Handel z Chinami – korupcja w Chinach (statystyki)

Obecnie Chiny są uważane są za atrakcyjne miejsce dla zagranicznych inwestycji, pomimo wysokiej korupcji, którą na co dzień w Chinach obserwujemy. Proces przejścia od gospodarki planowanej do gospodarki wolnorynkowej pozwoliło Chinom nie tylko na uzyskanie wyjątkowego wzrostu gospodarczego, dużych możliwości rozwoju, ale także stworzyło sytuacje, w których korupcja w Chinach w sektorze prywatnym i publicznym kwitnie.

Korupcja w Chinach

Korupcja w Chinach

Chiński rząd otwarcie przyznaje, że korupcja jest problemem, który może wstrząsnąć wzrostem gospodarczym w długim okresie, dlatego też została wprowadzona kampania antykorupcyjna w całym kraju. Niestety nie przyniosła ona zamierzonych skutków. Pomimo takich działań jak, wzmocnienia ustawodawstwa, wyższych kar i częstszych kontroli w spółkach i urzędach państwowych.

Korupcja w Chinach nadal jest poważnym problemem dla zagranicznych firm, zarówno inwestujących w Chinach jak i importujących produkty z Chin. Korupcja obejmuje podmioty na różnych etapach działalności w Chinach w szczególności dotyczy ona firm eksportujących swoje produkty. Chińscy urzędnicy przymykają oko na brak pozwoleń eksportowych firm, brak wymaganych certyfikatów i pozwoleń na produkcję. Dotyczy to w szczególności małych firm handlowych, które podają się za producentów poszukiwanych przez nas produktów. Można się łatwo zabezpieczyć przed nieuczciwymi firmami z Chin, sprawdzając niezależnie czy firma takie dokumenty faktycznie posiada.
Transparency International od dawna ostrzega przed powszechną korupcję w kraju, statystyki z 2011 tylko to potwierdzą.

korpucja w chinach

Indeks Percepcji Korupcji dla Chin wynosi 3,6 (1 – bardzo skorumpowane, 10 – czysta)

Natomiast Indeks współczynnika łapówek wynosi 6,5 (bardzo prawdopodobne).

Statystyki z 2011 pokazują, że łapówki były konieczne u 54% chińskich producentów, którzy eksportowali zagranicę. Dotyczyło to głównie wysyłki towarów do zagranicznych importerów i 3 najczęstsze przypadki to:

  • brak wymaganej licencji eksportowej
  • brak pozwolenie na eksport dla firm handlowych (producenci/fabryki posiadają takie pozwolenie)
  • brak certyfikatów (badań laboratoryjnych, CE, ISO).
Szkolenie: Import z Chin

Korupcja w Chinach stale stwarza problemy zachodnim firmom decydującym się na inwestycje w Państwie Środka. Jak widzimy na statystykach, Chiny to państwo bardzo skorumpowane a łapówki są na porządku dziennym.

Oceń post

0 / 5. Ilość głosów: 0