

4.4 / 5. Ilość głosów: 7