Nowa Etykieta Energetyczna

Wiele urządzeń RTV i AGD objętych jest obowiązkiem posiadania etykiety energetycznej. Umożliwia ona konsumentom sprawdzenie poziomu zużycia energii przez dany sprzęt. Importerzy tego typu towarów, a także klienci, muszą zwrócić uwagę, że wraz z początkiem marca 2021 roku na polskim rynku wymagana jest już nowa, bardziej przejrzysta etykieta energetyczna. Jakie zmiany zostały wprowadzone na oznaczeniach?

Nowa etykieta energetyczna

Etykieta energetyczna funkcjonuje w Polsce jako oznaczenie elektroniki użytkowej już od 1995 roku. Jest ona powszechnie rozpoznawalna przez europejskich konsumentów. Komisja Europejska deklaruje, że aż 79% nabywców bierze pod uwagę przedstawione na niej dane podczas dokonywania zakupu. Dzięki zastosowaniu etykiet energetycznych klienci mają możliwość porównania oszczędności energetycznej oraz wydajności wybranego sprzętu, oraz zapoznanie się z jego specyfikacją techniczną.

Etykieta energetyczna – wprowadzone zmiany

Przed wprowadzeniem zmian na oznaczeniach, na poziom zużycia energii sprzętu wskazywał podział na klasy, stosujący system plusów w ramach najwyższej klasy A. Oznaczenia A+, A++ oraz A+++ wprowadzono z biegiem postępu innowacyjnego producentów z branży AGD, jako przedłużenie poprzedniej wersji skali od A do D. Oprócz wydajności i oszczędności urządzeń, etykieta zawiera również dodatkowe informacje, takie jak między innymi zużycie innych zasobów naturalnych np. wody, wydajność innych funkcji sprzętu oraz jego markę i model.

Jakie produkty muszą posiadać etykietę energetyczną?

 • urządzenia kuchenne (np. zmywarki)
 • lodówki i zamrażarki
 • ekrany elektroniczne, również telewizory
 • pralki i suszarki do ubrań
 • żarówki i lampy
 • grzejniki i ogrzewacze (do pomieszczeń i wody)
 • klimatyzatory i wentylatory
 • opony.

Z dniem 1 marca 2021 roku na etykietach wprowadzono pewne zmiany, mające na celu ulepszenie ich czytelności dla klientów. Ponadto, sposób ich zaprojektowania zapewni innowacyjność oraz większą swobodę dla producentów w przypadku ciągłego zwiększania się wydajności ich towarów. Poniżej można zobaczyć wygląd etykiety energetycznej przed i po wdrożeniu zmian.

Etykiety energetyczne - porównanie
Źródło: Komisja Europejska

1. Brak plusów i nowy system klas energetycznych

Wraz ze zmianą wyglądu etykiet, zniknęły między innymi plusy stosowane dla klasy A. Aby zwiększyć przejrzystość oznaczeń dla konsumentów, poprzedni system zastąpiono nowym, uwzględniającym nowe klasy. Sprzęt będzie więc przyporządkowywany według swojej wydajności do jednej z siedmiu klas od A do G. Przynależność do zielonej klasy A oznacza największą efektywność i urządzenia, a do czerwonej klasy G – najmniejszą efektywność i największą energochłonność. Należy mieć jednak na uwadze, że w najbliższym czasie najwydajniejsze sprzęty zostaną zaklasyfikowane do kategorii B lub C. Z biegiem czasu pojawią się również te należące do klasy A.

2. Kod QR

Ponadto, na etykietach pojawił się kod QR. Poprzez zeskanowanie kodu konsumenci mają możliwość uzyskania dostępu do dodatkowych informacji technicznych na temat danego sprzętu. Zostaną oni przekierowani do Europejskiego Rejestru Etykiet Energetycznych – EPREL. Za pomocą przedstawionych w nim danych konsumenci zapoznają się ze szczegółami dotyczącymi wybranych towarów, aby móc je porównać i wybrać urządzenie najbardziej zgodne z ich wymaganiami. Kod QR umieszczony został w prawym górnym rogu etykiety.

3. Nowe piktogramy na etykiecie energetycznej

Piktogramy są to oznaczenia graficzne, które informują klientów o cechach charakterystycznych produktu. Oprócz stosowanych do tej pory piktogramów, pojawiły się również nowe, a niektóre z poprzednich zostały poddane pewnym zmianom. Wśród nowych oznaczeń pojawiły się na przykład klasa efektywności wirowania pralki (obejmująca kategorie A – D) oraz oznaczenie efektywności energetycznej w trybie HDR (dla telewizorów).

4. Dodatkowe informacje

Na nowych etykietach energetycznych, w zależności od urządzenia, pojawiły się również różne dodatkowe informacje. W przypadku niektórych towarów konsumenci mogą sprawdzić między innymi skalę hałasu. Została ona wyrażona w skali od A do D, według której najgłośniejsze sprzęty klasyfikują się do klasy D, a te pracujące najciszej – do klasy A.

Szkolenie: Import z Chin

Jakie towary wymagają posiadania nowej etykiety energetycznej?

Należy zwrócić uwagę, że nowa wersja etykiety nie dotyczy wszystkich produktów objętych wymogiem posiadania etykiety energetycznej. Wdrożone zmiany mają zastosowanie jedynie do wybranych grup urządzeń AGD i RTV. Od 1 marca 2021 roku obowiązek umieszczania na sprzęcie nowo zaprojektowanych oznaczeń mają producenci takich towarów jak:

 • lodówki, zamrażalki, chłodziarki
 • pralki i pralko-suszarki
 • zmywarki do naczyń
 • telewizory i wyświetlacze elektroniczne.

Co więcej, zgodnie z nowymi przepisami, wraz z dniem 1 września 2021 roku nowe etykiety mają pojawić się również na żarówkach i lampach.

Baza danych EPREL

Istotną kwestią dotyczącą elektroniki użytkowej, zaopatrzonej w etykietę energetyczną, jest również obowiązek rejestracji takiego sprzętu w bazie danych EPREL (ang. European Product Database for Energy Labelling). Wymóg ten obejmuje wszystkie tego typu urządzenia, niezależnie od tego, którą wersję etykiety posiadają. Rejestracji w bazie można dokonać za pomocą strony internetowej Komisji Europejskiej.

Bezpłatna konsultacja


Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 20