Transport kolejowy z Chin: koszty i stawki

Chiny już od dłuższego czasu są jednym z najważniejszych partnerów handlowych Polski. Jednak dzięki projektowi Nowego Jedwabnego Szlaku współpraca handlowa pomiędzy oba krajami ma szansę jeszcze bardziej się rozwinąć. Transport kolejowy z Chin jak i Nowy Jedwabny Szlak to koncepcja, która ma na celu budowanie połączeń infrastrukturalnych w nawiązaniu do historycznego chińskiego Jedwabnego Szlaku. Lądowy korytarz transportowy, który powstaje dzięki projektowi, nie tylko wpłynie na rozwój importu i eksportu ale także usprawni połączenia kolejowe pomiędzy krajami. Już teraz możemy zauważyć wiele pozytywnych zmian. Obecnie w Polsce znajdują się trzy stacje, które zajmują się transportem kolejowym towarów z Chin, są to Łódź, Pruszków oraz Małaszewicze.

kolej z Chin

Transport kolejowy jako ciekawa alternatywa

Korzystanie z tego typu transportu jest ciekawą alternatywą dla transportu morskiego czy też lotniczego. Jest to dużo szybszy sposób przewożenia kontenerów w porównaniu do chociażby drogi morskiej. Czas transportu pomiędzy terminalami jest dość zróżnicowany. Zwykle jednak trwa około 14-17 dni. Z jednego terminala możemy się spodziewać od jednego do trzech pociągów odjeżdżających z towarami do Polski. Warto zwrócić uwagę, również na to, iż obecnie w Polsce znajduje się wiele firm, które oferują m. in. usługi dostawy door-to-door. Kolejną zaletą przewozu kontenerów koleją jest uniezależnienie tego sposobu transportu od warunków atmosferycznych. Wprawdzie takie czynniki jak chociażby wilgoć w kontenerze są zależne od temperatury zewnętrznej, to wiele firm oferuje usługę zainstalowania pochłaniaczy wilgoci w środku kontenerów. Warto również wspomnieć, iż przewóz kontenerów drogą kolejową odznacza się dość niskim ryzykiem. W przypadku tego typu transportu wypadek, kradzież towarów czy też pożar wydają się niezwykle mało prawdopodobne.

transport kolejowy z Chin

Oczywiście oprócz zalet transport kolejowy z Chin posiada on również wady. Dla potencjalnych importerów główną przeszkodą w przestawieniu się na przewóz kontenerów koleją są wysokie ceny. Oczywiście wszystko zależy m. in. od ilości towaru. Ceny za kontener zwykle są obliczane na podstawie objętości i wagi ładunku. Dlatego też warto zapoznać się z przykładowymi stawkami transportu kolejowego z Chin. Można je sprawdzić na różnych stronach internetowych.

ShipHub

Transport kolejowy z Chin – koszty i stawki przy imporcie z Chin

Drobnica (LCL)
Załadunek – wyładunekObjętość – wagaCena
Guangzhou – Pruszków3m3 – 2000kg540 USD
Changsha – Pruszków1m3 – 200 kg180 USD
Tianjin – Pruszków20m3 – 4000 kg3480 USD
Pełne kontenery (FCL)
Załadunek – wyładunekRodzaj konteneraCena
Guangzhou – Pruszków20’4900 USD
Guangzhou – Małaszewicze40’5500 USD
Tianjin – Pruszków20’4900 USD
Ningbo – Małaszewicze40’5800 USD
Qingdao – Małaszewicze40’6200 USD
Wuhan – Małaszewicze40’4800 USD

Należy również pamiętać, że pociągi zwykle przejeżdżają przez terytorium Rosji oraz Białorusi. Może to przyczynić się do pewnych problemów. Szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę różnicę w standardzie szerokości torów pomiędzy Chinami i Europą. Szczegółowiej mówiąc – 1435 mm, a Rosją –  1520 mm. Prowadzone remonty torów w tych Państwach wpływające na znaczne opóźnienia.

Biorąc jednak pod uwagę, że transport kontenerów koleją jest dynamicznie rozwijającą się gałęzią logistyki, warto rozważyć przewóz towarów z Chin właśnie w ten sposób. Transport kolejowy z Chin choć jest dość kosztowny, to przewiduje się w najbliższym czasie obniżkę cen. Nie jest przesadą uznać, że jest możliwe, aby w ciągu kilku lat ceny transportu kolejowego dorównały cenom transportu morskiego.

Zapraszamy również do lektury naszego opracowania dotyczącego pociągu z Chin do Polski, w którym dokładnie opisaliśmy istniejące połączenia kolejowe oraz dokumenty potrzebne do importu koleją.

Szkolenie: Import z Chin

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 4