Wizy do Chin – rodzaje i formalności

Przygotowując się na wyjazd do Chin należy pamiętać o konieczności posiadania odpowiedniej wizy do Chin. Można ją wyrobić samodzielnie w konsulacie Chińskiej Republiki Ludowej w Warszawie lub w Gdańsku, ale istnieje również możliwość skorzystania z usług różnorodnych biur pośredniczych, a czasem nawet biur podróży. Tego rodzaju biura zwykle pomagają wypełnić wniosek wizowy, dokonać formalności, a także oferują wysłanie oraz odebranie dokumentów z ambasady przez kuriera. W takim wypadku należy jednak przygotować się na dodatkowe koszty pokrywające wyżej wymienione usługi.

wizy do Chin

Oczywiście za wizę wjazdową konsulat również pobiera opłaty, zwykle w wysokości 260 złotych. W przypadku wydania wizy w trybie ekspresowym opłaty konsularne są wyższe o 110 zł. Dlatego też warto zapoznać się z wszelkimi formalnościami wizowymi oraz godzinami otwarcia konsulatów.

 

Ambasada Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce

Dni tygodnia

Godziny otwarcia

Adres

Informacje dodatkowe

Poniedziałek – Piątek

8:30 – 15:00

ul. Bonifraterska 1

00-203 Warszawa

Tel. 0048228313836

www.chinaembassy.org.pl

 

Wydział konsularny przy Ambasadzie

Dni tygodnia

Godziny otwarcia

Adres

Kontakt

Poniedziałki, środy, czwartki

9:00 – 11:00

ul. Bonifraterska 1, Warszawa

(wejście od ulicy Franciszkańskiej)

Tel. 0048 22 6358333-5054

Email: consular@chinaembassy.org.pl

 

Konsulat Generalny Chińskiej Republiki Ludowej w Gdańsku

Dni tygodnia

Godziny otwarcia

Adres

Kontakt

Poniedziałek

14:00 – 16:00

Al. Grunwaldzka 1, 80-236 Gdańsk

Tel. 0048 58 340 26 20

Email: china@consulate.gda.pl

Środa

9:30 – 11:30

Piątek

14:00 – 16:00

Czas wydania wizy w trybie zwyczajnym zwykle wynosi tydzień roboczy, a w trybie ekspresowym około dwóch dni. Należy też uwzględnić czas pracy konsulatu, ze względu na to, że zwykle jest on zamknięty podczas świąt polskich oraz niektórych chińskich, takich jak: Chiński Nowy Rok (konsulat może być wtedy nieczynny nawet do 2 tygodni), Święto Pracy (nieczynny przez około tydzień) oraz Święto Środka Jesieni i Święto Narodowe, czyli rocznica powstania ChRL (w obu przypadkach również nieczynny przez około tydzień). Warto szczególnie zwrócić uwagę na czas obchodów Chińskiego Nowego Roku oraz Święta Środka Jesieni, jako że oba te festiwale są świętami ruchomymi przypadającymi zwykle na przełomie stycznia i lutego oraz września i października. Przy wyrabianiu wizy należy także pamiętać, iż konsulat Chińskiej Republiki Ludowej ma prawo do odmowy jej wydania i zmiany krotności bez podania przyczyny.

Szkolenie: Import z Chin

Wizy do Chin – rodzaje

Istnieje wiele rodzajów wizy do Chin, a wszystkie są dokładnie opisane i sklasyfikowane na stronie ambasady Chińskiej Republiki Ludowej. Są one podzielone ze względu na cel podróży oraz na liczbę możliwych wjazdów i wyjazdów do Chin (istnieją wizy 1-krotne, 2-krotne lub wielokrotne). Do najbardziej popularnych należą m. in:

