Poradniki - Przewodnik po Targach w Kantonie

Przewodnik po Targach w Kantonie

Corocznie w Chinach organizuje się kilkaset różnorakich imprez targowych, wyjazd na targi jest doskonałą okazją, by nawiązać osobiste relacje z chińskimi dostawcami. Spośród tych wszystkich imprez targowych, Targi Kantońskie są największą i najstarszą. Poznanie chińskich biznesmenów może okazać się kluczowe w realizacji naszych planów, Chińczycy bowiem robią interesy nie z firmami, a z ludźmi: nawiązanie osobistej relacji jest bardzo ważne. Targi Kantońskie to także znakomita okazja, by obejrzeć i dotknąć produkty fabryk porozrzucanych najczęściej po całych Chinach – w typowych warunkach, objazd takich fabryk trwałby na pewno bardzo długo. Wiele osób obawia się jednak wyjazdu do Chin, przede wszystkim z uwagi na fakt dużych odległości, barier językowych i koniecznych formalności. Mimo wszystko, te problemy mogą być dość łatwo rozwiązane.

Wybór odpowiedniej fazy Targów Kantońskich

Targi Kantońskie odbywają się dwa razy do roku: jest edycja wiosenna i jesienna. Każda edycja jest podzielona na 3 fazy, więc należy sprawdzić, w której fazie wystawiają się producenci interesującego nas produktu. Wiele informacji na ten temat można uzyskać na oficjalnej stronie Targów (w języku angielskim). Jeśli brak nam czasu, by szczegółowo analizować program, lub też nasz produkt jest trudny do znalezienia, warto zwrócić się o pomoc do kogoś doświadczonego.

Umawianie spotkań

Wiele osób odwiedza Chiny nie tylko w celu wzięcia udziału w targach, lecz także by odbyć umówione uprzednio spotkania biznesowe z konkretnymi firmami. Ponieważ podróż do Państwa Środka jest czasochłonna i stosunkowo kosztowna, warto upiec dwie pieczenie na jednym ogniu. Wystarczy dodać parę dni do pierwotnego planu i poświęcić je na spotkania z firmami, mającymi swoje siedziby nieopodal Guangzhou (Shenzhen, stolica elektroniki, leży tylko w odległości dwóch godzin jazdy samochodem od Guangzhou). Wiele spośród tych firm skoncentruje się przede wszystkim na Targach Kantońskich i wyśle tam swoich najlepszych ludzi, ale odwiedzenie fabryki pozwoli nam się przekonać, czy rzeczywiście mamy do czynienia z producentem (a nie z firmą handlową).

Zaproszenie i rejestracja

Targi Kantońskie oferują wstępną rejestrację online. Najczęściej trzeba podać dane paszportu, nazwę firmy, firmowy numer telefonu oraz dane kontaktowe, typ firmy i zakres jej działalności. Wówczas otrzymamy zaproszenie, które powinno być do tego momentu bezpłatne – należy pamiętać, by rejestrować się wyłącznie na oficjalnej stronie, żeby uniknąć oszustów oferujących „rejestrację” za 50 USD czy więcej. Koszty związane z rejestracją można zawsze ponieść na miejscu, nie ma potrzeby płacić z góry.

Chińska wiza

W zależności od tego, czy udało nam się przejść przez rejestrację online, możemy złożyć wniosek na dwa różne rodzaje chińskiej wizy. Pierwszy to wiza typu M (biznesowa), wydawana każdemu, kto wyjeżdża do Chin w celach handlowych. Jeśli nie udało nam się uzyskać oficjalnego zaproszenia i planujemy zarejestrować się na miejscu, to pozostaje nam wybór wizy L (turystycznej).

Najważniejsze w przypadku wizy jest spełnienie wszystkich formalności z odpowiednim wyprzedzeniem. Dokumenty powinny być gotowe wcześniej, by mieć czas na ich zamianę/wprowadzenie poprawek, gdy wynikną jakieś problemy. Jeżeli chcemy uniknąć częstych wycieczek do ambasady lub konsulatu, skorzystajmy z pośrednictwa agencji wizowej.

Chińską wizę można też otrzymać w Hongkongu. W normalnych okolicznościach taka procedura trwa kilka dni roboczych, ale są agencje wizowe, które chwalą się, że potrafią załatwić wizę w ciągu 24 godzin. Takie rozwiązanie należy potraktować jako ostateczność.

