Złoty Tydzień 2022

Wraz z rozpoczęciem października w Chinach witane jest kolejne wielkie święto – Święto Narodowe (国庆节), znane też jako Złoty Tydzień. Jest to drugie z kolei, zaraz po Chińskim Nowym Roku, najważniejsze i najdłuższe święto w Państwie Środka. W tym artykule opowiemy nie tylko, czym jest i w jaki sposób obchodzony jest Złoty Tydzień 2022, ale również, dlaczego warto zapoznać się z nim przed rozważaniem rozpoczęcia kontaktów biznesowych w tym czasie w Chinach.

Złoty Tydzień 2022

Złoty Tydzień 2022 – Kiedy się obchodzi?

Złoty Tydzień to święto państwowe, które upamiętnia proklamowanie Chińskiej Republiki Ludowej przez Mao Zedonga w Pekinie. Miało to miejsce 1 października 1949 roku, toteż obchody Złotego Tygodnia rozpoczynają się już pierwszego dnia tego miesiąca. Jest to data ważna dla kraju, ponieważ rozpoczęła ona zupełnie nowy okres w historii Chin. W owym czasie, po raz pierwszy ukazana została nowa flaga kraju.

W przeciwieństwie do tradycyjnych świąt chińskich, których daty w dużej mierze zależą od kalendarza księżycowego, Święto Narodowe nie jest świętem ruchomym. Co roku trwa ono od 1 do 7 października. Często również dochodzi do kolizji ze Świętem Środka Jesieni, którego data jest zależna od wspomnianego kalendarza księżycowego. Wówczas okres świętowania może uleć znacznemu przedłużeniu o kolejne dni. W 2022 roku będzie miała miejsce 73. rocznica święta.

Obchody Złotego Tygodnia 2022

W obchodach święta kluczowe są pierwsze trzy dni. Organizowana jest ceremonia wzniesienia flagi narodowej na Placu Niebiańskiego Pokoju. Kolejnym ważnym punktem świętowania jest pokaz sił zbrojnych kraju w paradzie militarnej. Po zachodzie słońca organizowane są pokazy fajerwerków. W kolejnych dniach nie brak również wszelkich pokazów tanecznych i muzycznych wraz z prezentacją technik tradycyjnej chińskiej kaligrafii, czy też malarstwa. Święto służy w głównej mierze do prezentacji wspaniałości i pochwale kultury i siły Państwa Środka.

Poza kulturą Chińczycy skupiają się również na wykorzystaniu swojego wolnego czasu od pracy na różne sposoby. Są to między innymi podróże, jak i zakupy w centrach handlowych. Jest to okres w roku, kiedy to sprzedawcy odnotowują najwyższe obroty. W związku z tym ceny towarów znacznie rosną. Ciężko jest również poruszać się środkami transportu, które często stają w korkach ulicznych. Chińczycy przemieszczają się, aby dotrzeć do swoich rodzin, jak i aby zwiedzić oblegane miejsca turystyczne w Chinach, takie jak Plac Tiananmen, czy Wielki Mur Chiński. Poza podróżami w kraju, mieszkańcy Chin wyjeżdżają również do krajów Europy czy Ameryki.

Planując podróż do Chin w tym czasie, warto przygotować się na wysokie wzrosty cen we wszelkich miejscach wypoczynkowych oraz atrakcjach na terenie kraju. Należy również przygotować się do wyjazdu z dużym wyprzedzeniem, gdyż miejsca noclegowe czy bilety na transport wyprzedają się momentalnie.

Szkolenie: Import z Chin

Zakazane Miasto – obowiązkowy punkt turystyczny podczas Golden Week

Zakazane Miasto w Pekinie, to inaczej pałac dynastii Ming oraz Qing, które panowały w Chinach kolejno w latach 1368-1644 oraz 1644-1912. Znajduje się on tuż przed Placem Tiananmen, na którym odbyła się proklamacja nowego państwa, toteż nic dziwnego, że jest jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc podczas Złotego Tygodnia.

Pałac zbudowany został w latach 1406-1420, choć jego architektura zachwyca zwiedzających nawet współcześnie. Na kompleks składa się 980 budynków, które otoczone są murem obronnym.

W okresie pandemii liczba wejść do pałacu została ograniczona ze względów bezpieczeństwa, jednak ilość turystów, która zachwyca się Zakazanym Miastem wcale nie maleje.

Złoty Tydzień 2022 Zakazane Miasto w Pekinie
Źródło: architectural-review.com/archive/tiananmen-square-the-history-of-the-worlds-largest-paved-square

Złoty Tydzień a współpraca z chińskimi przedsiębiorcami

W czasie Złotego Tygodnia wszelkie sklepy czy centra handlowe pozostają otwarte. Niestety należy zwrócić uwagę na to, iż są to jedyne otwarte placówki podczas tego okresu na terenie kraju. Wszelkie firmy, fabryki czy banki pozostają zamknięte, aby umożliwić Chińczykom planowanie podróży czy udział w obrzędach Święta Narodowego. Wolne dni są oczywiście odrobione w ciągu roku w późniejszym czasie. Należy jednak mieć to na uwadze, gdyż wszelakie próby kontaktu w tym czasie z pracownikami chińskich firm i przedsiębiorstw mogą być znacznie ograniczone. Planując więc współpracę z kontrahentami z Chin, należy wziąć pod uwagę, jak utrudnione jest załatwienie spraw biznesowych w czasie trwania Złotego Tygodnia.

Bezpłatna konsultacja

Oceń post

3.7 / 5. Ilość głosów: 3