Platforma 1688

Chińskie platformy zakupowe cieszą się rosnącą popularnością, zarówno wśród przedsiębiorców, jak i klientów detalicznych. Importerzy z Chin dobrze zaznajomieni są już z portalami B2B (business to business), na przykład Alibaba, Made-in-China, Global Sources. Serwisy te umożliwiają zagranicznym kupującym na zawarcie transakcji z chińskimi dostawcami przez Internet. Do chińskich portali B2B należy również platforma 1688, która w przeciwieństwie do wcześniej wymienionych serwisów, nastawiona jest na składanie zamówień przez chińskich hurtowników. Postanowiliśmy ją opisać, ponieważ wiemy, że niektórzy importerzy również znajdują na niej swoich dostawców. Czy warto kupować na 1688.com?

platforma 1688

Czym jest platforma 1688?

Platforma 1688 należy do Alibaba Group i czasem jest nazwana także alibaba.cn. To portal typu B2B (transakcja pomiędzy dwoma lub więcej podmiotami gospodarczymi), co oznacza, że służy do zakupów hurtowych, a nie kupowania detalicznego przez indywidualnego klienta. Na pierwszy rzut oka, interfejs jest niemalże identyczny jak ten na Alibabie. Czym więc się od nich różni? Przede wszystkim, platforma 1688 służy do sprzedaży produktów przez Chińczyków dla chińskich hurtowników, a nie dla międzynarodowych – jak np. na Alibabie. A poza tym, występuje tylko w chińskiej wersji językowej, gdyż głownie jest dedykowana sprzedawcom i kupującym z Chin. Co niestety oznacza, że prawdopodobnie bez znajomości języka chińskiego nie dogadamy się ze sprzedającym, w przeciwieństwie do chińskich sprzedawców z Alibaby znających angielski.

Tajemnicza nazwa portalu 1688 symbolizuje szczęście, a wielu Chińczyków, zwłaszcza biznesmenów, uważa, że oznacza również pomyślność. Oprócz tego, zwięzła nazwa, stworzona z samych cyfr: 1688 jest też łatwa do zapamiętania. Sprawdź też nasz artykuł na temat znaczenia liczb w Chinach. Inni dopatrują się też w 1688 podobnej wymowy jak Alibaba ­­­­– Yī liù bābā.

platforma 1688

Jak zamówić towar na 1688 nie będąc chińskim hurtownikiem?

Coraz więcej jest klientów spoza Chin, którzy chcą dokonać transakcji poprzez 1688.com. Jak to zrobić? Pamiętaj, że platforma 1688 jest dedykowana sprzedaży hurtowej, w dodatku wyłącznie między chińskimi przedsiębiorstwami.

Przedsiębiorcy spoza Państwa Środka mogą zakupić towary na portalu poprzez agentów, którzy pośredniczą w zamówieniu. Oczywiście nie jesteśmy w stanie zamówić wszystkiego – ograniczają nas możliwości i cena wysyłki. Na przykład, składając zamówienie na bardzo ciężkie przedmioty, sama ich wysyłka znacząco przerasta cenę samego towaru.

Wróćmy jeszcze do kwestii agentów pośredniczących w zamówieniu. Zajmują się oni komunikacją z chińskim sprzedawcą, płatnością za zamówienie, czyli ogólnie całym procesem zamówienia produktów. Ponieważ sprzedawcy z 1688.com niechętnie wysyłają towar poza granice Chin, nasz agent odbiera zamówienie i dopiero następnie wysyła do nas. Warto pamiętać, że gdy korzystamy z usług pośrednika, cena importu towaru wzrasta. W tym przypadku należy więc skalkulować koszty i zadecydować czy import za pomocą 1688 rzeczywiście jest bardziej opłacalny niż np. poprzez Alibabę.

Innym sposobem na zawarcie transakcji z dostawcą z 1688 może być porozumienie się poza portalem, na przykład za pomocą WeChata. Jednakże w tym przypadku problemem może okazać się bariera językowa. Znalezienie odpowiadających nam produktów, a także określenie swoich wymagań i warunków transakcji może być okazać się kłopotliwe, jeśli dostawca (do tej pory nastawiony jedynie na transakcje wewnątrzkrajowe) nie zna angielskiego.

Import z Chin w 2021

Zakładanie konta na 1688.com krok po kroku

Zaczynamy od kliknięcia w pasku na górnej części strony na: 免费注册 czyli bezpłatna rejestracja.

platforma 1688

Czy da się sprzedawać produkty na 1688? Żeby sprzedawać swoje produkty trzeba mieć założone konto typu biznesowego oraz przejść weryfikację. Co oznacza, że niezbędne jest posiadanie business license. Komunikat na stronie informuje nas, że bez posiadania business license powinniśmy założyć konto osobiste. To konto uprawnia do kupowania na stronie.

W następnym kroku należy kliknąć na napis po prawej stronie: Rejestracja klienta indywidualnego (个人账户注册). Wypełniamy dane. Na poniższym zrzucie ekranu opisane zostały wszystkie luki. Z listy dotyczącej numeru telefonu szukamy Polski (波兰) z numerem kierunkowym +48.

Hasło powinno zawierać od 6 do 20 znaków i nie może być takie samo jak nazwa użytkownika. Może zawierać tylko litery, liczby, znaki interpunkcyjne (poza spacją). Muszą znajdować się w nim przynajmniej 2 rodzaje wyżej wymienionych znaków: czyli np. litery+liczby, litery+znaki interpunkcyjne itp.

platforma 1688

Tak wygląda wypełniony formularz rejestracyjny.

platforma 1688

Następnie na nasz numer telefonu dostaniemy kod sms, który należy wprowadzić w okienko.

platforma 1688

W następnym kroku czeka nas wprowadzanie danych konta.

platforma 1688
platforma 1688

Tak wygląda platforma 1688 po zalogowaniu.

platforma 1688

Czym jest tzw. „TrustPass”?

