Metody płatności przy imporcie – pytania i odpowiedzi

Każdy importer podczas dokonywania zakupu towarów staje przed wyborem formy płatności. Istnieje kilka najpopularniejszych możliwości uiszczenia opłaty w przypadku importu z Chin. Odpowiednia metoda opłacenia produktów jest istotna dla bezpieczeństwa dokonywanej transakcji. Odpowiadając na często zadawane na ten temat pytania, rozwiewamy wątpliwości dotyczące wyboru metody płatności przy imporcie towarów.

Metody płatności przy imporcie

Dostępne metody płatności

Jak dokonać płatności T/T – Telegraphic Transfer (przelew)?

Tego rodzaju płatności realizuje się poprzez konto bankowe. Możemy poprosić bank o przesłanie formy i wypełnić ją danymi zgodnymi z udostępnionymi przez naszego dostawcę. Do każdego przelewu wymagana jest nazwa banku odbiorcy, numer SWIFT banku oraz numer konta bankowego odbiorcy. Warto wspomnieć, że kod SWIFT umożliwia nam sprawdzenie jednostki, do której wykonujemy przelew. Ma to wpływ na bezpieczeństwo transakcji. Przy płatności w formie T/T pieniądze trafiają do odbiorcy po około 5 dniach.

Kto ponosi większe ryzyko w przypadku płatności T/T?

W przypadku T/T ryzykuje tylko i wyłącznie strona kupująca, czyli importer. Ogromną wadą tej metody płatności jest brak mechanizmów jakie np. istnieją przy systemie SEPA, broniących płatnika od oszustwa.

W jakich przypadkach najlepiej stosować płatności L/C – Letter of Credit (akredytywa) i Escrow?

Ryzyko, które ponosi kupujący przy użyciu L/C jest bardzo niskie, ale jest to operacja kosztowna i skomplikowana. Wykorzystanie tej formy jest korzystne jedynie przy realizacji większych zamówień. Natomiast rachunek Escrow przydaje się szczególnie w sytuacjach, gdy firma dokonuje fuzji lub przejęcia innego przedsiębiorstwa, kupuje lub sprzedaje udziały, akcje czy nieruchomości. Zaleca się jego wykorzystanie również w przypadku realizacji zapłaty wynikającej z kontraktów handlowych, dostawy towaru oraz realizowanej usługi.

W przypadku płatności metodą L/C, druga część płatności najczęściej występuje po dostaniu towaru przez nas w Polsce, czy po dostaniu towaru przez naszego spedytora w Chinach?

Akredytywa polega na zabezpieczeniu w banku pewnej sumy przez kupującego (kredytodawcę). To on decyduje, na jakich warunkach bank wypłaci pieniądze sprzedającemu. Sprzedający musi złożyć w banku komplet dokumentów, poświadczający, że wywiązał się ze swoich zobowiązań. Może być to np. list przewozowy podpisany przez odbiorcę lub spedytora. To od kupującego zależy więc, na jakim etapie sprzedawca otrzyma pieniądze.

Czy firmy chińskie honorują SLC transfer?

SLC transfer specjalizuje się w przelewach między Wielką Brytanią a Polską. Nie jest to serwis znany w Chinach.

Opłata za towar

Chiński dostawca chce przedpłatę 70% przy złożeniu zamówienia, a pozostałe 30% przed wysyłką towaru – czy to jest u nich norma? Takie warunki dość często pojawiają się w ofertach od chińskich firm.

W przypadku płatności metodą T/T przedpłata może wynosić 20%, 30% lub więcej. Przedpłaty w wysokości 70 – 100% wartości zamówienia również mogą być czasem wymagane. Szczególnie dotyczy to przypadku, gdy jest to towar produkowany na specjalne zamówienie klienta (OEM, ODM), którego dystrybutor nie będzie mógł w innym wypadku sprzedać.

OEM (Original Equipment Manufacturer) – przedsiębiorstwo wytwarzające produkty, które mogą być sprzedawane przez innego producenta; oznacza to sprzedaż towarów innej firmy pod nazwą własnej marki, a więc na naszą prośbę producent naniesie na produkt nasze logo.

ODM (Original Design Manufacturer) – przedsiębiorstwo wytwarzające produkty pod markami innych firm; producent projektuje i produkuje towar na zlecenie; według naszych wytycznych może więc on zmienić projekt lub design towaru, a także nanieść na niego nasze logo.

Wymagane czasem wysokie przedpłaty w obu tych przypadkach wiążą się z tym, że projekt towaru jest ściśle związany z naszą firmą. Wprowadzenie tego typu zmian na produkcie sprawi, że nikt oprócz nas nie zainteresuje się jego kupnem. Dlatego przedsiębiorcy chcą tym sposobem zabezpieczyć się przed ewentualnymi stratami.

Czy można jakość sprawdzić, czy podany przez Chińczyków numer rachunku bankowego należy do danej firmy, czy jest to może konto prywatne pracownika lub innej osoby?

Jest to możliwe w przypadku dużych chińskich firm. Natomiast może być jednak niewykonalne w przypadku mniejszych firm.

Czy jest coś niepokojącego w tym, że chińska firma zmienia w ostatniej chwili numer konta?

Tego typu działania mogą oznaczać zagrożenie dla bezpieczeństwa naszej transakcji. Takie konto należy ponownie zweryfikować, ponieważ może należeć do osoby prywatnej pracującej w firmie lub oszustów internetowych.

Czy istnieją sprawdzone metody na odzyskanie pieniędzy od stałego dostawcy, który przez pandemię nie wywiązał się w czasie z zamówienia (60 dni opóźnienia)? Cena dwa miesiące temu była trzy razy wyższa, dlatego zażądałem zwrotu przelewu, na co producent się nie zgodził, twierdząc, że pieniądze zainwestował w towar.

W takiej sytuacji warto próbować negocjować z dostawcą. Możemy np. zasugerować możliwość dalszej współpracy w przyszłości, pod warunkiem, że zaistniały problem zostanie rozwiązany. Można również „postraszyć” sprzedawcę interwencją chińskiej policji. To rozwiązanie może jednak doprowadzić nas zarówno do odzyskania pieniędzy, jak i całkowitego urwania kontaktu z dostawcą, który przestanie odpisywać na nasze maile. Nie ma zatem jednego słusznego rozwiązania tego typu sytuacji.

Szkolenie: Import z Chin

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 14