Transport z Chin

Wielu importerów zastanawia się, jaki środek transportu będzie optymalny do przewozu towarów z Chin do Polski. Ładunek może być przewożony drogą morską, lotniczą, kolejową czy środkami transportu drogowego. Sprawdź, czym charakteryzuje się transport z Chin i jaki rodzaj będzie dla Ciebie odpowiedni.

Transport z Chin

Transport z Chin drogą morską

Około 80% wolumenu światowego handlu przemieszcza się drogą morską. Z uwagi na znaczną odległość między Polską a Chinami, wielu importerów decyduje się na transport towarów drogą morską, jako że transport morski jest najtańszą w możliwych opcji. Słabą stroną transportu morskiego jest konieczność dowozu i odwozu ładunków do portów morskich (brak możliwości zorganizowania dostawy door-to-door).

W transporcie morskim dominują przewozy kontenerowe, w tym przewozy drobnicowe (LCL). Właśnie przewozy LCL są najpopularniejszą metodą transportu z Chin. Są one opłacalne, na przykład biorąc pod uwagę mniejsze opłaty za magazynowanie kontenera, ponieważ jest on dzielony z innymi przedsiębiorcami. Możliwa jest także konsolidacja przesyłek od różnych producentów w jednym kontenerze.

Czy to przewóz pełnokontenerowy (FCL) czy drobnicowy, w normalnych warunkach trwa on około miesiąca – od 4 do 6 tygodni. Transportować można ładunki sypkie (np. zboże), płynne, jak i toczne (np. pojazdy samochodowe).

Transport z Chin drogą kolejową

Transport kolejowy zdominowany jest przez ładunki masowe. Charakteryzuje się dużą uniwersalnością ładunków oraz dużą masowością – nawet do 120 ton w wagonie. Niestety, rozmieszenie sieci nie jest równomierne, dlatego nie zawsze jest to optymalna opcja przewozu.

Przewóz ładunków koleją z Chin do Polski trwa około 10-17 dni. Dzięki możliwości wysyłki drobnicowej jest to optymalna opcja, jeśli występują opóźnienia u producenta.

Transport z Chin samolotem cargo

Transport lotniczy ma niewielki udział w światowej wymianie towarowej pod względem masy przewożonych ładunków. Jest to najdroższa z dostępnych opcji przewozów towarowych. Transport lotniczy cechuje się on jednak dużym zasięgiem przestrzennym oraz krótkim czasem przewozu, co jest bardzo ważne przy niektórych rodzajach ładunków.

Transport lotniczy jest idealny dla przesyłek o wysokiej wartości lub łatwo psujących się. Czas dostawy samolotem cargo z Chin trwa od 4 do 7 dni. Wybierając transport lotniczy oszczędza się na czasie, lecz stawki są wysokie.

Szkolenie: Import z Chin

Przewóz towarów z Chin transportem drogowym

Największą mocną stroną transportu drogowego jest możliwość realizacji dostawy door-to-door. Jest on dostosowany do przewozu niemal wszystkich rodzajów ładunków – szczególnie drobnicy o wysokiej wartości jednostkowej.

Transport z Chin do Europy transportem drogowym nie jest najpopularniejszy, ale zyskuje swoich zwolenników. Charakteryzuje się on całkiem krótkim czasem przewozu. Na przykład, przewóz drogowy z Xi’an do Warszawy trwa około 12 dni. Ogólnie, transport z Chin za pomocą środka transportu drogowego zajmuje 10-16 dni. Jest on nie tylko szybszy od transportu morskiego czy nawet kolejowego (o 30-50%), ale także tańszy od transportu lotniczego o około połowę. Z powodu wydłużających się transit time, transport drogowy jest remedium na współczesne problemy z kongestiami.

Transport intermodalny z Chin

Transport intermodalny to przewóz towarów przy użyciu środków co najmniej dwóch różnych gałęzi transportu. Taki przewóz realizuje się na podstawie ujednoliconych warunków. Cechuje się on korzystnym czasem na długich dystansach, choć przeładunki są czasochłonne.

W przewozach z Chin do Polski, można skorzystać z kombinacji transportu morsko-kolejowego. Czas przewozu jest bardzo niski – podczas gdy czas przewozu kontenerowcem trwa 45 dni, w połączeniu przeładunkiem np. Kaliningradzie na pociąg towarowy, ładunek w przeciągu 14 dni pokonuje trasę Xi’an-Duisburg.

Transport z Chin – które rozwiązanie wybrać?

To, który transport obierzesz, zależy od twoich wymagań oraz środków, które możesz przeznaczyć na przewóz. Generalne zasady:

  • transport morski jest najtańszy, ale też zajmuje najwięcej czasu;
  • transport lotniczy jest najdroższy, lecz dostawy są szybko realizowane;
  • transport kolejowy cenowo i czasowo znajduje się pomiędzy przewozami morskimi i lotniczymi;
  • warto zainteresować się transportem drogowym, który daje możliwość dostawy door-to-door;
  • możesz doświadczyć korzyści z różnych środków transportu wybierając transport intermodalny.

Jeśli szukasz profesjonalnej porady, warto zwrócić się do firm spedycyjnych. Na platformie ShipHub możesz złożyć darmowe zapytanie ofertowe z uwzględnieniem środka transportu i porównać stawki spedytorów.

Jeżeli dopiero zaczynasz z importem z Chin, zapoznaj się z naszym poradnikiem dla początkujących importerów.

Import z Chin w 2021

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 8