Czego nie importować z Chin

Import z Chin od lat cieszy się zainteresowaniem przedsiębiorców, którzy pragną zwiększyć konkurencyjność swojej firmy. Jest to opłacalne przedsięwzięcie, ale nietrudno o popełnienie błędów (szczególnie przez niedoświadczonych importerów), które mogą mieć poważne konsekwencje dla firmy. Poniżej podpowiadamy czego nie importować z Chin, aby zminimalizować ryzyko.

Czego nie warto importować z Chin

Czego nie importować z Chin?

Produkty znanych marek z Chin

Sprowadzanie i sprzedaż produktów marek takich jak Apple, Nike, Adidas, Samsung czy Sony bez odpowiedniego zezwolenia właściciela znaku towarowego jest nielegalne i podlega wysokim karom finansowym. Uzyskanie właściwych licencji może być nadzwyczaj czasochłonne i problematyczne, a w przypadku marek, które mają wyznaczonych wyłącznych dystrybutorów – wręcz niemożliwe. Powinno się weryfikować chińskich dostawców, nawet jeśli twierdzą, że posiadają pozwolenie na produkcję towarów z logo danej firmy. To na importerze spoczywa bowiem obowiązek uzyskania zgody na wprowadzenie dóbr do obrotu.

Należy także pamiętać, że nawet jeśli dany towar jest produkowany w chińskich fabrykach, to wysyłany jest on, na przykład, do siedziby firmy w Stanach Zjednoczonych, skąd jest następnie dystrybuowany na cały świat. Jeśli chcemy zakupić większe ilości markowego produktu w Chinach, należy to zrobić przez oficjalnych dystrybutorów, gdzie ceny będą podobne, lub nawet wyższe niż w Polsce. Warto także pamiętać, że rynek podróbek w Chinach jest ogromny. Jeśli komuś udaje się więc dojść do tańszych „markowych” towarów, jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że są to podróbki. Często wyglądają one niemal identycznie jak oryginał, a także dorównują mu jakością. Trzeba więc zachować czujność i zawsze weryfikować dostawcę, aby nie zostać oszukanym, myśląc, że znalazło się okazję.

Jeśli mimo wszystko interesuje cię import produktów markowych z Chin, zapoznaj się z naszym artykułem na ten temat i dowiedz się jak przeprowadzić taki import legalnie.

Bezpłatna konsultacja

Chińskie produkty jednego sezonu

Przy importowaniu wszelkiego rodzaju artykułów sezonowych należy pamiętać, że kluczowy jest czas. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z dużej liczby zagrożeń wynikających z importu tego typu produktów. Import z Chin to długi proces, który wymaga wcześniejszego zaplanowania: znalezienia zaufanego dostawcy, audytu fabryki i kontroli produktów, a także najrozsądniej, zamówienia próbek z nawet kilkumiesięcznym wyprzedzeniem.

Artykuły sezonowe cieszą się popularnością przez krótki czas w ciągu roku, w momencie, gdy taki „hit sezonu” pojawia się już w sprzedaży w Polsce to za późno jest, żeby zaczynać szukać dostawcy z Chin. Musimy mieć świadomość, że „moda” na nie może minąć, zanim zdążą one do nas dotrzeć. Przed taką sytuacją nie ma tak naprawdę możliwości ochrony i importer będzie musiał się liczyć ze stratami. Jeśli więc myślimy o sprzedaży sezonowych produktów, powinniśmy rozważyć, co będzie popularne w następnym sezonie z odpowiednim wyprzedzeniem.

Surowce z Chin do UE

Importując surowce z Chin do Unii Europejskiej należy zapoznać się ze wszelkimi obowiązującymi wymogami. W zależności od surowców będą nas obowiązywały bądź nie obowiązywały różne pozwolenia. Jeśli interesuje nas na przykład import stali z Państwa Środka, trzeba pamiętać, że wymagana jest dodatkowa opłata w postaci cła antydumpingowego. Zostało ono wdrożone, aby ograniczyć import chińskiej stali do UE i zmniejszyć konkurencję dla europejskich producentów tego surowca.

Musimy także pamiętać, że szukanie dostawców surowców w internecie jest często bezsensowne, trzeba zaplanować podróż do Chin i na przykład wziąć udział w targach branżowych. Dzięki temu możemy osobiście zapoznać się z ofertą dostawców i sprawdzić jakość ich towarów. Jest to także okazja do rozmowy ze dostawcą twarzą w twarz, prowadzenia negocjacji oraz nawiązania relacji.

Szkolenie Poniedziałek 18:00

Produkty niskomarżowe

Decydując się na import dużej ilości produktów, znajdź takie, na których będziesz w stanie dużo zarobić. Należy pamiętać, że oprócz kosztów samego towaru trzeba się liczyć także z kosztami kontroli jakości, transportu czy odprawy celnej. Jeśli szukamy najtańszych produktów w Chinach, musimy się liczyć z konkurencją, która często będzie sprzedawała produkty po cenach, które dla nas nie będą opłacalne. Analizuj więc konkurencję, swoich potencjalnych odbiorców oraz ich potrzeby i szukaj wysokomarżowych produktów.

Skomplikowane produkty

Jeśli decydujesz się na import konkretnego towaru, powinien to być taki, na którym się znasz i który nie przysporzy Ci w przyszłości problemów. Przed importem przedsiębiorcy powinny zaznajomić się z szeregiem regulacji, z którymi będą musieli się zmierzyć. Należy wiedzieć między innymi, jakie certyfikaty są wymagane przy imporcie, jakie cło obowiązuje, jak właściwie oznaczyć produkt oraz czy wymagane jest umieszczenie instrukcji. Wiele produktów importowanych z Chin wymaga także spełnienia wymogów dyrektyw Unii Europejskiej, co może być szczególnie skomplikowane przy imporcie towarów oznaczonych jako niebezpieczne.

Drogie chińskie produkty

Przed rozpoczęciem importu z Chin należy ustalić jak wysoki jest nasz budżet, a następnie dostosować pod niego interesujące nas produkty. Przy niskim budżecie nie szukaj drogich produktów w przeliczeniu na jednostkę, a raczej znajdź odpowiednią niszę. Pomyśl, jak możesz produkt udoskonalić, zmienić i co możesz dodać od siebie, aby wyróżnić się od konkurencji.

Czego nie importować z Chin – podsumowanie

Przed rozpoczęciem importu z Chin należy zrobić zebrać informacje na temat interesującego nas towaru. Wybór odpowiedniego produktu to w końcu pierwszy krok do sukcesu. Zorientuj się więc odpowiednio wcześniej, kiedy jego sprzedaż jest najbardziej opłacalna, czy jesteś w stanie uzyskać wszelkie potrzebne zezwolenia i certyfikaty oraz na jakie dodatkowe opłaty musisz być przygotowany. Warto także wziąć udział w szkoleniu prowadzonym przez naszych ekspertów. Sprawdź, jakie produkty warto sprowadzać z Chin.

Szkolenie: Import z Chin

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 2