Święto Narodowe w Chinach – Złoty Tydzień

Golden Week, czyli Złoty Tydzień to najdłuższe po Chińskim Nowym Roku święto państwowe w Chinach. Są to tygodniowe wakacje, które Chińczycy wykorzystują przede wszystkim do podróży. Przynosi to ogromne dochody dla branży turystycznej i jednakowo wiąże się ze szturmem wszelakich atrakcji turystycznych. Zwiedzanie Chin podczas trwania Golden Week to naprawdę wielkie wyzwanie. Dlatego jeśli planujesz zwiedzanie Państwa Środka podczas trwania Złotego Tygodnia koniecznie przeczytaj ten artykuł.

Święto Narodowe w Chinach - Złoty Tydzień

Historia Złotego Tygodnia w ChRL

1 października to Święto Narodowe, w Chinach, które upamiętnia proklamację Chińskiej Republiki Ludowej przez Mao Zedonga w 1949 roku. Święto Narodowe rozpoczyna okres Złotego Tygodnia (od 1 do 7 października). Pierwszy Złoty Tydzień w Chinach odbył się w 1999 roku. Święto stworzono przez rząd chiński z myślą o rozszerzeniu turystyki krajowej, umożliwieniu łączenia się rodzin oraz poprawieniu krajowego poziomu życia. Złoty Tydzień jest również obchodzony w Specjalnych Regionach Administracyjnych ChRL – w Makau i Hongkongu.

W Chinach święta co roku przypadają na inne daty, gdyż liczone są według kalendarza księżycowego. Święto Narodowe (obok Święta Pracy) nie jest świętem ruchomym. Co ciekawe, zdarza się, że Święto Narodowe w Chinach i Święto Środka Jesieni odbywają się w bliskiej odległości. Powoduje to, że czasem mogą się one pokrywać i jednocześnie wydłużać dni wolne w Chinach nawet do 2-3 tygodni.

Złoty Tydzień w Chinach w liczbach

Podczas pierwszego Golden Week odnotowano liczbę 28 milionów podróżujących. W 2017 roku było już 120 milionów, w 2015 roku 526 milionów, a w 2017 roku aż 705 milionów turystów, którzy na podróże wydali 583,6 miliarda juanów (85 miliardów dolarów amerykańskich). Z roku na rok liczba podróżujących rośnie. Szacunki podają, że podczas Golden Week ponad połowa kraju jest w podróży. Chińskie Ministerstwo Transportu podało, że podczas tego tygodnia w 2017 roku na krajowych autostradach zarejestrowano ponad 335 milionów użytkowników. Na drodze z miasta Guangzhou do Shenzhen, która wynosi około 136 km i trwa niecałe dwie godziny, w 2017 roku podczas Złotego Tygodnia utworzył się korek o długości prawie 50 km i jazda na tym odcinku trwała ponad 10 godzin.

Złoty Tydzień w Chinach

Podróżowanie podczas Golden Week

Złoty Tydzień to zdecydowanie czas, w którym ciężko podróżować po Chinach. Zwłaszcza jeśli jest się obcokrajowcem. Przede wszystkim najważniejsze, aby z odpowiednio długim wyprzedzeniem zarezerwować hotele, loty i inne przejazdy. Tuż przed Złotym Tygodniem bardzo niewielkie są szanse na znalezienie noclegu, a poza tym ceny znacznie idą w górę. Co więcej, najlepiej unikać pierwszego i ostatniego dnia tych wakacji. Wtedy to wszyscy wyjeżdżają i przyjeżdżają. Wówczas najlepiej wybrać trochę mniej znane miejsca. Wielki Mur, Plac Tiananmen w Pekinie, czy Bund w Szanghaju będą najbardziej oblegane.

Jeśli prowadzisz interesy z Chinami należy pamiętać, że wtedy urzędy, fabryki, czy firmy są zamknięte. Kontakt z chińskim partnerem biznesowym również może być utrudniony w tym czasie. Dlatego też, zachęcamy do zapoznania się ze świętami w Chinach.

Oceń post

4.6 / 5. Ilość głosów: 5