Oszustwo na podmianę numeru konta

Ofiarą większości oszustw stosowanych przez Chińczyków padają przedsiębiorstwa, które dopiero rozpoczynają współpracę z daną chińską firmą (na przykład oszustwo na duże zamówienie z Chin). Dlatego importerom, którzy od lat bez problemów handlują z jednym partnerem, wydaje się, że są bezpieczni i żadne chińskie oszustwa ich nie dotyczą. Jednak takie myślenie jest zgubne, ponieważ nawet doświadczony importer utrzymujący dobrą relację z jednym kontrahentem może paść ofiarą przekrętu. Dziś ku przestrodze przedstawiamy oszustwo na podmianę numeru konta oraz jak się przed nim uchronić.

oszustwo na podmianę numeru konta

Jak przebiega oszustwo na podmianę numeru konta?

Współpracujemy z jednym chińskim kontrahentem od dłuższego czasu, a ponieważ zawsze wywiązywał się ze swoich zadań, nasza czujność jest uśpiona. Gdy dostajemy wiadomość o zmianie numeru konta bankowego, niczego nie podejrzewamy i przelewamy pieniądze na nowy numer. Przecież od wielu miesięcy czy nawet lat bezproblemowo współpracowaliśmy z chińską firmą i jej ufamy. Jednak niespodziewanie producent nie chce nam wysłać towaru, ponieważ twierdzi, że nie dostał żadnych pieniędzy. Ale przecież my je mu przelaliśmy!

Co się stało? Wysyłka pieniędzy rzeczywiście nastąpiła, jednak nastąpiła na konto oszusta, a nie naszego partnera. Dlaczego tak się stało? Wiadomość o zmianie numeru konta prawdopodobnie została wysłana przez byłego pracownika firmy, który nadal ma dostęp do firmowej skrzynki elektronicznej lub przesłał nam wiadomość na WeChacie. Podany nowy numer konta to tak naprawdę jego prywatne konto lub konto innej firmy.

Szkolenie: Import z Chin

Jak uniknąć oszustwa na podmianę numeru konta?

Zmiany numeru konta mógł dokonać właściciel firmy, ale może to być także fałszywa informacja pochodząca od byłego pracownika. Aby uchronić się przed oszustwem, należy potwierdzić podane konto, najlepiej na kilka sposobów. Nie wystarczy sprawdzić poprawności adresu e-mail, z którego została wysłana wiadomość! Dowiedz się telefonicznie, czy autor wiadomości pracuje w firmie i czy aktualny numer konta firmy zgadza się z podanym. Poproś także o przesłanie faksem tej informacji, potwierdzonej podpisem prezesa i pieczątką firmy. Zmniejszy to ryzyko podrobienia tego typu pisma.

Przed dokonywaniem przelewów do Chin, należy też zwrócić uwagę na rodzaj konta odbiorcy. W ten sposób istnieje mniejsza szansa na nabranie się na oszustwo na podmianę numeru konta, a także inne przekręty (na przykład transakcje z nieistniejącą firmą). Ogólnie mówiąc, przelew środków na konto firmowe – a nie indywidualne – jest stosunkowo bezpieczny. Jednak należy również sprawdzić, w jakim banku i kraju jest zarejestrowane to konto. Jeżeli jest to bank chiński, ryzyko oszustwa jest znacznie mniejsze niż w przypadku konta w Hongkongu, specjalnym regionie administracyjnym z oddzielną walutą, prawem i systemem bankowym. W Hongkongu bardzo łatwo założyć firmę, dlatego firmy tam zarejestrowane mogą być zamieszane w różnego rodzaju oszustwa. Podejrzenia powinno wzbudzić także Offshore Banking Unit, czyli jednostka banku zarejestrowanego za granicą, najczęściej w raju podatkowym. Banki tego typu często używane są do prania pieniędzy, ucieczek podatkowych i innych nielegalnych działalności.

Jeżeli chcesz się zabezpieczyć przed potencjalnym oszustwem w przyszłości, możesz też wcześniej ustalić z prezesem chińskiej firmy specjalną procedurę do potwierdzania zmian dotyczących konta bankowego. Przed przelaniem pieniędzy na nowy numer konta, zawsze lepiej poświęcić trochę czasu i upewnić się, czy wszystko się zgadza niż łatwowiernie wysyłać przelew na podany numer. Po dokonaniu wysyłki pieniędzy, istnieje bardzo mała szansa na ich odzyskanie, ponieważ banki europejskie nie ubezpieczają tego typu przelewów.

Opłacanie zamówienia z Chin – pamiętaj!

Wpłata pieniędzy na niewłaściwy numer konta to jedno z największych zagrożeń, jakie może spotkać importera w kontaktach z Chinami. Z tego powodu zachowanie czujności zaleca się nawet przedsiębiorcom, którzy od dłuższego czasu z powodzeniem prowadzą interesy z chińskim partnerem. Oszustwo na podmianę numeru może dotyczyć także firm rozpoczynających handel z Chinami i nastąpić przed dokonaniem pierwszej płatności. Jeśli dopiero tworzysz relację z potencjalnym partnerem biznesowym i chcesz uchronić się przed oszustwem, zweryfikuj chińską firmę pod kątem wiarygodności.

Chińskie oszustwa – omówienie

Nie daj się oszukać! Zapoznaj się z często spotykanymi oszustwami w Chinach:

Szkolenie: Import z Chin

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 5