Szukając dostawcy, możemy zwrócić szczególną uwagę na tzw. „TrustPass” (诚信通). Sprzedawcy TrustPass według portalu są bardziej wiarygodni pod względem jakości i usługi zwrotu/ wymiany. Członkostwo TrustPass jest płatne, zatem jest to coś w rodzaju konta premium. Po wpłacie określonej kwoty, należy przesłać do obsługi serwisu certyfikat (prawdopodobnie business license), po czym jest on weryfikowany przez pracowników 1688. Pamiętaj, że to nie daje pewności co do rzetelności dostawców wykupujących konto „premium” i dlatego należy zweryfikować chińską firmę przed dokonaniem transakcji.

Nie znając języka chińskiego, na pewno przydatny będzie tłumacz internetowy, który pomoże nam w wyszukaniu interesujących nas fraz, ponieważ wyszukiwanie fraz w języku angielskim da zdecydowanie mniej wyników.

Znajdujemy się na profilu przykładowego sprzedawcy. Zaznaczony na zrzucie ekranu pomarańczowy znaczek to właśnie TrustPass. Znajdują się tam też inne informacje, przykładowo, że konto istnieje na stronie od 2 lat i mamy do czynienia ze sprzedawcą klasy A, co sugeruje, że jest dobrym i rzetelnym kontrahentem. Poniżej możemy znaleźć numery telefonów do firmy. Po lewej stronie znajduje się okienko służące do czatu ze sprzedawcą.

platforma 1688

Zamawianie produktu na 1688.com

Na 1688 znajdziemy towary z niemalże każdej branży. Na stronie jest 16 kategorii produktów, m.in. ubrania, sprzęt elektroniczny, artykuły domowe czy też produkty spożywcze.

Krok 1. Wyszukiwanie produktu i dostawcy

Interesujący nas produkt to 5 kilogramowe opakowanie ryżu. Cena pojedynczego opakowania jest ustalana na podstawie wielkości zamówienia. Gdy chcemy zakupić do 9 takich opakowań, cena wynosi 55 juanów za jedno, ale przy większym zamówieniu, na ponad 100 sztuk, jest to już 47 juanów. Na przykład, zamierzamy zamówić 10 sztuk, 50 juanów za jedną. Jest to zamówienie o łącznej wartości 500 juanów. Niżej, w opisie aukcji, możemy zobaczyć więcej zdjęć, nawet krótkich filmików, jak również doczytać inne informacje na temat towaru.

platforma 1688

Przewijając nieco w dół, możemy znaleźć informację o sposobach płatności za towar.

platforma 1688

Krok 2. Wypełnienie formularza kontaktowego

Następnie wypełniamy formularz, po którego wypełnieniu sprzedawca będzie mógł się z nami skontaktować. Jedyny typ płatności, jaki jest przyjmowany, to RMB (juany). Sprzedawcy prawdopodobnie nie posiadają kont walutowych, gdyż głownie są nastawieni na rodzimych kontrahentów. To uniemożliwia nam sfinalizowanie transakcji. Po wypełnieniu formularza, możemy jedynie czekać na kontakt ze sprzedawcą – oczywiście w języku chińskim.

Sprzedający ma prawo uznać także nasze zamówienie za niewystarczająco duże. Gdy nie przekroczy ono minimalnej wartości zamówienia, może po prostu zostać odrzucone.

platforma 1688

Platforma 1688 a stawki celne

Jeśli jednak mimo wszystko zdecydujemy się na zakup poprzez 1688, samodzielnie czy też poprzez pośrednictwo agenta, należy pamiętać o sprawdzeniu stawek celnych na interesujące nas towary. Można to zrobić w systemie ISZTAR, wyszukując towar poprzez drzewo nomenklatury lub przyporządkowany mu HS code.

Na zamówienia z Chin są nałożone opłaty celne i należy także pamiętać o należności z tytułu VAT, który wynosi 23%. W celu obliczenia należności celno-skarbowych zapraszamy do skorzystania z darmowego kalkulatora opłat celnych.

Czy warto zamawiać z 1688.com?

W serwisie możemy znaleźć towary w niskich cenach. Jednakże, bez znajomości języka chińskiego czy też bez pośredniczącego agenta, nie jesteśmy w stanie samodzielnie dokonać zamówienia na 1688. Dodatkowe koszty wysyłki oraz opłacenia agenta sprawiają, że towar kosztuje niemalże tyle samo, jeśli nawet nie więcej jak na Alibabie, która jest zorientowana na sprzedaż zagraniczną. Niestety, bariera językowa stanowi ogromny problem w przypadku tego serwisu.

Owszem, warto wiedzieć o istnieniu tej strony, wiedzieć jak działa, ale raczej nie polecamy porywania się na zamawianie z 1688.com. Jeśli już jesteś zainteresowany zrobieniem większego zamówienia z Chin, zachęcamy do skorzystania z innych serwisów służących do zawierania transakcji między chińskimi dostawcami a zagranicznymi hurtownikami. Zapraszamy do zapoznania się z przygotowanymi przez nas poradnikami dotyczącymi korzystania z chińskich platform B2B.

Jak kupować na Alibaba?

Jak kupować na Made-in-China?

Jak kupować na Global Sources?

Jak kupować na HKTDC?

Bezpłatna konsultacja

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 2