  • Wizy turystyczne (L)
  • pozwalające na 1 lub 2 wjazdy po 30 dni każdy, polecane dla osób, których celem jest turystyka lub udział w targach jako zwiedzający. Ważne przez 3 do 6 miesięcy od momentu ich wydania.
  • Wizy biznesowe (M)
  • pozwalające na 1 lub 2 wjazdy po 30 dni każdy, przeznaczone dla osób wybierających się na targi w roli wystawców oraz biorących udział w rozmowach handlowych, biznesowych czy też w spotkaniach z kontrahentami. Ważne przez 3 do 6 miesięcy od momentu ich wydania
  • pozwalające na wiele wjazdów nie przekraczających zwykle 180 lub 365 dni. Ważne przez pół roku do całego roku.
  • Wizy naukowe (F)
  • pozwalające na 1 wjazd trwający 30 dni, przeznaczone dla osób wyjeżdżających w celach naukowych, udających się na konferencje itp. Ważne przez 3 miesiące od momentu ich wydania.
  • Wizy pracownicze (Z)
  • przeznaczone dla osób podejmujących w Chinach pracę, staż czy też praktyki. Ważne przez 3 miesiące od momentu ich wydania.

Wymagane dokumenty dla wizy do Chin

Potrzebne dokumenty do uzyskania wizy różnią się w zależności od jej rodzaju. Przykładowo do uzyskania wizy biznesowej na jeden lub dwa wjazdy potrzebny jest ważny paszport i 6 wolnych stron w nim, kopia paszportu, jedno zdjęcie paszportowe, dowód rezerwacji lotniczej i hotelowej, wniosek wizowy oraz dowód udziału w targach lub zaproszenie od chińskiej firmy. W celu uzyskania wizy biznesowej wielokrotnej wymagane są takie same dokumenty wraz z posiadaniem zaproszenia od chińskiej firmy z prośbą o wydanie wizy wielokrotnej oraz przynajmniej dwie wizy biznesowe w paszporcie. Warunki uzyskania wizy zostaną również spełnione w wypadku posiadania zaproszenia od władz chińskiej prowincji zamiast od chińskiej firmy.

Specjalne strefy administracyjne

Jeśli wybieramy się w podróż do miejsc uznawanych za specjalne strefy administracyjne, czyli np. do Makao lub Hongkongu, to w takim przypadku wiza nie jest wymagana. Jeśli jednak planujemy odwiedzić te miejsca podczas wizyty w Chinach z zamiarem powrotu do Chińskiej Republiki Ludowej, to niestety jest to traktowane jako opuszczenie chińskich granic. W takim wypadku konieczne jest wyrobienie dwukrotnej lub wielokrotnej wizy. Ważne jest również pamiętanie o tym, iż nasz wjazd do Chin nie może się odbyć później niż na 3 dni przed końcem ważności wizy.

Przedłużenie pobytu w Chinach

Jeśli ze względu na pewne okoliczności chcemy przedłużyć nasz pobyt w Chinach, to możemy udać się do wydziału imigracyjno- emigracyjnego (Entry and Exit Administration), zwanego również PBS (Public Security Bureau). Do potrzebnych dokumentów, przy wypełnianiu formalności, należą: paszport, ksero paszportu, zdjęcia paszportowe, potwierdzenie meldunku, wyciąg z konta, bilet powrotny oraz oczywiście wniosek PBS. Po wypełnieniu wniosku otrzymamy pozwolenie na przebywanie w Chińskiej Republice Ludowej przez kolejne 30 dni. Warto jednak pamiętać o odpowiednim zapasie czasu, ze względu na to, iż procedury mogą potrwać nawet tydzień. Ubieganie się o przedłużenie pobytu już po końcu ważności wizy nie jest możliwe, poza tym przebywanie w takim wypadku nadal w Chinach, nie tylko drastycznie zmniejsza szansę na uzyskanie kolejnej wizy ale również jest karalne pozbawieniem wolności i grzywną w wysokości 500 CNY za każdy dzień.

Szkolenie: Import z Chin