Import z Kambodży

Kambodża to niezbyt zaludniony kraj – żyje tam ponad 16 mln ludzi. Przez niemalże dziesięć ostatnich lat, dynamika realna PKB Kambodży oscylowała wokół 7% rok do roku. Jest to nadal jeden z biedniejszych krajów na świecie, klasyfikowany przez ONZ jako kraj słabo rozwinięty (LDC, Least Developed Countries). Struktura PKB jest dość zbilansowana, z przewagą usług (np. turystyczne). Z Kambodży eksportowane są głównie odzież i tekstylia (ok. 80%), następnie drewno, miedź, produkty rolne, a także tytoń i obuwie. Z powodu konkurencyjnych cen nic dziwnego, że import z Kambodży, szczególnie tekstyliów, jest korzystny.

Import z Kambodży

Import z Kambodży – produkty

Jeśli chodzi o stosunki gospodarcze Unia Europejska-Kambodża, 74,2% importu UE z Kambodży stanowią odzież i tkaniny (3,9 mld EUR), 12,6% obuwie (664 mln EUR), 5,8% rowery (305 mln EUR), 3% ryż (160 mln EUR).

W 2019 r. import z Kambodży do Polski wyniósł ponad 294,5 mln EUR (329,7 mln USD). Oznacza to o tym, że dynamika eksportu Kambodży do Polski spadła – w porównaniu z rokiem poprzednim, import spadł o ok. 16%. Udział tego kraju w imporcie Polski wynosi 0,9%.

Produkty importowane z Kambodży do Polski to głównie wyroby przemysłu lekkiego, dziane oraz niedziane. Na pierwszym miejscu znajdują się bluzy, pulowery i swetry rozpinane, na drugim – odzież damska i dziewczęca. Zatrudnienie w kambodżańskim sektorze odzieżowym i tekstylnym jest jednym z największych w tym kraju.

Import z Kambodży do Polski w USD
Import z Kambodży do Polski w USD w latach 2012-2019, dane: UN Comtrade.

Transport towaru z Kambodży

Kambodża położona jest w strategicznym miejscu Azji. Leży ona między Tajlandią, Laosem oraz Wietnamem. Przewóz towarów odbywa się za pomocą frachtu lotniczego oraz morskiego.

Najpopularniejszym portem morskim w Kambodży jest Sihanoukville Port (Preăh Sihanŭk) nad Zatoką Tajlandzką o kodzie KHKOS. Przez port przepływają statki MAERSK do Władywostoku (IA5). Port Sihanoukvilleobsługuje statki o nośności do 15 tys. ton.

Kontenerowce obsługuje także port w Phnom Penh (Phnom Penh Autonomous Port, PAAP). Nabrzeża są w stanie przyjąć statki o nośności do 5 tys. ton.

Największym lotniskiem co do wielkości jest port lotniczy w Phnom Penh (PNH, VDPP). Na drugim miejscu jest port lotniczy Siem Reap (REP, VSDR). Obydwa porty obsługują loty cargo do destynacji w Azji.

Porty w Kambodży
Import z Chin w 2021

Cło na import z Kambodży

Importując z Kambodży należy uiścić opłaty celne. Stawki celne sprawdzić można w polskim systemie taryfowym ISZTAR. Oprócz wysokości stawek, znajdują się tam także inne przydatne informacje, jak akcyza czy uzyskanie pozwoleń. Wysokość stawek można także znaleźć w systemie obowiązującym w całej UE, czyli TARIC.

Kambodża cieszy się częściowym dostępem do systemu preferencji taryfowych UE. Na stronie kategorii produktu za stawkę celną należy obrać stawkę EBA (Everything but Arms, wszystko oprócz broni), chyba że jest zapis EBA wył.(KH). Wtedy stawka właściwa to ta wskazana w „Erga Omnes” (wobec wszystkich krajów). Ewentualne cła antydumpingowe znajdują się na liście poszczególnych krajów.

Przedstawiamy stawki celne na produkty z najpopularniejszych kategorii w przypadku importu z Kambodży:

 • bluzki i pulowery z kołnierzem polo lub golfem, z lekkiej i cienkiej dzianiny z bawełny (6110 20 10 00) – 0%
 • sukienki z włókien sztucznych, np. wiskozy (6104 44 00 00) – 0%
 • męskie spodnie bawełniane (6103 42 00 00) – 0%
 • damskie żakiety z wełny (6204 31 00 00) – 0%
 • obuwie sportowe, treningowe (6404 11 00 00) – 0%
 • ręcznie wykonane teczki, aktówki, tornistry i podobne pojemniki ze skóry (4202 11 10 10) – 3%.

Wyroby odzieżowe są najczęściej importowanymi towarami z Kambodży. Stawki celne na elementy garderoby wynoszą zazwyczaj kilkanaście procent.

Dokumenty przy imporcie z Kambodży

Importerzy z Kambodży są zobowiązani do rejestracji w kambodżańskim Department of Business Registration pod Ministerstwem Handlu.

Wykaz dokumentów jest podobny jak przy imporcie z innego kraju trzeciego do kraju UE. Dokumenty obowiązkowe przy imporcie z Kambodży:

 • faktura handlowa (commercial invoice), sporządzana także przez eksportera
 • Packing List (P/L), czyli tzw. specyfikacja towaru
 • konosament morski (Bill of Lading, B/L, BOL) od przewoźnika lub Sea Waybill (SWB)
 • lub lotniczy list przewozowy Air Waybill (AWB)
 • deklaracja wartości celnej
 • SAD (Single Administrative Document).

Dokumenty obowiązujące w przypadku niektórych typów towarów:

Zasady importu z Kambodży są ogólnie takie same jak przy imporcie np. z Chin. Więcej informacji o poszczególnych dokumentach związanych z importer znajdziesz w kategorii dokumentów na naszym blogu.

Interesuje Cię import z innych krajów Azji Południowej? Zapoznaj się z opracowaniami dotyczącymi importu z Bangladeszu oraz importu z Wietnamu.

Szkolenie: Import z Chin

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 17