Targi w Chinach 2022

Pandemia koronawirusa wstrząsnęła międzynarodowym handlem i znacznie wpłynęła na sposoby nawiązywania współpracy z Chinami. Chińskie targi branżowe, które każdego roku gromadziły importerów z całego świata, od 2020 roku były wielokrotnie odwoływane i przekładane. Część z nich została również przeniesiona do sfery online, aby sprostać nowym realiom. Jak będą wyglądały targi w Chinach w 2022 roku? Czy będzie możliwość uczestnictwa w tego typu wydarzeniach stacjonarnie?

Targi w Chinach 2022

Targi branżowe w Chinach to doskonała metoda na znalezienie partnera biznesowego, dlatego cieszą się one tak ogromną popularnością. Pozwalają nawiązać kontakt z dostawcami twarzą w twarz, sprawdzić jakość ich produktów na miejscu i prowadzić negocjacje. Rok 2021 był obiecujący dla chińskich targów. Zaczęły one powracać do swoich standardowych form. Wiele takich wydarzeń odbyło się już stacjonarnie przy zachowaniu zasad reżimu sanitarnego. Jedynie niewielką część odwołano lub przeniesiono ze względów bezpieczeństwa np. Consumer Electronics China (CE China) czy Asia-Pacific Outdoor Show. Niektóre eventy posiadały również formę online lub hybrydową, łączącą sferę internetową i offline.

Szkolenie: Import z Chin

Czy obecnie w Chinach organizowane są targi handlowe?

Popularne Targi Kantońskie, które w 2020 roku i wiosną 2021 roku zostały zorganizowane w formie online, podczas kolejnej edycji odbędą się na miejscu w Kantonie. Sukces wydarzenia w wersji online spowodował jednak, że organizatorzy zdecydowali się na połączenie obu form – online i offline. Mimo utrudnień spowodowanych koronawirusem, rozwinęły się bowiem pewne rozwiązania technologiczne wykorzystywane przez organizatorów chińskich targów. Podczas trzech edycji Canton Fair Online uczestnicy mogli skorzystać np. z wystaw VR. Mieli też możliwość oglądać prezentacje towarów na żywo i przeglądać oferty ze wszystkich branż, bez konieczności planowania wyjazdu do Chin.

Inny event, który przybierze formę hybrydową, to targi powstałe z myślą o zagranicznych eksporterach, którzy chcą zaistnieć na chińskim rynku – CIIE. Wydarzenie China International Import Expo zorganizowane zostanie na miejscu w Szanghaju. Podczas tych targów także będzie można skorzystać z rozwiniętych technologicznie funkcji. Przy wykorzystaniu technologii wirtualnej rzeczywistości i modelowania 3D, oficjalna strona internetowa CIIE zapewni możliwość zapoznania się z działalnością eksporterów. Ponad 50 krajów zaprezentuje swoje oferty w powstałych w ten sposób wirtualnych pawilonach.

Kolejnym przykładem są targi, które organizuje HKTDC (Hong Kong Trade Development Council). W 2020 roku odbył się HKTDC Autumn Sourcing Week. Podczas eventu uczestnicy mogli nie tylko przeglądać towary ze wszystkich branż, ale też brać udział w webinarach online. Mieli również dostęp do funkcji Click2Match, która przede wszystkim ułatwiała kontakt z dostawcami. Nadchodzące targi HKTDC mają się odbyć w różnych formach. Na przykład HKTDC Watch & Clock Fair zorganizowano zarówno online, jak i offline. Inne wydarzenie – Hong Kong Electronics Fair 2021 także będzie mieć miejsce stacjonarnie i wersji internetowej.

Trzeba zwrócić uwagę, że mimo powrotu targów stacjonarnych w Chinach, nadal są one niedostępne dla zagranicznych odwiedzających. Chiny utrzymują bardzo surowe restrykcje dotyczące wstępu do kraju od 2020 roku. Upoważnieni do przyjazdu muszą odbyć kwarantannę trwającą od 14 do nawet 21 dni. Ograniczenia obejmują także przyjmowanie cudzoziemców w hotelach i przemieszczanie się po terenie Chin.

Import z Chin w 2021

Targi w Chinach w 2022 roku

Mogłoby wydawać się, że po takim czasie w końcu będzie można wybrać się na targi branżowe do Chin. Niestety, ale międzynarodowi importerzy prawdopodobnie będą musieli jeszcze poczekać, zanim wezmą udział w takich wydarzeniach na miejscu. Według prognoz restrykcje wprowadzone przez CAAC (Urząd Lotnictwa Cywilnego China) mają obowiązywać przynajmniej przez pierwszą połowę 2022 roku, a nawet dłużej.

Obecnie podróże turystyczne są całkowicie niedozwolone. Wstęp do państwa mają jedynie obywatele i mieszkańcy, a także osoby posiadające ważną wizę. Wdrożono jednak dodatkowe środki wprowadzające ograniczenia dotyczące wniosków wizowych. W ten sposób Chiny chcą zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa oraz pojawieniu się nowych wariantów.

Chińskie targi handlowe mogą jeszcze przez długi czas nie być dostępne dla zagranicznych importerów. Warto jednak śledzić interesujące nas wydarzenia i sprawdzać na ich stronach internetowych, czy będą one dostępne w formie online. Targi w wersji internetowej umożliwią nam poznanie ofert chińskich sprzedawców bez konieczności planowania podróży do Państwa Środka. Dzięki takiemu rozwiązaniu, międzynarodowi przedsiębiorcy również mogą brać udział w targach i znaleźć dostawcę z Chin.

Szkolenie: Import z Chin

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 2