Transport i noclegi

Jak dostać się do Kantonu? Przez wiele lat naturalną odpowiedzią było: „samolotem”, ponieważ wyłącznie transport lotniczy oferował standard właściwy dla biznesu. Teraz jednak chińskie niebo jest zatłoczone samolotami pasażerskimi, z których 3/4 wylatuje z opóźnieniem (przy planowaniu przesiadek trzeba wziąć to pod uwagę). Na najważniejszych kierunkach, Chiny zbudowały szybką kolej, mogącą z powodzeniem zastąpić samoloty. Z Pekinu do Kantonu będziemy jechać 8 godzin, 5 godzin zajmie pokonanie trasy pomiędzy Szanghajem a Pekinem. Pociąg jest wygodniejszy i bardziej punktualny od samolotu, w dodatku przywozi nas do samego centrum miasta (z wyjątkiem Szanghaju, ale stacja Hongqiao jest dobrze skomunikowana z metrem).

Jeżeli zaś chodzi o hotele, to wiele zależy od miejsca: w Kantonie naprawdę trudno znaleźć dobry pokój w czasie Targów a ceny są bardzo wysokie, wcześniejsza rezerwacja wcale znacząco ich nie zredukuje. Oficjalne hotele targów są zwykle nieco droższe, ale organizują transport wahadłowy i są położone względnie blisko Pazhou, gdzie mieszczą się tereny wystawiennicze.

Podróżowanie

Kiedy bezpiecznie dotrzemy na miejsce, możemy w różny sposób przemieszczać się po Kantonie. Najczęściej będziemy podróżować taksówkami. Zawsze trzeba się upewnić, że taksówkarz włącza taksometr i wybiera najkrótszą drogę. Na dworcach i lotniskach trzeba czekać w kolejce, by móc wsiąść do wolnej taksówki: niekiedy taksówkarze proponują niecierpliwym przejazd bez stania w kolejce, stawkę ustala się jednak wtedy z góry i jest ona co najmniej dwa razy wyższa od normalnej. Taksówkarze nie mówią po angielsku, dlatego należy mieć zapisany w chińskich znakach adres miejsca, do którego jedziemy. Co ciekawe, miejscowi często wybierają taksówki w kolorze żółtym – choć ceny są odgórnie ustalone, to operująca nimi firma ma najlepszą reputację. Wynajęcie samochodu z kierowcą jest całkiem dobrym rozwiązaniem, na pewno lepszym, niż samodzielne prowadzenie – dla kogoś nieprzyzwyczajonego do chińskiego „stylu jazdy” drogi w Chinach będą zdecydowanie niebezpieczne.

 

Bezpieczeństwo

Targi Kantońskie przyciągają nie tylko poważnych biznesmenów, lecz także całe roje oszustów, gotowych żerować na niczego niepodejrzewających cudzoziemcach. Należy uważać na fałszywe banknoty i fałszywe produkty markowe (ubrania, elektronika, alkohol). Niekiedy sprzedawca wręcza nam towar do obejrzenia, który natychmiast rozpada nam się w rękach (był wcześniej uszkodzony), po czym żąda zapłaty za szkodę. W takiej sytuacji należy po prostu odejść. Kradzież kieszonkowa jest powszechna w środkach transportu i w zatłoczonych miejscach, należy zawsze zamykać drzwi w taksówce i nosić gotówkę w trudno dostępnych miejscach. Nigdy nie należy podróżować nielicencjonowanymi taksówkami. No i wreszcie należy też pamiętać o wysokich temperaturach w maju, warunki na zewnątrz są wtedy nie do zniesienia.

Po targach

Wizycie na imprezie targowej tak wielkiej jak Targi Kantońskie towarzyszy niejednokrotnie uczucie oszołomienia, nie należy jednak nigdy podejmować ważnych decyzji pod wpływem emocji. Firmy obecne na Targach niekoniecznie są godne zaufania, niekiedy firma handlowa podszywa się pod producenta, niekiedy zaś pracownik normalnej firmy jest oszustem, czasami przedstawiane nam dokumenty są fałszywe. Warto zatem sprawdzić firmę przed złożeniem zamówienia. Podobna zasada odnosi się do firm, które poznaliśmy w trakcie spotkań biznesowych. Zasada jest prosta: im więcej wiesz, tym bezpieczniejsze są Twoje pieniądze.