Transport drogowy z Chin

Wraz z rozwojem chińskiej Inicjatywy Pasa i Szlaku, zwanej również Nowym Jedwabnym Szlakiem, powstaje coraz więcej połączeń lądowych między Chinami a krajami Azji Centralnej i Europy – w tym Polski. Dzięki temu drogowy transport towarów staje się coraz bardziej popularny, jako alternatywa dla kolejowych, morskich i lotniczych szlaków handlowych. W poniższym artykule przedstawimy czym cechuje się transport drogowy z Chin. Co sprawia, że jest on coraz chętniej wybierany przez przedsiębiorców?

transport drogowy z Chin

Transport drogowy z Chin do Polski

W 2018 roku w ramach Inicjatywy Pasa i Szlaku otwarto nowe przejście graniczne na granicy Chin i Kazachstanu. W listopadzie tego samego roku umożliwiło to odbycie się pierwszego transportu drogowego z Państwa Środka do Polski w ramach tranzytu celnego TIR. Ciężarówka jechała jedynie 13 dni, pokonując trasę długości 7000 km, która przebiegała przez Kazachstan, Rosję oraz Białoruś. To wydarzenie rozpoczęło rozwój transportu drogowego z Chin do Europy. Obecnie coraz więcej firm przewozowych zaczyna włączać do swojej oferty transport drogowy.

Punkt załadunkowy transportu drogowego znajduje się w miejscowości Manzhouli na północy Chin. Ciężarówki wyjeżdżające z Manzhouli mają miejsca wyładunkowe w trzech polskich miastach:

  • Warszawie
  • Małaszewiczach
  • Łodzi.
Szkolenie: Import z Chin

Czym kierować się przy wyborze transportu drogowego?

Transport drogowy jest dobrą alternatywą dla innych rodzajów przewozów. Dostawy koleją, drogą morską i powietrzną są dużo bardziej popularne i chętniej wybierane. Często ma to znaczny wpływ na dostępność tych metod transportu, a także wydłużenie czasu tranzytu. W takich przypadkach wybór transportu drogowego staje się dużo bardziej opłacalną opcją. Co jednak dokładnie charakteryzuje ten rodzaj przewozu i czym powinno się kierować przy jego wyborze?

Przewożone towary drogą lądową

W Polsce coraz więcej produktów importowanych jest za pomocą transportu drogowego. Wśród nich znajdują się na przykład leki (do tej pory przewożone raczej drogą powietrzną), a także chemia, kosmetyki oraz odzież. Ponadto, transport drogowy pozwala na przewóz roślin i żywności. Ciężarówki przewożą także różne części niezbędne w branży motoryzacyjnej i elektrycznej, ładunki niebezpieczne oraz produkty elektroniczne i magnetyczne.

Czas tranzytu drogowego z Chin do Polski

Czas potrzebny na przewiezienie towaru transportem drogowym z Chin do Polski jest dłuższy od frachtu lotniczego i zdecydowanie krótszy od morskiego. Czas przewozu towarów między tymi dwoma krajami może różnić się w zależności od lokalizacji miejsc załadunku i wyładunku. Zazwyczaj waha się on między 10-16 dniami, czyli jest znacznie krótszy od czasu tranzytu koleją i statkiem, jednak zdarzają się oferty o dłuższym czasie dostawy. Transport drogowy jest więc dobrą alternatywą przewozu szczególnie takich produktów, które nie mogą być dostarczone drogą morską ze względu na długi czas przeprawy.

Koszt transportu drogowego z Chin do Polski

Transport drogowy jest droższy od kolejowego i morskiego, ale też dużo tańszy niż lotniczy. Jego cena, tak jak w przypadku czasu tranzytu, zależy od długości trasy. W przypadku przewozu drobnicy, koszt operacji zależny jest od wymiarów przesyłki. Dostawa ciężarówką door-to-door z Chin do Polski może kosztować ponad 20 tys. dolarów za powierzchnię 98 m3.

transport drogowy z Chin do Polski - mapa
Czas przewozu transportem drogowym z Łodzi do Chengdu

Transport drogowy z Chin – podsumowanie

Transport drogowy, dzięki wypośrodkowanej cenie i czasowi tranzytu, zaczyna być chętnie wybierany jako alternatywa dla innych rodzajów przewozu produktów z Chin. Na rynku pojawia się coraz więcej firm oferujących swoje usługi tym zakresie. Jednak przed wyborem oferty, warto dokładnie zapoznać się z warunkami Incoterms 2020 określonymi przez sprzedawcę danego towaru, gdyż mogą one znacznie wpłynąć na finalną cenę importu.

Import z Chin w 2021

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 2