Poradniki - Nieistniejąca firma

Nieistniejąca firma

1. Objawy.

Prawie każdy importer w kontakcie z firmami chińskimi natknął się na nieistniejącą firmę. Otóż w Chinach jest to bardzo często praktyka, że firmy które poznajemy zarówno na platformach B2B takich jak alibaba.com czy made-in-china.com ale również i na targach handlowych zwyczajnie nie są nigdzie zarejestrowane i prawnie nie funkcjonują.

Niestety spowodowane jest to chęcią szybkiego zarobienia i załapania się na trwający boom na Chiny. Bardzo często okazuje, że cała otoczka jest przygotowana przez Chińczyków. „Firmy widma” posiadają swoje stoiska na międzynarodowych targach handlowych, przyjmują delegacje, pokazują biura, fabryki etc. Jednak już po przelaniu zaliczki do Chin telefony milkną, a na faxy i maile nikt nie odpowiada. Jest to niewątpliwie największe zagrożenie, gdyż nie znając realiów Chin, kultury czy języka bardzo ciężko to zagrożenie wyeliminować.

2. Sposób przeciwdziałania.

Jeżeli współpracujemy z firmami w Europie czy USA zazwyczaj w przypadku jakichkolwiek problemów możemy sprawdzić sobie KRS danej firmy. Czemu nie robimy tego handlując z Chinami i wysyłając tysiące dolarów zaliczki w ciemno? Podstawowym krokiem w bezpiecznym handlu z Chinami powinna być weryfikacja firmy z Chin poprzez sprawdzenie jej KRS. Dopiero wtedy jesteśmy w stanie mieć pewność, że firma z którą chcemy handlować faktycznie istnieje.