Poradniki - Świadectwo rejestracji podatkowej

Świadectwo rejestracji podatkowej

(dowiesz się min. czym jest chińskie świadectwo rejestracji podatkowej, co można się dowiedzieć)

Chińska Licencja Importowo-Eksportowa

Według odnośnych przepisów chińskich, każda firma działająca w Chinach powinna mieć świadectwo rejestracji podatkowej, które jest wydawane 30 dni po uzyskaniu pozwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej (business license). Niekiedy świadectwo rejestracji podatkowej jest dokumentem okazywanym zagranicznym partnerom. Poniżej przedstawimy kilka metod sprawdzania autentyczności tego dokumentu.

Świadectwo podatkowe

Świadectwo rejestracji podatkowej jest wymagane dla wszystkich przedsiębiorstw, ich oddziałów i filii, działów produkcji w innych częściach kraju, poszczególnych właścicieli działalności przemysłowej i handlowej oraz innych przedsiębiorstw zaangażowanych w produkcję i działalność gospodarczą. Obowiązek ten dotyczy także firm zagranicznych działających w Chinach. W ich przypadku są trzy podtypy świadectwa rejestracji podatkowej, a mianowicie świadectwo rejestracji dla przedsiębiorstw z kapitałem zagranicznym (dla firm typu WOFE), świadectwo rejestracji dla przedsiębiorstw zagranicznych (dotyczy firm, mających w Chinach swoje placówki) oraz świadectwo rejestracji dla oddziałów i filii przedsiębiorstw zagranicznych.

Podatnik ma obowiązek przekazania numeru swojego konta do biura podatkowego, niemniej jednak numer ten nie jest umieszczony na dokumencie. Świadectwo zawiera następujące dane:

 

  • Nazwa podatnika
  • Przedstawiciel prawny
  • Adres rejestracji
  • Rodzaj firmy
  • Zakres działalności
  • Instytucja wydająca rejestrację biznesową
  • Unikalny numer podatnika (zazwyczaj 15 cyfr) poprzedzony chińskim znakiem kodującym nazwę prowincji (np. 川 dla Syczuanu i tak dalej).

 

Na świadectwie rejestracji podatkowej znaleźć możemy zazwyczaj jedną pieczątkę, czasami jednak dwie.

Urzędowe chińskie pieczątki

W przypadku 1) dwie instytucje potwierdzają ważność dokumentu: Biuro Podatkowe dla prowincji Szantung i lokalne Biuro Podatkowe miasta Jinan. W przypadkach 2), 3) i 4) jest tylko jedna instytucja odpowiedzialna za wydanie dokumentu. Warto zwrócić uwagę, że na dokumentach używana jest oficjalna chińska pieczęć z pięcioramienną gwiazdą w środku. Pod pieczęcią widać datę wydania świadectwa napisaną chińskimi cyframi.

Zaświadczenie o rejestracji działalności gospodarczej (business license) zawiera informację dotyczącą ważności, ale świadectwo rejestracji podatkowej nie. Zdaniem niektórych, powinno być oddalane co trzy lata, ale wymóg ten jest powszechnie ignorowany. Ogólnie rzecz ujmując, decyzja o terminie odnowienia świadectwa rejestracji podatkowej należy do lokalnego biura podatkowego. Na podstawie samego świadectwa podatkowego nie sposób zatem stwierdzić, czy firma funkcjonuje, dlatego gdy prosimy stronę chińską o przysłanie nam dokumentów, warto poprosić o skan lub kopię zaświadczenia o rejestracji działalności gospodarczej.